זה לא כל כך נעים לראות משחק שבור: הגרועים של 2021, על פי Metacritic

בפלטפורמת הדירוג הפופולרית החליטו להתמקד בנפילות הכואבות ביותר של השנה, לפני שעוברים אל רשימת המצטיינים המתבקשת

השנה החולפת סיפקה לנו כמה כותרים איכותיים שהצליחו לעמוד בציפיות ואפילו להתעלות מעליהן – אך לצידם, לצערנו, זכינו לכבוד המפוקפק לחוות פספוסים צורמים במיוחד מכמה מהשמות הכי גדולים בעסק. ב-Metacritic, המתמחה באיגוד וארגון ביקורות מכל רחבי הרשת תחת קורת גג אחת נוחה, החליטו להזכיר לנו את נקודות השפל של 2021 – לפני פרסום רשימת המשחקים הטובים ביותר לשנה.

המשחק הגרוע והמאכזב ביותר של השנה, ללא שום תחרות ממשית ובהסכמה גורפת מכל רחבי הרשת, הוא eFootball 2022 – שמהווה את הגלגול המודרני של סדרת משחקי הכדורגל האהובה מהעבר PES, או Pro Evolution Soccer. קונאמי החליטה להפוך את הסדרת הוותיקה לחינמית בבסיסה השנה בתקווה למצוא קהל יעד מוגדל חדש (שיהיה מוכן לשלם על שירותי ומוצרי הפרימיום הדיגיטליים שמסתתרים בפנים), אך עשתה זאת עם מאמץ מינימלי במיוחד והביאה אל השוק מוצר שבור, פגום ובעיקר מעליב עבור קהל המעריצים שבמשך שנים נלחם על מנת להוכיח כי המותג איכותי יותר וריאליסטי יותר מהמתחרה הגדול FIFA.

כלל לא בטוח שיש דרך חזרה מהקטסטרופה הזאת, וזה עלול להוביל אותנו למצב או יש רק משחק כדורגל פופולרי אחד שזמין בכל שנה – מה שיאפשר למפיצה שלו EA להתאמץ ולהשקיע פחות כשאין תחרות משמעותית באופק, בדומה למצב אשר נוצר כבר לפני שנים בעולם הכדורסל, ההוקי והפוטבול הוירטואליים.

eFootball 2022, באחד מהרגעים הנדירים בהם הוא מתפקד כמיועד

אכזבה גדולה נוספת ניצבת במקום השני השנה בדמות Balan Wonderworld – משחק פלטפורמה צבעוני שהחל את דרכו בתור הבטחה גדולה בשל מעורבותם של האנשים אשר יצרו את סוניק (Sonic the Hedgehog) בתהליך. למרות השמות האגדיים שהובילו את הפרויקט, משהו בדרך נכשל בענק והתוצאה הסופית היא משחק בוסרי ומעיק שמצליח לשלב איכשהו כמעט את כל האלמנטים הרעים מהעבר ומההווה של התחום – והפך למושא לעג פופולרי למדי ברשת.

סצינות הריקוד המוזרות של Balan Wonderworld כבר הפכו למם – אבל גם הן לא מצליחות להציל את השחקנים משעמום כללי ברוב חלקי המשחק

משחק הפעולה Werewolf: The Apocalypse – Earthblood ניצב במקום הרביעי ברשימה בתור עוד אכזבה משמעותית, הפעם עבור מעריצי סדרת משחקי התפקידים השולחניים Werewolf: The Apocalypse שקיימת אי-שם מתחילת שנות התשעים. הכותר שפיתוחו החל ב-2016 הציע יומרות ושאיפות רבות לפני ההשקה הרשמית, כאשר המממנים של הפרויקט חלמו על יצירתו של יקום גיימינג פופולרי חדש בהתבסס על הזכיון – אבל בסופו של דבר נולד כאן משחק פעולה פשטני שאינו בשל מספיק, אינו מעניין במיוחד וממש לא בוגר או מתוחכם כפי שהוא מחשיב את עצמו.

משחק עבור ה-PlayStation 5 שלעתים נראה מתאים יותר לדור ה-PlayStation 3 – ומצליח לגרום לאנשי זאב להרגיש משעממים

במקום השישי ברשימת הגרועים של השנה עומדת לה האכזבה הכי גדולה של השנה, ואולי אפילו של כל דור הקונסולות הנוכחי: Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, כמובן.

תמחור יקר, הסרה מהרשת של גרסאות המקור המוזלות, בלעדיות לפלטפורמה הבעייתית והשנואה של Rockstar Games במחשבים האישיים, מוזיקה חסרה, אינספור באגים, בעיות ביצועים ובעיקר תחושת זלזול כבדה מצד בעלי המותג הפכו את מה שהייתה אמורה להיות חגיגה נוסטלגית עבור אחד המותגים המפורסמים והמצליחים ביותר בעולם הגיימינג כולו לבדיחה לא מוצלחת ולהמחשה בוהקת של החמדנות הצינית המיוחסת למרבית מפיצות הענק השולטות בשוק הזה כיום.

גם אם מרבית הבעיות יתוקנו עם טלאים עתידיים – אנחנו כבר לא נשכח את האימה הזו בגרסת האולטימטיבית של סאן אנדראס, בכל פעם בה היה נסיון להסתכל אחורנית תוך כדי נסיעה

אזכור של "כבוד" ראוי לתת גם ל-Battlefield 2042, כנראה – שאמנם זכה להנחה מהמבקרים הרשמיים ונמנע מהופעה ברשימה של Metacritic, אך עם זאת נקטל בידי השחקנים עצמם שזעמו על אלמנטים פופולריים ממשחקי העבר בסדרה שהוסרו בגרסה החדשה ועל אינספור בעיות טכניות שאינן תואמות בשום אופן את הציפיות מכותר פרימיום במחיר פרימיום של 60 דולר ומעלה. על כל אלו ועוד יעיד נתון של 33 אחוזי ביקורות חיוביות בלבד בקרב משתמשי Steam, אשר מציבים את המשחק קרוב לתחתית המוחלטת וההיסטורית של הפלטפורמה (שבה מעל ל-50,000 יצירות שונות).

Battlefield 2042 – היה אמור להיות ברשימה גם כן, או שהוא לא נוראי עד כדי כך מבחינתכם?

מה היה המשחק הכי גרוע שאתם נתקלתם בו ב-2021? מוזמנים לשתף בתגובות.