דיסטופיה מרהיבה: Bioshock Infinite בביקורת • HWzone
גאדגטים

דיסטופיה מרהיבה: Bioshock Infinite בביקורת

הכותר השלישי בסדרת ביושוק לוקח אותנו לעולם חדש מופלא ומצמרר. האם יש כאן מספיק על מנת לשחזר את החוויה שהעניק לנו המשחק הראשון בסדרה וגם לשמור את הנוסחה רעננה ועדכנית? יצאנו לגלות

שימו לב: הביקורת מכילה ספויילרים לעלילת המשחק.

מעטים משחקי המחשב שמצליחים למשוך אותי בחצי השנה האחרונה. שוטר-ים, בהיותם שייכים לז'אנר שראה התפתחות מזערית בעשרים השנים האחרונות, ממש שיעממו אותי.

לא צלחתי אפילו שעתיים רצופות של משחק ב- 3. התלהבתי מהנופים המרהיבים של קרייסיס 3, אבל הסתפקתי בסרטונים ולא חשבתי בכלל לשחק בו. המשחקים היחידים שחיכיתי להם היו Rome 2 וביושוק אינפינט.

אינפינט משך אותי רק כי נזכרתי בשעות הטובות שביליתי עם 'ביושוק' המקורי אי שם לפני חמש וחצי שנים. 'ביושוק' היה משחק מבריק: מכניקת המשחק שלו הייתה פשוטה למדי (רק הפלאזמידים הפכו את קטעי האקשן למעניינים באמת), אבל הוא הצטיין מבחינה סיפורית ומבחינת ה-Storytelling. 'ביושוק' היה מופת ודוגמה לסיפור סיפורים במשחקים, כי הוא ניצל את הייחוד של משחקי המחשב: האינטראקטיביות. ממש כמו 'האף לייף'.

אינפינט הוא אותו הסיפור: משחק עם מחזות יפים, עלילה מתפתלת וקצת יותר מדי אקשן באמצע. הוא לא מביא עמו שום בשורה, אך כל מי שאהב את המשחק המקורי ודאי ימצא מה לאהוב בו.

Infinite


ז'אנר:
פעולה מגוף ראשון

 

חברה מפתחת: Irrational Games, 2K

 
חברה מפיצה: 2K
 
פלטפורמות משחק: , אקסבוקס 360, PS3 וגרסת OS X שתגיע בקיץ

אנחנו שיחקנו על: האקסבוקס 360.

מחיר: בין 230 ל-240 שקלים בארץ ובעולם בעבור כל הגרסאות. גרסת המחשב מצריכה חשבון Steam חינמי.

דרישות מערכת מינימאליות:
מערכת הפעלה: Windows vista Service Pack 2 32-bit
מעבד: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz / AMD X2 2.7 GHZ
פנימי: 2GB
נפח אחסון: 20GB
כרטיס מסך: DirectX10 Compatible ATI Radeon 3870 / NVIDIA 8800 GT / Intel HD 3000 Integrated Graphics
זכרון כרטיס מסך: 512MB

דרישות מערכת מומלצות:
מערכת הפעלה: Windows 7 Service Pack 1 64-bit
Processor: Quad Processor
פנימי: 4GB
נפח אחסון: 30GB
כרטיס מסך: DirectX11 Compatible, ATI Radeon 6950 / NVIDIA GTX 560
זכרון כרטיס מסך: 1024MB

הכירו את קולומביה

את Rapture התת-ימית מחליפה קולומביה, עיר צפה באוויר, שנוסדה בתחילת המאה ה-20 ע"י הממשל האמריקני. שמה של העיר אינו הרפרנס היחיד למעצמה, שאיזכורים היסטוריים הקשורים בה שזורים לכל אורך המשחק.

כבר בתחילת המשחק, אנו מגלים שקולומביה עומדת בפני מלחמת אזרחים. העיר מפולגת לקבוצות בעלות אידיאלוגיות שונות שנלחמות אחד נגד השניה, כאשר המאבק העיקרי מתרחש בין מייסדי העיר (ה-Founders), שרואים באבות האומה האמריקנית מודל לחיקוי ודוגלים בהענקת זכויות לאמריקנים בלבד, לבין ה-Vox Populi, שכשמן כן הן – קבוצות הנלחמות להשבת הזכויות להמונים.

בראשם של קבוצת המייסדים ושל העיר עומד זקרי קומסטוק, שתושבי קולומביה עורכים סביבו פולחן אישיות של ממש. מהעבר השני עומדת דייזי פיצרוי, שמקדישה את כל כולה להתנגדות לקומסטוק ולחבריו. אף אחד מהצדדים לא בוחל באמצעים להשיג את מטרותיו, והתמונה שמתקבלת היא לחלוטין לא חד-גונית מבחינת 'טוב' ו'רע'.

