NVIDIA מציגה מהפכה: מעבד Tegra

הקרב על שוק המחשבים האולטרה-ניידים הולך ומתחמם – NVIDIA משיקה היום את ה-Tegra, פלטפורמה חדשה המבטיחה להביא מהפכה של ממש לשוק מכשירי ה-MID ולהכות את אינטל שוק על ירך.
 
אף על פי ששוק מכשירי ה-MID (ר"ת Mobile Internet Device) הוא צעיר וקיים תקופה קצרה, החידושים וההתפתחויות בו קורות בקצב מסחרר, שלעתים קשה לעקוב אחריו. לפני פחות מחודשיים השיקה אינטל את מעבד ה-Atom, מעבד בעל צריכת הספק נמוכה במיוחד הנועד למחשבי UMPC, אשר הולכים ותופסים תאוצה בתקופה האחרונה, עם השקת מחשב ה-Eee PC של אסוס ומחשב ה-Wind של MSI המיועדים לשוק ה-Mainstream.
 
היום, במסיבת עיתונאים שנערכה בתערוכת Computex בטאיוואן, הכריזה NVIDIA על כוונתה להכנס גם כן לשוק ה-MID, ולא סתם להכנס אלא להתפרץ ברוח סערה. היצרנית, אשר התמקדה עד כה בפיתוח שבבים גרפיים, הציגה את ה-Tegra 650, שבב זעיר המכיל בתוכו עולם ומלואו ומהווה את הבסיס לדור הבא של המכשירים האולטרה-ניידים, אשר צפויים לחולל מהפכה, כך לדברי אנשי החברה.
שבב ה-Tegra 650, המהווה את הבן הבכור למשפחה (הצפויה לכלול, נכון לעכשיו, שלושה דורות) מכיל בתוכו מספר רב של יחידות עיבוד נפרדות, בהן מעבד מדגם ARM11, מעבד גרפי מסדרת GeForce, מעבד וידאו המסוגל לפענח אות HD עד רזולוציה של 1080p וכן מעבד תמונה. תכונותיו המדויקות של המעבד הגראפי לא פורטו, אך מכשיר המבוסס על שבב זה הריץ בהדגמה חיה את המשחק Quake 3: Arena בקצב של 30 פריימים לשניה – לא בדיוק תחליף למחשב שולחני או נייד בגודל מלא, אבל בהחלט מכובד בשביל המכשירים להם נועד השבב. בנוסף, ה-Tegra 650 תומך ביציאת HDMI מובנית, כך שניתן יהיה להציג באמצעותו תוכן בהבחנה גבוהה על כל מסך התומך בכך.
 
אז מה בעצם כל כך מיוחד ב-Tegra 650?
ראשית, גודלו הוא 144 מ"מ רבועים בלבד – למעשה, הוא קטן יותר ממטבע של שקל אחד – זכרו, כי בתוך שטח נדל"ן כה קטן, חבויים להם רכיבים רבים, בעלי תכונות מרשימות.
שנית, צריכת ההספק קטנה משמעותית מפלטפורמה מקבילה של אינטל המבוססת על מעבד Atom – במהלך ההדגמה שנערכה, הוצג סרט 720p על מעבד Atom ומולו סרט 720p על מכשיר מבוסס Tegra. מעבר לכך שבמערכת ה-Atom הסרט קרטע בצורה שהפכה אותו לבלתי ניתן לצפייה, צריכת ההספק של מכשיר ה-Tegra בעת ניגון הסרט (באופן חלק כמעט לחלוטין) הייתה קטנה פי 10 מצריכת ההספק של מערכת ה-Atom: רק 1.3 וואט לעומת 13 וואט שצרכה המערכת של אינטל (נתונים אלו כוללים את צריכת ההספק של המסך).
המעבד החדש על שקל
בהשוואה לדולר טאיוואני ושקל
ליבת המעבד
צריכת הספק כה נמוכה מתרגמת במישרין לזמן סוללה ארוך במיוחד – מבטיחה כ-26 שעות נגינה של סרט ברזולוציה 720p ו-21 שעות גלישה באינטרנט. לנתונים אלו אין כיום אח ורע בשוק מכשירי ה-MID וה-UMPC, כאשר המטרה המוצרהת של החברה היא לספק לצרכנים מכשירים המסוגלים לעבוד במשך ימים, כמו טלפונים סלולאריים, ולא במשך שעות בודדות בלבד.
 
על מנת להמחיש עד כמה מעבד ה-ARM11 יעיל יותר ממעבד ה-Atom של אינטל, סמנכ"ל השיווק של חברת ARM, איאן דרו, הציג נתונים המשווים את אורך חיי הסוללה שמאפשר מעבד ARM11 לעומת אורך החיים שמאפשר מעבד Atom הפועל באותה מהירות שעון. על פי הנתונים, שקשה בשלב זה לקבוע אם יש בהם ממש או אף באילו תנאים נמדדו התוצאות, מעבד ה-Atom מאפשר זמן סוללה של 8 שעות ואילו ה-ARM11 – לא פחות מ-10.6 ימים. כאשר המכשיר נמצא במצב Sleep, ה-ARM ישאיר אותו בחיים לתקופה של שבועות, בעוד ה-Atom יחזיק כ-19 שעות בלבד.
 
כאמור, על פי מפת הדרכים של , בשנה הבאה צפוי להגיע לשוק הדור השני, Tegra II, ובשנת 2010 יגיע ה-Tegra III, אך טרם ידוע מהם השיפורים המתוכננים מדור לדור. אין ספק שההבטחות והנתונים שהציגה הם מרשימים, בשפת המעטה. מכשירים ניידים בעלי יכולות כה מתקדמות וזמן סוללה כה ארוך היו עד כה בגדר פנטזיה, אך ב- מאמינים כי אנו נראה אותם על מדפי החנויות כבר לקראת תקופת החגים, בסוף השנה.
 
אמנם קשה לנו להאמין להבטחות אודות הביצועים העילאיים וזמן הסוללה המרשים מבלי לבדוק את הדברים לעומק בעצמנו, אך אם הנתונים אכן קרובים למציאות – הרי שיש ממש בטענתם של אנשי , שאנו עומדים בפני מהפכה חדשה, שתביא את המחשוב הנייד לרמות שטרם הכרנו.