Asetek: מערכות קירור מים לכולם • HWzone
Computex 2008מחשבים

Asetek: מערכות קירור מים לכולם

Asetek מציגה מספר מערכות קירור מים, שמיועדות לשוק אחר לגמרי – קהל המיינסטרים וקהל הגיימרים, מה שמבטיח לכם מערכת שמשלבת את שני העולמות, גם ביצועים גבוהים וגם שקט.
 
בעקבות ההחלטה להתרחב לפלחי שוק שונים, החברה מנסה להראות שקירור מים הוא כדאי, זול, ונוח לשימוש, ולכן למעשה כולם צריכים להשתמש בו. אל מושבעי ההמהרה, אוברקלוק, החברה לא פונה כרגע, שכן המערכות עליה היא מדברת יתנו דגש על יעילות, חיסכון במקום ושקט, ולכן רמת הביצועים תהיה בהתאם. תג המחיר הוא אטרקטיבי למדי, מה שיעניין רק את חברות ה-OEM, שכן מוצרי הקירור הנוכחיים מיועדים בעיקר אל שוק זה, וכרגע לא נקטה החברה שום צעד למכור אותם לקהל הרחב (Retail).
 
לפני שנציג לפניכם את המערכות, חשוב לציין כי היתרון העיקרי של מערכות קירור המים של Asetek, הוא שאין כל צורך בתחזוקה. משמעות הדבר הוא שלא צריך למלא מים במערכת לעיתים תכופות, כי פשוט אין אידוי, דבר המעניק, לטענת החברה, זמן חיים ממוצע של 6 שנים למערכת. פטנט מעולה נוסף הוא שהמערכת נכנסת לכל מארז בקלות, אין יותר מדי חלקים, ואפילו המשאבה מחוברת לראשו של בלוק הקירור של המעבד, מה שמשפר את היעילות במערכת, היות ולמים יש פחות מרחק לעבור מהמשאבה.
המוצר הראשון בסדרת המוצרים החדשה, היא מערכת עם רדיאטור בעל מאוורר בודד, וגוף קירור היברידי שמיועד לכרטיס המסך, ומשלב את שני עולמות הקירור הנפוצים כיום – אוויר ומים. החברה צפויה להשיק גם מערכת חזקה יותר שכוללת רדיאטור כפול, ובלוקי קירור מים דקים במיוחד, שיאפשרו להרכיב מערך של כרטיסי מסך, כאשר כל כרטיס מסך בעל אותו הקירור יוציא מכלל פעולה רק חריץ הרחבה אחד. 

בתמונה אפשר לראות את המערכת המדוברת עם הרדיאטור הכפול, המשאבה בשילוב עם הבלוק קירור למעבד, וכמובן את בלוקי הקירור למעבד. שימו לב כי נציגי החברה לא חשפו לאיזה כרטיסי מסך יתאימו הבלוקים הנוכחים, אבל מרמיזה שקיבלנו התברר כי כנראה שהם הותאמו כבר לכרטיסי המסך המובילים והעתידיים של שתי החברות, סדרת ה-GeForce GTX 200 מבית NVIDIA, וסדרת ה-Radeon HD 4800 מבית ATI.

נציגי החברה ציינו כי בעתיד הם מתכננים להשיק משאבה חזקה במיוחד, שתיועד לקהל הגיימרים, וכנראה תאפשר קירור יעיל של מספר כרטיסי מסך במקביל, זאת כמובן בשילוב עם בלוקי הקירור מבית החברה.
השלב הבא במערכות קירור המים, המיועדות לכרטיסי המסך, יהיה השקת בלוק קירור אוניברסאלי לליבת הכרטיס (GPU). בלוק זה יתחבר בעזרת מתאם יעודי (בדומה לקירור האוויר למעבדים כיום) לאותו דגם ספציפי של כרטיס המסך, וכך יהיה ניתן פשוט להחליף את המתאם שמתחבר לכרטיס בכל פעם שקונים כרטיס מסך חדש, ולא יהיה צריך להתעסק עם מערכת קירור המים עצמה.
 
בסדרת המוצרים השקטה, הציגה החברה מערכת קירור מים לתקן ה-Mini ITX. מדובר במערכת שתכנס בקרוב ועדיין לא יצאה לשוק. סוד השקט של המערכת הוא רדיאטור כפול עם שני מאווררים קטנים במיוחד, והכי חשוב, שקטים. החברה סיפקה אפילו הדגמה חיה של מערכת ה-Mini ITX, שצוידה במעבד מסדרת האקסטרים של , ה-QX6850, שהינו בעל צריכת חשמל (TDP) של 130 וואט, דבר שמעיד על פליטת חום גבוה במיוחד. להפתעתנו, וכמו שאפשר לראות בתמונות, המערכת החדשה מספקת טמפרטורות סבירות ומפיקה רעש של כ-30 עד 35 דציבלים בלבד לכלל המערכת ובמאמץ מלא. לשם השוואה, אנו נציין כי מאוורר בודד של 80 מילימטר, בסל"ד (RPM) ממוצע מגיע לאותה רמת הרעש בקלות יתרה. במוצר הסופי תשלב החברה גם בלוק לכרטיסי מסך בעלי צריכה של עד 80 וואט, שכן במערכת שהודגמה עשו שימוש בכרטיס מסך מובנה בלוח האם (IGP).

תגיות

6 תגובות

 1. לא משתלם לקנות קירור מים
  בטח שהם עולים פי כמה מקירור אוויר טוב, ומגיעים לביצועים שלא מצדיקים את המחיר וההחזקה.

 2. השאלה היא….
  כמה המחירים שלהם יהיו "אטרקטיבים"
  ואם ולמרות שכמו שנכתב בכתבה שהם לא מיועדים לאוברקלוק
  איך הם יסתדרו באובר ועד כמה יהיו יעילים…
  בהצלחה אולי אקנה אחד….

 3. ל1
  הבנת הנקרא בחור!
  החברה טוענת שהכרטיס לא מצריך אחזקה מיוחדת במשך כ-6 שנים, ואם היא מיועדת לקהל המיינסטרים אז היא גם לא תיהייה יקרה במיוחד…

 4. ל-1
  מוסבר לך שהמערכת שם תהיה סגורה, אז אין תחזוקה.
  גם מוסבר לך שהם הורידו מחירים (לא יודע על סמך מה) אז אני רואה מערכת שעולה פחות מ-1000 ש"ח הכוללת בלוק למעבד, כרטיס מסך ואולי גם ל-chipset…

  מבחינת היעילות, מערכות קירור אוויר מאוד מבוססות בשוק והיה להם הרבה זמן להתפתח, למערכות קירור מים יש פוטנציאל גבוה יותר בקירור עצמו, אז צריך לתת צ'אנס.

 5. המחיר – משתלם כמו קירור אוויר
  היות והמוצר לא נמכר כ-Retail כרגע, קשה לדבר על המחיר, אך מנתונים שקיבלנו מהחברה מדובר במחירים שהינם רק מעט יותר גבוהים מקירורי האוויר היוקרתיים.

  למיטב ידיעתנו מדובר על מחירים המתחילים ב-70Euro, אך בכל מקרה לא עוברים את רף ה-100Euro.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close