אם עדיין לא מצאתם מספיק עניין בעיר הבלונים הזאת, אולי תמצאו עניין כשתיווכחו לראשונה באחד המאפיינים הייחודים שלה – לאורכה ולרוחבה נפתחים 'קרעים' במימדי הזמן והמרחב, שיכולים לשאוב ליקום אחד עצמים מיקום אחר. זה מסביר, למשל, מדוע תוכלו להאזין בפונוגרפים לשירים שיולחנו רק עשרות שנים מאוחר יותר. לקרעים האלה חשיבות רבה מבחינת הסיפור, והם משפיעים גם על המשחקיות (אבל על כך עוד מעט..).

סיפור מהסרטים

אינפינט יכניס אתכם לנעליו של בוקר דה-וויט, סוכן לשעבר בפינקרטון, אשר סובל מהלם קרב בעקבות נוכחותו במאורעות בוונדד ני (Wounded Knee) בדרום דקוטה, בהם נטבחו 200 אינדיאנים ב-1890. בשנת 1912 הוא נשכר ע"י התאומים לוטס להשיב נערה בשם אליזבת' מקולומביה, שמוחזקת שם כבר למעלה מעשר שנים.

מכאן העלילה רק מסתבכת, אבל לעולם לא בצורה מתישה כמו בהרבה משחקי פעולה אחרים, במיוחד כשתגלו פרטים רבים על העולם ועל הדמויות שמאכלסות אותו באמצעות ה-Voxophones, מעין רשמקולים שתאספו לאורך המשחק (ממש כמו קלטות האודיו של 'ביושוק' המקורי).

הלוואי שיכולתי לפרוס בפניכם את כל מה שיש לי להגיד על הסיפור של אינפינט, אבל כל מילה נוספת רק תהרוס לכם, או לחברים שלכם, את החוויה. סצינת הסיום של המשחק חזקה במיוחד, והעירה דיונים סוערים ברשת שנמשכים מאז ההשקה. Irrational כתבה סיפור שיכול להתפרש בעשרות דרכים שונות: לי כבר יצא לקרוא כמה פירושים מעניינים למה שמתרחש לאורך המשחק, ולכל אחד מהם בסיס איתן.


אויבים ממוכנים

באופן כללי, קטעי האקשן של אינפינט, שמשובצים לכל אורך המשחק, דומים מאוד לאלה של שני המשחקים הקודמים. האויבים הם אמנם לא 'ספלייסרים' שנהיו מכורים לכוח שבפלזמידים, אך ה-Vox Pop והמייסדים אינם מארחים מוצלחים יותר.

לרשות כוחות המייסדים יעמדו גם ארבעה 'Heavy Hitters', מיני-בוסים שיודעים תמיד להגיע כשהם הכי פחות רצויים. ביניהם תמצאו את ה-Motorized Patriots, מכונות ענק מצוידות במאשין גאן ולבושות כאחד מאבות האומה האמריקנית, וה-Handymen, חצי מכונות-חצי אדם, שקופצות למרחקים עצומים וגורמות נזק רב לכל שנקרה בדרכן.

כדי להתמודד עם הנ"ל, אינפינט יציע לכם ארסנל מכובד של כלי . מלבד רובה הסער הבסיסי (אך כנראה גם הכי שימושי), תמצאו שלל כלי שמשומשים באופן תכוף ע"י אנשי ה-Vox, כדוגמת ה-Burstgun שיורה בצרורות או רובה הצלפים. גם רובי ציד, אקדחים ונשק כבד כמו RPG יהיו זמינים לכם.

אבל השימוש בנשק בלבד לא יוביל אתכם לשום מקום. לכן, גם באיפינט תמצאו וריאציה של הפלזמידים, התוספים המחזקים שמעניקים לכם כוחות מעניינים. הפעם, הכוחות האלה נקראים 'Vigors', אותם תצרכו בצורה של משקאות תוססים. ה-Vigors פועלים על Salt, המקביל של Mana במשחקי תפקידים (ושל ה-EVE מהמשחק המקורי).

Vigors משני משחק

לא אגזים אם אומר שללא ה-Vigors, איפינט היה משחק משעמם למדי. בזכותם, קטעי האקשן הדלים הופכים לחוויה אחרת בכל עם האויבים.

הכוחות שה-Vigors יעניקו לכם מגוונים, וכוללים בין היתר את ה-Shock Jockey שמאפשר תקיפה באמצעות שליחת פולסים חשמליים (ממש כמו ה-Electro Bolt של 'ביושוק' המקורי), את ה-Bucking Bronco שמרים אויבים באוויר ואת קלף ה-Possession, שגורם לאויבים ולמכונות אוטומטיות להישמע לכם למשך זמן מוגבל.

