פריחה מחודשת: הכירו את משחקי ה-Action RPG המבטיחים ביותר לשנים הקרובות • HWzone
גיימינגכתבות נבחרות

פריחה מחודשת: הכירו את משחקי ה-Action RPG המבטיחים ביותר לשנים הקרובות

ז'אנר הגיימינג שנולד מתוך חווה רנסנס אמיתי – רעב השחקנים וביקוש השוק מובילים למבול גדול של כותרים חדשים ושאפתניים

שחקנים רבים, בעיקר הדור המבוגר יותר בנינו זוכר את ההתרגשות סביב דיאבלו 2 כשיצא בשנת 2000. משחק ההמשך בסדרה, והרציני הראשון באמת אחרי משחק ראשון קצר ודל תוכן למדי. דיאבלו 2 הכתיב מחדש את מה שאפשר לעשות במשחק עם כמות זמן לא מוגבלת, את הדרכים בהם ניתן לפתח ולהשקיע בדמות ובחפציה.

מדובר בחופש אמיתי שניתן לשחקן להיות היכן שירצה בעולם גדול, עם אילו חפצים שירצה, שכמובן חלקם נדירים למדי וכך לפתח צורת משחק יחודית עבוד דמויות בעלות רקע כזה או אחר. גם הסיפור של דיאבלו מרתק עם אגדה על מלחמה נצחית בין טוב לרע ועל הטבע האנושי שנקרע בין שני הצדדים. עבור אלו שאוהבים את סגנון המשחק, דיאבלו 2 נהיה הסטנדרט המוזהב למשך שנים רבות. הוא מוליד רעב אצל השחקן להפוך באופן מתמיד לטוב יותר עם דמות מתקדמת יותר במעגל שחוזר על עצמו בכל שדרוג.

אמנם, עם התקדמות עולם משחקי תלת המימד, והעובדה שלפחות טכנית דיאבלו 2 היה מוגבל למדי מול משחקים שנראו טוב משמעותית גם מז'אנרים אחרים – נולד רעב, רעב לדיאבלו חדש, למשחק שיישם טכנולוגיות חדשות ויעניק חוויה מודרנית יותר. אמנם, שלל אירועים הוביל לביטול של דיאבלו 3 על ידי הצוות המקורי (שהיה אמור לצאת סביב 2005) ורק לאחר כמה שנים ב-2012 קיבלנו דיאבלו 3 קצת אחר, שפותח על ידי צוות אחר לחלוטין בבליזארד.

מלבד הבלאגן שגרם להשקה מאוחרת, דיאבלו 3 התרחק משמעותית מהסגנון של דיאבלו 2 וכך קהילת המשחק המושבעת נפרדה כאשר חלק גדול פשוט סירב לקבל את דיאבלו 3 כממשיך אמיתי. "הגרפיקה צבעונית ושמחה מדי", "המשחק חסר עומק" ו-"המשחקיות אינה מהנה" הן תלונות שכיחות בקרב אלו שוויתרו על דיאבלו. ממש כאן, נראה שהתחיל מירוץ למציאת משחקים שימלאו את החור שיצר דיאבלו 3. זאת, למרות שעבדכם הנאמן דווקא חושב שדיאבלו 3, לפחות כיום הוא משחק מהנה למדי, על אף חסרונותיו.

את הכתבה הזאת אני מקדיש בעיקר למשחקים שעל פי דעתי נחשבים לממשיכי דרכו של דיאבלו, לוקחים ממנו השראה, או לפחות באים כתחליף לאלו שמחפשים חוויה של ציד חפצים והתקדמות של דמות.

אותו חור, שעבור רבים קיים גם היום, יוצר וואקום גדול אליו מפתחות משחקים רבות נמשכות וכתוצאה מכך אנו למעשה חווים רנסנס של ממש, מעבר ממצב שבו יש אולי תחליף אחד או שניים למצב שבו מוכרזים כותרים חדשים במרחק של ימים ושבועות ספורים בניהם שמטרתם היא למשוך את קהל חובבי ז'אנר ה-ARPG עם קרבות בזמן אמת על סוגיו.

