שבב ה-Helio X30 נחשף: עשר ליבות של Mediatek ממתינות לארבע של קוואלקום • HWzone
גאדגטים

שבב ה-Helio X30 נחשף: עשר ליבות של Mediatek ממתינות לארבע של קוואלקום

מידע חדש ברשת מספק לנו הצצה ראשונה לשבב ה-16 ננומטר הראשון של Mediatek הטאיוואנית, שיציע עשר ליבות עיבוד וליבה גראפית עדכנית בנסיון להכניע את ה- 820 של המתחרה הגדולה

לפני כמה ימים שמענו פרטים נוספים אודות השבב המתקדם הבא של האמריקאית, ועתה נראה כי יש לנו הזדמנות להכיר גם את המתחרה הגדול שמכינים לו מהעבר השני של הכביש, אצל .

מפתחת השבבים הטאיוואנית חווה תקופה טובה מאוד, עם התמעטות במספר המתחרות הישירות שאיפשרה לה להשתלט באופן כמעט מוחלט על שוק המכשירים המוזל במזרח הרחוק, ולהתחיל בתכנון הדחיפה אל לב ליבו של שוק המיינסטרים הבינלאומי. בכדי לתמוך בהמשך ההתעצמות, בחברה החליטו לבצע מיתוג מחדש עבור השבבים שלהן כך שיהיה נוח יותר גם עבור הצרכן שבקצה – וכך נולד לו השם Helio, שאת המוצר הראשון תחתיו (Helio X10) כבר ניתן לראות במכשירי שוק בינוני-גבוה היום.

עתה, מספר חודשים אחרי שקיבלנו מידע אודות ה-Helio X20, שמתיימר להיות עשר הליבות הראשון בעולם הסמארטפונים, דיווח חדש מזמן לנו היכרות גם עם ממשיכו – ה-Helio X30, שינסה לנצל תהליך ייצור עדכני ב-16 ננומטר ועשר ליבות עיבוד על מנת לספק ביצועים שיעקפו את אלו של ה-Snapdragon 820 של , ואולי יסללו את דרכה של אל קטגוריית מכשירי הדגל הנכספת.

nmdt
היכרות ראשונה ומאוד לא רשמית עם ה-Helio X30. התמונה אומרת Helio X22, אז זהו לכאורה דגם חדש נוסף שאת פרטיו אנחנו עדיין לא יודעים

כפי שצויין בסעיף הקודם, ה-Helio X30 יהיה השבב הראשון של Mediatek אשר יבוסס על תהליך הייצור החדש של TSMC ב-16 ננומטר, בהתבסס על טרנזיסטורי FinFET תלת מימדיים – בדומה לטכנולוגיה עליה יתבססו שבבי ה-Snapdragon 820, רק שאלו ייוצרו ככל הנראה בידי .

ה-Helio X30 יכיל 10 ליבות עיבוד שיחולקו ללא פחות מארבע אשכולות שונים – זוג ליבות Cortex A53 בתדר 1GHz בלבד למשימות הבסיסיות ביותר של המכשיר, עוד זוג ליבות Cortex A53 בתדר 1.5GHz שיצטרפו אליהן למשימות מעט יותר מאתגרות, זוג ליבות Cortex A53 נוסף בתדר מירבי של 2GHz למשימות הדורשות ריבוי ליבות משמעותי יותר, ולקינוח 4 ליבות Cortex A72 חדשות ועוצמתיות בתדר של עד 2.5GHz, אשר יכנסו לפעולה עבור היישומים המאתגרים ביותר. על הנייר חלוקה שכזאת נשמעת הגיונית למדי, אך קשה לדעת כיצד יעבוד סט מגוון שכזה של אמצעים בסינרגיה במציאות, והאם תהיה לכל הסיפור הזה השפעה מיטיבה אמיתית על החסכוניות – או רק הזדמנות להצהיר 'יש לנו יותר ליבות מהמתחרים'.

ה-Helio X20 שכן הוכרז רשמית מכיל 10 ליבות עיבוד גם כן, אך בחלוקה שונה שתניב, על פניו, ביצועים מירביים נמוכים יותר
ה-Helio X20 שכן הוכרז רשמית מכיל 10 ליבות עיבוד גם כן, אך בחלוקה שונה שתניב, על פניו, מירביים נמוכים יותר

שיפור משמעותי אמור להגיע במסגרת הליבה הגראפית, שם ה-Helio X30 יציע ליבת Mali-T880 עדכנית מבית (מתת דגם MP4 או MP6 עם ארבעה או שישה אשכולות עיבוד, בהתאמה) שתפעל בתדר מירבי של 800MHz. טרם הזדמן לנו לראות מעשיים של דור ליבות זה, אך כבר עכשיו ניתן להניח בוודאות כי יהיה זה שיפור מהותי מליבת ה-PowerVR G6200 הבינונית מאוד שנמצאת ב-Helio X10 העכשווי, ומונעת ממנו מלהוות מתחרה כולל שווה ערך ל- 810, או אפילו עבור ה- 808.

מאפיינים נוספים של ה-Helio X30 הם בקר זכרון LPDDR4 בערוץ כפול, בנפח מירבי של 4GB ובמהירות אפקטיבית של עד 1,600MHz, תמיכה בזכרון מובנה בתקן eMMC 5.1 עדכני (אין מידע האם תהיה תמיכה בתקני ה-UFS המתקדמים עוד יותר, שאת הסיפתח שלהם ראינו בגלקסי S6/S6 Edge), ויחידת עיבוד אות דיגיטלית מתקדמת שתתמוך בחיישנים ברזולוציה של עד 40 מגה פיקסל, ובצילום וידאו בקצבים של עד 120 פריימים בשנייה. מדובר בחבילת יכולות שלכאורה עשויה לספק תחרות משמעותית עבור המיטב של , אם כי באותה נשימה ראוי לציין כי ה-Helio X30 עתיד להופיע במכשירים חכמים רק אי שם במהלך המחצית הראשונה של שנת 2016, בעוד שה-Snapdragon 820 כנראה יקדים אותו בזמן מה ולמעשה יתחרה בתחילת דרכו אל מול ה-Helio X20, שגם לו עשר ליבות אך עם ויכולות מתקדמות פחות.

כל מה שאנחנו יודעים על ה-Helio X30 בינתיים הוא מאוד לא רשמי, אך יהיה מעניין מאוד לראות כיצד טקטיקת ריבוי הליבות של Mediatek תתנהג לעומת הטקטיקה ההפוכה של קוואלקום, שהולכת לכיוון של הפחתת מספר הליבות אך שיפור יעילותן וביצועיהן
כל מה שאנחנו יודעים על ה-Helio X30 בינתיים הוא מאוד לא רשמי, אבל יהיה מעניין מאוד לראות כיצד טקטיקת ריבוי הליבות של Mediatek תתנהג לעומת הטקטיקה ההפוכה של , שהולכת לכיוון של הפחתת מספר הליבות אך שיפור יעילותן וביצועיהן

ראוי לציין כי כל המידע הנ"ל אינו מגיע מצינורות רשמיים. מעשית, ב-Mediatek טרם אישרו אפילו את עצם קיומו של העונה לשם Helio X30 ועל כן כדאי להתייחס לנתונים בספקנות מסויימת – אך אנחנו בהחלט מקווים שמשהו כזה אכן מתבשל במעבדותיה של החברה, וידע להציע אלטרנטיבה ממשית למוצריה של . נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם, כמו תמיד.

קישורים נוספים

תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close