Gigabyte Aivia M8600 - יופי זה לא הכל • HWzone
מחשבים

Gigabyte Aivia M8600 – יופי זה לא הכל

ה-DPI והיחס שלו לאיכות העכבר

במחווני רגישות העכבר קיימים ארבעה מצבי רגישות, בין אפס לשלוש נוריות דולקות, אך המשתמש יכול להתאים את מידת הרגישות של כל רמה בקפיצות של 100 יחידות DPI במנהל ההתקנים. כאן נעצור ונסביר נקודה חשובה אשר שבה ועולה בנוגע לרכישת עכברים והיא מידת ה-DPI של העכבר כיחידת אומדן לאיכותו.

 
DPI (ר"ת Dots Per Inch) מהווה מדד לכמות הפיקסלים אותם יעבור סמן העכבר על פני המסך ביחס לתנועת העכבר על פני שולחן העבודה. יחידת מידה זאת זוכה לחשיבות רק במערכות בעלות מסכים גדולים בהן DPI נמוך עלול להפוך את התנועה על פני המסך לתהליך מסורבל, בו על המשתמש לחזור ולהרים את העכבר מעל שולחן העבודה ולגרור אותו שוב ושוב על מנת להגיע לקצה המסך. DPI נמוך מסייע לביצוע תנועות עדינות, כמו אלו של מעצבי או צלפים במשחקי יריות.

פרמטר חשוב נוסף, המיעד דווקא על איכות העברת המידע מהעכבר למחשב, נקרא Polling Rate ונאמד ביחידות הרץ. ה-Aivia מסוגל לפעול בקצב דגימה של 1000 הרץ ומכאן זמן התגובה של העכבר עומד על מילי-שנייה בלבד. עכברים המיועדים למשחקים לרוב יפעלו בתדרים של כ-500 הרץ ומעלה וזהו ערך ברירת המחדל בו משתמש ה-Aivia. עם זאת, ערך זה ניתן לשינוי בממשק מנהלי ההתקנים של העכבר לצד הגדרת רגישות העכבר.

כדאי לזכור כי שימוש בקצב דגימה גבוה יותר יגרום לריקון מהיר יותר של הסוללה ולכן מומלץ בעיקר בחיבור חוטי.

 
ואיך הסוללה?

בהתייחסות לסוללה מצאנו לנכון לציין שתי נקודות חשובות: הנקודה הראשונה עוסקת ביכולת לבצע התאמת המשקל לעכבר – בגיגהבייט בחרו שלא להוסיף לעכבר משקלות להתאמה אישית, ועל מנת לפצות על כך, הסוללה הותאמה כך שהמשתמש יכול להסירה ולהפחית את משקל העכבר. פתרון זה אינו מושלם מכמה סיבות. הראשונה היא כמובן הצורך לפרק באמצעות מברג את הברגים, מה שמצריך התעסקות מיותרת ועלול לגרום לנזק לעכבר אם לא נעשה כראוי. בנוסף, עצם הסרת הסוללה מהעכבר אכן מפחיתה את משקלו, אך בצורה דרמטית ולא עדינה, ובכך נמנעת מהמשתמש היכולת לקבוע את המשקל הרצוי לו בצורה מדויקת. הנקודה השלישית נוגעת לעובדה שמשקל נמוך לצד עבודה אלחוטית אינה אופציה זמינה עבור מוצר זה.

 
היכולת לבצע התאמת משקל עדינה לעכבר עשויה להראות כאלמנט שולי במסגרת השימוש השוטף ברכיב, אך מדובר במגמה נפוצה בתחום עכברי המשחק. מגמה זאת באה לידי ביטוי הן ב-Storm Sentinel של Cooler Master שעליו עשינו ביקורת והן ב-Kone של Roccat שגם אותו ביקרנו, שניים מעכברי המשחק האיכותיים אשר עומדים לצד ה-Aivia ומתחרים על כיסו של הצרכן. העובדה כי גיגהבייט בחרו לזנוח אלמנט זה אינה מסייעת לעכבר להתבלט לטובה במסגרת מבחני השוואה.
 
נקודה שנייה הנוגעת לסוללת העכבר מתייחסת ישירות לאחד המאפיינים המושכים ביותר של העכבר, והוא היכולת לבצע החלפת מהירה – שתי שניות לפי הצהרת היצרן. האמת היא שהיכולת לבצע החלפה מהירה של הסוללה מוגבלת במידה רבה.

על מנת לפרק את הסוללה מגוף העכבר על המשתמש ללחוץ על כפתור קפיצי בתחתית גוף העכבר ובכך לגרום לפליטה חלקית של הסוללה מהעכבר, מה שמאפשר את שליפתה המהירה והחלפתה בסוללה הנוספת המגיעה עם העכבר. עם זאת, תהליך זה אינו כה מהיר בפועל שכן הכפתור עליו על המשתמש ללחוץ קטן ומצריך עצירה של שטף המשחק. האפשרות לשחק במשחק יריות אינטנסיבי כמו Call of Duty ולהחליף במהלכו לא באמת ריאלית.

