adplus-dvertising

החתיכה החסרה בפאזל ספינות הדגל לשנת 2022: סמסונג חושפת את Exynos 2200

השבב שנועד להתחרות ב-Snapdragon 8 Gen 1 וב-Dimensity 9000 הופך לרשמי לאחר כמה עיכובים קלים ובצל שמועות שאינן מחמיאות במיוחד – כשגולת הכותרת היא הליבה הגראפית החדשה מבית AMD

דיווחים שונים ברחבי המרשתת טענו לצרות שחווה סמסונג במסגרת הייצור ההמוני של שבב ה-Exynos הבכיר שלה לשנת 2022 – כאלו שעשויות לחייב אותה להגיע להשקה של משפחת ה-Galaxy S22 באופן מצומצם כשהיא מתבססת אך ורק על שבבים של קוואלקום. כעת נראה כי אנחנו מקבלים את תגובתה והכחשתה הרשמית של סמסונג בנושא עם ההצגה הרשמית של Exynos 2200, כולל פירוט טכני חלקי (שעדיין משאיר מקום למעט ספקנות מבחינתנו) שמאשר את הסוד הגדול שכולם כבר ידעו: הליבה הגראפית המובנית החדשה היא בארכיטקטורת RDNA 2 מבית AMD.

ה-Exynos 2200 מיוצר בתהליך חדיש שווה ערך ל-4 ננומטר מבית סמסונג עצמה שעונה לכינוי 4LPE ומבוסס ברובו המוחלט על תהליכי EUV (ר"ת Extreme Ultra-Violet) מתקדמים – כאשר בגזרת העיבוד הכללי אי הפתעות עם אימוץ של מערך שמונה ליבות שבו ליבת Cortex-X2 אחד גדולה ובכירה, שלוש ליבות Cortex-A710 חזקות ועוד ארבע ליבות Cortex-A510 חסכוניות, בדיוק כמו ב-Snapdragon 8 Gen 1, בדיוק כמו ב-Dimensity 9000 ובדיוק כפי שממליצה מעצבת הליבות ARM לשימוש עבור שבבי סמארטפונים בכירים עכשוויים. השוני היא בכך שבניגוד לקוואלקום ו-Mediatek שהציגו את שבבי הדגל שלהן עם תדרי פעולה מירביים מוגדרים עבור כל אותן ליבות, סמסונג מעדיפה שלא לחשוף את תדריה – מה שעשוי להצביע על כך שהחומרות עדיין בשלבי ולידציה ועל כן לא ידוע לאיזה מספר תוכל הענקית הקוריאנית להתחייב בצורה פומבית מול צרכניה.

כל מי שהתעמק בהכרזות הקודמות על שבבי הדגל מקוואלקום ו-Mediatek לא יופתע מהבחירה של סמסונג

ה-Exynos 2200 נהנה ממודם 5G מובנה בעל תמיכה הן בתדרי Sub-6 (מתחת ל-6GHz) "קלאסיים" עם מהירות הורדה תיאורטית מירבית של עד 5.1 ג'יגה-ביט בשנייה ומהירות העלאה תיאורטית מירבית של עד 2.55 ג'יגה-ביט בשנייה – והן בתדרי mmWave גבוהים עם מהירות הורדה תיאורטית של עד 7.35 ג'יגה-ביט בשנייה ומהירות העלאה של עד 3.67 ג'יגה-ביט בשנייה. מדובר בנתונים שנשמעים מרשימים למדי, אך למעשה אין בהם שינוי משמעותי בהשוואה ליכולות המודם המובנה ב-Exynos 2100 מתחילת השנה שעברה – פרט לשדרוג מהירות ההעלאה המירבית בתדרי Sub-6 כל שאר המספרים הם זהים לגמרי.