כמו במשחק המקורי, גם באינפינט יחקקו בזיכרונו של שחקן היודע לשלוט ב-Vigors מספר סצנות בלתי נשכחות. אין כמו הסיפוק שמקבלים כשהודפים אויב, באמצעות כוח ה-Undertow, אל תוך שלולית מים – ובה מפעילים עליו מהר את ה-Shock Jockey.

חלק מה-Vigors הופכים את הקרבות הגדולים למלאכת מחשבת. למשל, את כוח ה-Murder of Crows, שמזמן להקת עורבים היצ'קוקיים שדורסים את המטרה, אפשר לנצל גם כדי להכין מלכודות לאויבים שעוברים בדרך, וזו דרך מצוינת לחסום מעברים מסוכנים. כאשר נתקלים במצבים קשים, ניתן להפעיל את כוח ה-Return to Sender, ששולח שדה מגנטי אשר יכול לשמש כמגן מפני תקיפות.
בקולומביה, העיר המרחפת, תפגשו שורה של מחזות מרהיבים


1 2העמוד הבא
תגיות

8 תגובות

 1. לדעתי קצת הגזימו
  המשחק באמת טוב.
  אבל עשו ממנו הרבה יותר מדי.
  נהנתי יותר מtomb raider.
  יש במשחק נפילות fps בחלק מהקרבות הגדולים.
  וזה קצת מציק לפעמים.

 2. אני לא אהבתי את המשחק
  ניסיתי לשחק בו ולא הבנתי בכלל מה אני אמור לעשות ולאיפה אני אמור להגיע, הדבר היחידי שכיוון אותי זו העזרה במשחק בכל רגע לחצתי עליה, דבר שני הוא לא יודע לעבוד בתלת מיימד סטראוסקופי וזה מאוד ביאס אותי, אחרי שעה בערך של משחק פרשתי

 3. הקודם נהנתי יותר מהקרבות
  אבל זה יש סצנות ומראות מאוד יפים ומיוחדים אהבתי ממש את כל הביניינים המרחפים ובאמת שהמשחק שונה ומרתק מכל שאר הדברים.

 4. הגזמה מוחלטת
  המשחק הוא בינוני, לכל היותר – ובעיקר רוכב על שם הסדרה.

  נכון, המשחק הראשון היה שינוי מרענן בנוף ה – shooters שדשדש אז במקום (תופעה שבאה בגלים, אגב). השני היה זניח. ננתח את הנוכחי?
  – הסיפור הוא בנאלי לחלוטין. יומרה, יהירות והתנשאות של הכותבים, פרנקשטיין של הרבה דברים שראינו/שמענו/חווינו בעבר.
  – עיצוב שלבים? מזעזע! לינאריות במיטבה! שום, אבל שום חופש בחירה, אפס טקטיקה ומסדרון אחד גדול, ושלא יגרמו לכם לחשוב אחרת.
  – הגרפיקה פשוט… מיושנת. שימוש מוגזם לחלוטין ב – bloom (על מנת להסתיר משהו, אולי?). יש אולי 5 מודלים של פרצופים עבור כל הדמויות במשחק. הטקסטורות נוראיות (שימו לב במיוחד לטקסטורה השטוחה של הדשא).
  – AI? כרגיל, כמעט ולא קיים. מתוך שתי האפשרויות הבנאליות הרגילות שאנחנו בד"כ רואים – או אויבים שיושבים במחסה וצצים מדי פעם לירות; או אויבים שפשוט רצים לכיוון שלך ללא שום מחשבה – המפתחים בחרו באופציה השניה ובה בלבד. יצויין, כי לאליזבת יש AI מלווה בין הטובים שראיתי.
  – הסאונד בינוני. קולות ירי נשמעים כמו יריות ב – BB GUN.

  לסיכום, המשחק מרגיש עייף, לינארי, עם גרפיקה מיושנת ושום חידוש. להפך, הגבלה ל – 2 נשקים ו – שני VIGORS? למה, כי לקונסולות אין מספיק זכרון להתמודד עם יותר?

  כמובן, שפרויקט בסדר גודל כזה זוכה להמון פמפום, ביקורות מהללות בכל אתר גדול וקונצנזוס כללי. ואני אומר, תקראו את תגובות השחקנים (עם ניסיון משחקים מעבר לשנתיים-שלוש אחרונות והתלהבות עיוורת מ – COD), לא של הסוקרים ה"מקצועיים" ובעלי העניין ותקבלו החלטה מושכלת.

 5. מדהים
  אפילו הכרטיס הענתיקה שלי GTS 250 מריץ את המשחק ונראה מדהים :) החלק המשעמם של המשחק הוא בעיקר הקרבות הלא נגמרים לפעמים הסיפור מדהים!

 6. מספר 5, אני בדעה שלך…
  כל מה שכתבת נכון, ומבלי לקחת בחשבון את הבעיות של זמן טעינת טקסטורות, בעיה ותיקה במנוע UE3.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close