כמובן שחשוב מאוד לציין את מה שנחשב בעיני רבים כיום לממשיך הרוחני של דיאבלו 2 ואחד ממשחקי ה-ARPG הפופולאריים בימינו – Path of Exile, מדובר במשחק חינמי אשר פותח על ידי אולפן מניוזלנד בשם Grinding Gear Games.

הכשלון בתפיסת הציבור של דיאבלו 3 יחד עם ההצלחה של Path of Exile מסמנים דבר ברור – אפשר ליצור תחליף רציני לדיאבלו וגם לעשות זאת בהצלחה. המירוץ למשחקי ARPG מוצלחים החל וכולם רוצים חתיכה מהעוגה.

המשחק Wolcen: Lords of Mayhem מפותח מזה מספר שנים על ידי Wolcen Studios ומשתמש במנוע ה- הנוצץ. משחק זה מבטיח לתת גמישות בסגנון המשחקיות עם עץ-תכונות ענק ורחב במיוחד, כמו גם משחקיות חלקה ומהירה לבד או בצוות. משחק זה יצא לאור כבר ב-31 בינואר ומסמל את ההשקה הקרובה ביותר מתוך גל של משחקי "ARPG לדור הבא". עד כה ניתן היה לשחק בגרסאות אלפא וביטא קצרות דרך תוכנית Early Access בסטים.

המשחק Last Epoch שמפותח על ידי Eleventh Hour Games שם דגש בעיקר על כמות האפשרויות שניתנת לשחקן בעולם גדול במיוחד אשר קיים בו זמנית בשני קווי זמן שונים בהם הגיבור יכול לבקר על מנת לחוות איזורים מסויימים בשתי דרכים. כאן נעשה עומק על מפורט של התקפות ספציפיות, עם עץ תכונות לכל אחת ואחת. משחק זה היה אמור לצאת באפריל, אך נדחה לרבעון אחרון של שנת 2020 כדי לוודא שהוא יוצא אל השוק במצב טוב. כיום ניתן לשלם על גישה מוקדמת למשחק דרך תוכנית Early Access בסטים.

באופן בלתי צפוי ומפתיע, החליטה Mojang השוודית בבעלות מיקרוסופט לקחת את העולם של Minecraft אל דיאבלו עם משחק ARPG חדש לחלוטין בשם Minecraft Dungeons. ככל הידוע עד כה, גם משחק זה יצמד לנוסחא המוכרת עם חפצים מיוחדים ושלל ארכי-סוגים של דמויות שניתן לבחור בהן לצורות משחק שונות. המשחק יגיע באביב הקרוב, כך שאנו צפויים לפגוש אותו כבר בין מרץ ליוני.

סדרת משחקי Torchlight הן פרי מוחו של מקס שייפר, אחד מהיוצרים המקוריים של דיאבלו ודיאבלו 2. אלו משחקים שנצמדים יותר לאלמנטים של משחקיות על פני צייד מתמיד של חפצים עם גרפיקה ציורית ושמחה למדי. כעת מפתח האולפן של מקס, Echtra Games משחק חדש בסדרה בשם Frontiers שרוצה להפוך למורכב יותר ומתעדכן יותר. Torchlight Frontier עדיין אינו נושא תאריך השקה אך זה צפוי לצאת לאוויר העולם "איפשהו בשנת 2020".

המשחק Lost Ark הוא מעט יוצא דופן ברשימה. מדובר במשחק MMO ARPG קוריאני אשר נמצא בשלבי ביטא. אנחנו יודעים שהוא יושק בקוריאה ובמדינות אחרות כמו רוסיה, אך עדיין לא קיבלנו אישור רשמי להשקה באנגלית במערב (אירופה, אמריקה). מדובר במשחק בעל גרפיקה עשירה ועולם גדול למדי שמשלב דברים שבדרך כלל פוגשים במשחקי MMORPG דוגמת מקצועות שונים (דייג, חטיבת עצים) יחד עם קרבות בסגנון Dynasty Warriors (הסתמכות על התקפות עם זמן המתנה, כמות גדולה של אויבים שעפה בכל מתקפה).