הפריסה של דור הסלולר החמישי מתקדמת לאט בהרבה מדינות ברחבי העולם, ועל כן אין זה מפתיע לראות כי אין עניין להמשיך ולזנק במהירויות ההעברה העקרוניות כשלחלק בלתי מבוטל מהמשתמשים אין עדיין כיסוי מלא של הדור החדש בסביבתם

השבב הטרי יתמוך בזכרונות LPDDR5 ובאחסון מהיר בתקן UFS 3.1 באופן בלעדי, יהנה מקישוריות Wi-Fi 6 ומקישוריות Bluetooth 5.2, יתמוך בתצוגות 1440p עם קצב רענון של עד 144 הרץ ויתמוך גם בתצוגות 4K עם קצב רענון של עד 120 הרץ, לצד פענוח וידאו 8K בקצב של עד 60 פריימים בשנייה בעומק דגימה של 10 ביט וקידוד תוכן וידאו 8K בקצב של עד 30 פריימים בשנייה בעומק דגימה של 10 ביט – ומנוע עיבוד תמונה שיאפשר לעשות שימוש בחיישנים ברזולוציה של עד 200 מגה-פיקסל (בהתאם לתכנון של סמסונג עצמה להשיק יחידות כאלו בזמן הקרוב, תוך התבססות על מערכי Pixel Binning מוגדלים בכדי לספק איכות משופרת).

תדרי פעולה, מהירויות אחסון, נתוני בקר הזכרון הדינאמי, יכולות מאיצי הלמידה החישובית – כל אלו עדיין חסרים

החידוש הגדול ביותר הוא בליבה הגראפית החדשה כמובן, שמקבלת את המיתוג Xclipse 920 בתור הלחם של Exynos ו-Eclipse עם הבהרה על כך שמדובר בפריצת דרך בתחום הן עבור סמסונג והן עבור AMD עצמה – אך ללא שום פרטים ממשיים מעבר לכך. יש אישור להתבססות על ארכיטקטורת ה-RDNA 2 המודרנית כמו בקונסולות של סוני ומיקרוסופט וכמו בכרטיסי ה-Radeon RX 6000 השולחניים והניידים, עם תמיכה בהאצת חישובים לעקיבת קרניים וב-VRS (ר"ת Variable Rate Shading), אך ללא אזכור של תדרי פעולה, מעטפת ביצועים אפשרית או אפילו שיפור יחסי בהשוואה לדורות העבר לצערנו.

הליבה הגראפית החדשה ממשיכה להיות תעלומה – כל מה שקיבלנו במסגרת ההכרזה הרשמית הוא את שמה, בעצם

מדובר כאמור בפירוט חלקי בלבד של יכולות השבב החדש, מצומצם משמעותית מהפירוט שקיבלנו מהמתחרות אודות יצירות המופת שלהן לשנת 2022, אך הצרכנים בישראל אמורים לזכות להיכרות קרובה עם ה-Exynos 2200 שתאפשר להם לגלות את כל מה שסמסונג לא נידבה בעצמה – שכן על פי כל הסימנים התכנון הוא לבצע פעם נוספת חלוקה בין שבבי Snapdragon לשבבי Exynos במשפחת ה-Galaxy S22 באופן גיאוגרפי, כאשר ישראל תקבל רשמית את הגרסה פרי פיתוחה הביתי של היצרנית הקוריאנית ולא את הגרסה שמופעלת באדיבות קוואלקום. נמשיך לעקוב ולספק פרטים בעניין בתקופה הקרובה.

 1. ClassMulder

  מה בדיוק נותנת תמיכה ב-8K במכשיר נייד שגודל מסכו פחות מ-7 אינץ'? טלוויזיות 8K מתחילות להיות מעניינות בערך ב-65-70 אינץ'.. אחרת באמת לא רואים הבדל בין 4K ל-8K. ולא, לא נראה לי שאנשים רבים ישתמשו במכשיר כדי להזרים וידאו 8K לטלוויזיה שלהם…

  20/01/2022 בשעה 10:41
  • יונתן מנדלסון

   יכול להיות שהיום מספר האנשים שזקוק לאפשרות להזרים/להציג וידאו 8K על גבי מסך הטלוויזיה שלהם מהסמארטפון אינו גדול במיוחד, אך בתור מוצר דגל די הגיוני לראות תכנון לעתיד ביכולות שלו – בדיוק כשם שיש תמיכה בחיישני 200 מגה-פיקסל למרות שסביר להניח שלא כל הסמארטפונים שיבוססו עליו אכן יכילו חיישנים כאלו בפועל או תמיכה במסכי 4K עם קצב רענון של עד 120 הרץ שיכולה להיחשב גם היא מופרזת.

   21/01/2022 בשעה 18:32