24.4 מיליארד דולר: Dell חוזרת להיות חברה פרטית • HWzone
מחשבים

24.4 מיליארד דולר: Dell חוזרת להיות חברה פרטית

24.4 מיליארד דולר עתידים להחליף ידיים בעוד שנה ויהפכו את דל הגדולה מחברה מסחרית לחברה פרטית
 
לא בכל יום אנחנו רואים עסקת ענק דוגמת זו. מסיבות שונות, הופך מייקל דל הלוא הוא מייסד ומנכ"ל דל בשנה וחצי הקרובות את החברה שייסד חזרה לפרטית. זה אומר שהחברה לא תיסחר יותר בבורסה ובעצם פוטר את דל (אנחנו לא נקרא לו מייקל, אבל לקרוא לו מר. דל נשמע פלצני מדי) מלהיות כפוף לחבר מנהלים ולבעלי המניות. לטוב ולרע, דל יהיה אחראי מעתה על הצלחותיה וכשלונותיה של החברה הקרויה על שמו.
 
הרבה מספרים גדולים והרבה אפסים
 
17 אחוז מהמניות שייכות כבר לדל עצמו וחלק אחר מהן יקנה באמצעות כספו הפרטי או שווה ערך אליו. הקניה של שאר המניות תיעשה באמצעות מיליארד דולר מחברת השקעות הטכנולוגיה Silver Lake, באמצעות שני מיליארד דולר הלוואה ממיקרוסופט (!!!), ובין 11 ל-12 מיליארד דולר במימון מבנקים שונים מרחבי העולם. כל מניה של דל תיקנה מחדש ברווח ממוצע של 37 אחוז בהשוואה לממוצע המחיר בו נסחרההזלנו הרגע כמות נכבדת של ריר על הסכומים האלה…
החיוך שכובש את בעלי המניות
השוק משתנה ושינויים דרושים
 
כפי שכבר ציינו, דל עושה את המהלך בכדי להפסיק להיות תלויה בבעלי המניות, בחבר המנהלים וברגולטורים. שוק המחשוב האישי והשרתים גווע לאיטו וחברות ענק דוגמת ומיקרוסופט כבר מתחילות להתכונן לכך. בדל עצמה מנסים כנראה לעשות את אותו מעבר אותו עשו ב-IBM לפני מספר שנים: להפוך מחברת מחשבים אישיים ושרתים בלבד לחברה המספקת את כלל פתרונות המחשוב להם זקוק הלקוח. הם כנראה מקווים שצד התוכנה שלהם יהפוך אותם לייחודיים ולרווחיים עוד יותר.
 
אך אבוי: שינוי הוא לא דבר פשוט בכלל. ככל הנראה, סבור דל כי על מנת לעבור את שינוי הכיוון הנדרש בכדי לשרוד את גוויעת המחשוב האישי למרות שעליו בנתה דל את האימפריה הנוכחית שלה, יש להפוך את דל לחברה פרטית שלא תהיה תלויה בבעלי המניות שבאופן טבעי רוצים לראות צמיחה מתמדת ברווחים, שכן שינוי וארגון מחדש אומר במקרים מסוימים גם כמה רבעונים לא מזהירים מבחינה כלכלית. עם זאת, כמו שבנה דל את האימפריה, יש בתעשיה אמון ביכולותיו כמנכ"ל לנהל את השינוי בחברה בהצלחה.
על גביהם נבנתה האימפריה
שני מיליארד דולר ממיקרוסופט? ממתי הם מתעסקים בהשקעות?
 