יופי זה לא הכל

שני אלמנטים נוספים אשר משפיעים בצורה משמעותית על תפקוד העכבר הם חיישן הלייזר ואיכות התקשורת בין העכבר למקלט-מטען. חיישן הלייזר של העכבר הפגין מצוינים על גבי משטחים שונים, ביניהם בד, עץ, משטחים בעלי צבעים שונים ואף משטחים מחוספסים.

יכולת הקליטה של המקלט-מטען הוכיחה את עצמה כטובה מאוד כאשר בחנו אותה ממרחקים שונים ובגבהים שונים, תוך שימת דגש על העובדה כי מדובר בעכבר למשחקים ומולטימדיה ומרחקו מיחידת הקליטה כנראה לא יעלה על חמישה מטרים.

 
שתי בעיות משמעותיות ביחס לעיצובו הפיסי של העכבר נובעות ממבנהו והגודל שלו. ראשית, מדובר בעכבר גדול: כ-13 ס"מ אורכו. מבחינה שעשינו התברר שרוב המשתמשים ששאלנו סברו כי העכבר ארוך ללא כל הצדקה והדבר פוגם בנוחות השימוש בו. בנוסף, גודלו של העכבר גרר לא אחת לחיצות מקריות על כפתורי הצד. הדבר אינו חסר חשיבות משום שאחד מהכפתורים הללו מוקצה, באופן קבוע ובלתי ניתן לשינוי, ככפתור שינוי פרופילי שימוש. פירוש הדבר הוא שבזמן משחק יריות אינטנסיבי המשתמש בהחלט עשוי למצוא עצמו פתאום במצב בו במקום לירות הוא מנמיך ומגביר את הווליום של מערכת השמע.

גודלו של העכבר הופך למעשה את השימוש בכפתורי הצד לפעולה אשר קוטעת את שטף העבודה או המשחק, שכן בשל גודלו האגודל והקמיצה אינן נמצאות בזווית המקנה גישה נוחה וטבעית לכפתורי הצד. כתוצאה מכך, הופך רק כפתור הצד השמאלי התחתון לשמיש, שכן הוא נמצא בקו הראייה של המשתמש ואין צורך לגשש אחריו או לחשוש מלחיצה על כפתור אחר.

 
בעיה אחרת, אותה כבר ציינו בקצרה, נוגעת לנוחות השימוש בכפתורי העכבר התחתונים. כפתורים אלו, המוטבעים בבטן העכבר, לא נוחים לשימוש. עיצובו של העכבר מתאים לידיים גדולות, אך כפתורי מתח, תקשורת, פריקת ופתיחת מדף שקע Mini-USB נראים כאילו הותאמו לבעלי אצבעות דקות המצוידות בציפורניים ארוכות.
 
שמישהו יסביר על מאקרו
 
גם במסגרת המדריך להפעלה מהירה, וגם במסגרת ממשק מנהלי ההתקנים, נושא פקודות המאקרו לא הוסבר ולא נוסח בצורה בה משתמש שאינו בעל ניסיון קודם בעבודה עם פקודות מוקלטות עשוי להבין בקלות. לזכותם של מתכנתי ממשק מנהלי ההתקנים יאמר שנעשה ניסיון להסביר את הסוגיה באמצעות סרטון קצר, אך לצערנו קשה לטעון כי מדובר בהסבר נהיר וברור.
 
על אף היופי הרב בו ניחן העכבר, הוא פשוט לא נוח. שוליו העליונים יוצרים לחץ לא נעים ולא נוח על כף היד עקב היותם זוויתיים למדי. בנוסף לכך, הצורך למתוח את האגודל על מנת להגיע לכפתורי הצד השונים יוצרת עומס לא נעים ומורגש על שרירי גב היד. מדובר למעשה במוצר שקשה מאוד לשכוח שהוא שם, משום שכאב עמום ותחושת אי נוחות מסוימת נוטה ללוות את השימוש בו, בעיקר אם המשתמש רגיל לעכברים מעוגלים יותר ובעל עיצוב ארגונומי יותר. בנוסף, על אף צבעו הנאה וחומריו האיכותיים, העכבר נוטה לתפוס בקלות כתמים שמנוניים כתוצאה משימוש יומיומי ואינו מסתיר אותם או מעמעם אותם. תכונה זאת של החומרים מהם עשוי העכבר בהחלט פוגעת בתחושת היופי הראשונית שלו ומצריכה ניקיון חוזר ונשנה של העכבר על מנת לשמור על מראה נקי ואסתטי.

העמוד הקודם 1 2 3 4 5 6העמוד הבא
תגיות

3 תגובות

  1. ההר הוליד עכבר
    דווקא בתחום החשוב ביותר – הארגונומי –
    העכבר לא מוכיח את עצמו.
    כל השאר – בטל בשישים.

  2. עכבר גדול?
    רוב העכברים באמת נועדו לידיים גדולות – לידיי גבר, אני מניחה שאין עכבר שמיוחד לידיי נשים? למרות שלא הייתה לי בעיה עם עכברי גיימינג של ג'יגהבייט בעבר.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close