נכון לעת זאת עננה אפורה נמצאת מעל השקת המשחק במערב והאם תוסר האפשרות להתקדמות מהירה יותר של דמויות על ידי תשלום בחנות הוירטואלית, צעד אותו רוב התעשיה המערבית מגנה אך כזה שנחשב לסטנדרטי בקוריאה ורוסיה.

אלו שצפויים לצאת בעתיד הרחוק יותר

שלל משחקי ARPG נוספים קיבלו טיזרים והכרזות לאחרונה עם תאריכי השקה שיכולים להיות רחוקים למדי, אולי אפילו אחרי שנת 2021 שכן של משחקים מורכבים יכול לקחת שנים רבות במקרה הזה.

Project F של חברת Riot Games הוא כותר שקיבלנו עליו טיזר כחלק משלל כותרים שהוכרזו לפני כחודשיים. מפתחת League of Legends מחפשת להתרחב והיא משתמשת בעלילות העולם הרחב שכבר בנתה למשחק כפלטפורמה למשחק ARPG חדש.

עולם Magic The Gathering מקבל טריילר למשחק MMO ARPG מרובה-שחקנים בשם Magic Legends. יהיה מעניין מאוד לראות כיצד זה יתפתח, בידיעה שגם עולם זה מלא בסיפורים שאפשר לספר.

כמובן שלא שחכנו אותך, דיאבלו. בליזארד יודעת שהקהל צמא ל-ARPG חדש ומכריזה בכנס בליזקון השנה על דיאבלו 4. על פי בליזארד, משחק זה נמצא בשלבי פיתוח מאוד מוקדמים מה שאומר שאולי רק בעוד שנה נוכל לקבל תאריך השקה, בתקווה שזה יקרה לפני שנת 2023. דיאבלו חוזר למקורות. , קר, מלא בדם ומסריח מגופות המתים. בליזארד מבינה את צמא הקהל ומגיבה בהתאם. משחק זה נמצא בפיתוח מאז קיץ 2017.

המשחק Path of Exile מקבל שכבת צבע חדשה לחלוטין על מנת להזמין את אלו שסלדו מהמשחקיות, האנימציה ושאר תכונות במשחק הקיים או שחקנים קיימים שפשוט רוצים חידוש. Path of Exile 2 לא קיבל תאריך השקה רשמי, אך נתפלא אם זה יקרה לפני שנת 2021.

הנה עוד כמה שחשוב לציין – רק אתמול הכריז אולפן Moon studio (יוצרי Ori and the blind forest) כי יפתח משחק ARPG "שיגדיר מחדש את עולם משחקי ה-ARPG". כמובן שאין תאריך, אבל אפשר להסתפק במילות טיזר.

המשחק Grim Dawn הוא משחק ARPG שתומך במודינג רציני, קיבל מספר הרחבות מאז שיצא ושופר משמעותית – שווה ביקור לחובבי הז'אנר.

המשחק Hades שהושק החודש בתוכנית Early Access (גרסת ביטא) מתמקד בעיקר בעלילה ובמשחקיות Hack and Slash זריזה ותלוית אינסינקטים.

המשחק Pagan Online הוא כזה בעל מערכת קרבות שמזכירה משחקי MOBA ואולי יהיה שווה את זמנכם.

עד כאן לדוח המצב עבור רעבי דיאבלו ושאר משחקי ARPG. נראה ששנת 2020 תחמם את הז'אנר, וכנראה ששנת 2021 תיקח אותו לגבהים חדשים באמת. יש למה לצפות.

תגיות
Back to top button
Close
Close