יתכן גם ולמיקרוסופט יש אינטרסים בנושא. על פני השטח, הלוואת השני מיליארד דולר ניתנה לדל ממיקרוסופט בריבית של בין 7 ל-8 אחוזים לטווח של 10 שנים ללא תנאים נוספים, אך בדל היו נאמנים תמיד למערכת ההפעלה מבית ויתכן ויש למיקרוסופט מניעים נסתרים בעניין, לדוגמה: שיתוף פעולה הדוק יותר בין דל למיקרוסופט יביא להתאמה טובה יותר בין החומרה והתוכנה (בדומה למה שקורה בקונסולות משחק) ומומחיותה של דל במכירת חומרה עשוי למנף במידה רבה את הקונספט של Microsoft Store. מנסיוננו, סוד סופו להתגלות ובעתיד הקרוב או הרחוק נדע את גם את פרטי העסקה שלא נחשפו בהווה לעיני הציבור.
מה הוא זומם…?
הקודקוד מדבר
 
"אני מאמין שהעסקה הזו תפתח פרק חדש ומרגש עבור דל, לקוחותינו ושותפינו העסקיים. אנחנו מסוגלים להזרים מזומנים ישירות לבעלי המניות, תוך שאנחנו ממשיכים בהוצאתה לפועל של האסטרטגיה ארוכת הטווח שלנו ומתמקדים בשיווק המוצרים הטובים בקטגוריה ללקוחותינו כענק פרטי. דל התקדמה בצורה יציבה באמצעות האסטרטגיה הזאת במהלך ארבע השנים האחרונות, אך אנחנו מבינים כי זה הולך לקחת זמן, השקעה וסבלנות נוספים. אני מאמין שהמאמצים שלנו יניבו תוצאה טובה יותר אם יהיו משותפים עם אלו של Silver Lake תוך מימוש חזון משותף. אני מחוייב למסע הזה וסיכנתי כמות משמעותית מהוני האישי בשיתוף עם Silver Lake, משקיע ברמה יוצאת מגדר הרגיל עם מוניטין מצויין. אנחנו מחויבים לספק ללקוח חוויה מצוינת ונרגשים בנוגע לדרך קדימה" אמר מייקל דל בהודעה לעיתונות שנמסרה מהחברה. להשמע כמו בעל חזון זה דבר אחד, ליבש קצת אחר…
בהצלחה בהמשך…
למרות הנימה בה הסתיימה הפסקה הקודמת, אנחנו אכן רואים בדל איש חזון שהקים חברה יוצאת מן הכלל ומקווים שמהלך זה ישתלם לו. האיש מוצלח בלמצוא מה לקוחות מעריכים, למצוא נישה שייחודית רק למוצרים שלו ולקצר את הזמן עד שמוצרים כאלו יגידו למדפים. אנחנו מקווים שגם המהלך הזה יתברר כמוצלח ומאחלים לחברה הצלחה בדרכה החדשה.

תגיות

3 תגובות

 1. אני לא מבין משהו…
  כמה מניות מחזיק הציבור?
  אם לדוגמא יש לי 1000 מניות של דל במחיר 100 דולר כל אחת, אז הייתי מקבל ממייקל דל
  תיאורתית 137 דולר עבור כל מנייה?

  שמישהו יסביר – תודה.
  ורצוי בהרחבה..

 2. זה רעיון מעולה
  חברה צריכה לדעת להתמודד עם שינויים בשוק וכשיש הרבה מקבלי החלטות שרק אכפת להם מרווחים אין שום סיכוי שזה יקרה כי זה כולל בו סיכונים.

 3. צריך מזל ואומץ
  בעתיד בו יש תחרות אכזרית על חשבון הלקוח והבורסה ממיקום של השקעה הפחה להיות פרה חולבת לכסף יש כמה גרושים בלי קשר למצב השוק והחברה כולם רוצים לשים יד על הכסף מה שגורם להרבה בעיות של חוסר אמון אחד בשני בשביל לעשות את מה שהוא עשה צריך אומץ וכסף והם לא היו נותנים לו בעיקר מיקרוסופט זה לא היה קורא הוליי החשב המוצרים היו יותר מותאמים ללקוח מכירה ובנייה אשית יותר בזה ממחיות שלו באתר של דל בלי בירוקרטיה וגם המחיר היה יותר זול כי אין בעלי מיניות שרוצים רק כסף וכמה שהיו יותר מוצרים חדשים לכול נישה ומהר ובמחיר טוב הוא יצליח כי הוא חזק בשווק ובנייה אשית באתהמה של מחשבים באתר שלו ברשת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close