אפל תזנח את מעבדיה של אינטל לטובת שבבים מפיתוח עצמי?

האם לאחר שבע שנים בזרועותיה של צ'יפזילה תתחיל הענקית מקופרטינו להשתמש במעבדים שפיתחה בעצמה גם במשפחת מוצרי המק שלה? שמועה עקשנית מרימה את ראשה ונשמעת הגיונית יותר מאי פעם

לפני כשנה וחצי החלה להתגלגל לה שמועה על כך שאפל בודקת אפשרות להשתמש בשבבי ARM עבור ניידי המקבוק אייר שלה, במקום במוצריה של אינטל.

כל הסיפור נשמע מעט תמוה ואפילו תלוש מהמציאות, אך כמה חודשים לאחר מכן הגיעה התבטאות של בכיר באינטל אשר סיפר כי אפל התנתה את המשך שיתוף הפעולה עם אינטל בקיצוץ משמעותי של צריכת ההספק במעבדיה (מה שהוליד, לכאורה, את ההבטחה למעטפת תרמית של החל מ-10 וואט בלבד במעבדי דור ה-Haswell העתידי), ונתן דחיפה מחודשת לספקולוציות והנבואות.

שנה עברה ובינתיים הסטטוס קוו בחזית אפל-אינטל נשמר, אך השמועות מסרבות לדעוך וחוזרות עתה בגירסה מעודכנת, הפעם באדיבות Bloomberg.
לפי הדיווח של חברת המדיה הכלכלית, באפל מעריכים כי בקרוב מאוד שבבי ה-Apple AX שהם מפתחים בהתבסס על ארכיטקטורת ה-ARM יהיו עוצמתיים מספיק על מנת להחליף את מעבדיה של אינטל בקו מוצרי המק הניידים והנייחים שלה – ושוקלים לבצע את המהלך המתבקש.

משפחת המוצרים העתידית של אפל. או שלא

השמועה, אם כך, לא שונה בהרבה ממה ששמענו בשנה שעבר. עם זאתה, הפעם נראה כי הכל מתיישב בצורה הרבה יותר טובה – אפל כבר הוכיחה לאחרונה כי יש לה את כח האדם והידע הדרוש בכדי לפתח מוצרים משלה כשהשיקה את שבב ה-A6 וליבות ה-Apple Swift שפועמות בתוכו, וכשמנגד המתחרות גוגל (אנדרואיד) ומיקרוסופט (חלונות) צועדות אל עבר יצירת האחדה במערכות ההפעלה שלהן, נדמה כי מעבר להתבססות על ארכיטקטורה אחת ויחידה (ואולי גם מערכת הפעלה משולבת אחת) הוא מהלך הגיוני גם עבור אפל.

שבב ה-A6 וליבת ה-Swift. השינוי של אפל מתחיל כאן?
מקור: anandtech.com

מהלך מפתיע שכזה מאפל עשוי להשפיע מהותית לא רק על מאות מיליוני משתמשיה אלא גם על אינטל, שתאבד לקוחה יוקרתית מאוד וגם תיאלץ להתמודד עם תחרות ישירה מצד שבבי ה-ARM בשווקים בהם שלטה עד כה בצורה ברורה למדי.
מבחינתה של אפל, צעד זה יאפשר לה להוזיל עלויות (לא משהו שמנע מאפל לזרוח עד עכשיו, אבל בכל זאת) ובעיקר לפתח ולהשתמש בחומרה שמתאימה לצרכים האישיים שלה באופן מדוייק, מבלי להתפשר על מה שמציעה לה יצרנית צד שלישי.

האם אנחנו נמצאים על סף מהפכה (נוספת) בעולם המחשוב, שאחריה הגבולות בין מעבדי x86, מעבדי ARM והמוצרים המבוססים עליהם יטשטשו לחלוטין? הספקולנטים גורסים שכן, אך אנחנו כנראה נשתכנע באמת רק כשנראה את זה במו עינינו.