14 ליבות לקחת אתכם לדרך: אינטל מציגה את Alder Lake למחשבים ניידים

הטכנולוגיה ההיברידית החדשה של יצרנית השבבים עוברת אל העולם בו תוכל ליצור מהפך בשימושיות וביעילות – עם חלוקה ברורה יותר בין שלוש קטגוריות של מוצרים להספקים שונים

אינטל העניקה לנו טעינה מצומצמת מהפוטנציאל של דור ה-Core ה-12 ההיברידי שלה בחודש יולי האחרון, ואז נכנסה לתקופת שקט תעשייתי ארוכה יחסית – ממנה היא יוצאת כעת בקול תרועה רבה, עם הצגה של עשרות דגמי מעבדים חדשים בשוק הנייח ובשוק הנייד כאחד.

בעולם הנייד, החברה משלימה סוף סוף את ההפרדה בין דגמי ה-U החסכוניים שלה לדגמי ה-U המחוזקים עם מעטפת הספק מוגדלת של 28 וואט כברירת מחדל – אלו יקבלו מעתה את האות P וישמשו קישור בין מוצרי ה-U למוצרי ה-H המובילים. אז מה בתפריט? 8 מעבדי H עם הספקים של עד 45 וואט כבסיס ועד 115 וואט בשיאם, 6 מעבדי P שמגיעים עם מעטפת הספק של בין 28 וואט ל-64 וואט במצב טורבו מירבי לפרקי זמן מוגבלים וגם 10 מעבדי U, מגובים בדגמי Pentium ו-Celeron מוזלים שבדורות הקודמים הגיעו בדרך כלל בעיכוב מסויים.

המעבד הבכיר בסדרה אשר מבטיח להיות בעל ביצועים עדיפים משמעותית מה-Ryzen 9 5900HX תחת כל מעטפת הספק נתונה הוא ה-Core i9-12980HK, עם שש ליבות Golden Cove גדולות ועוד שמונה ליבות Gracemont חסכוניות, מכפלת תדר פתוחה כלפי מעלה, זכרון מטמון משולב מרמה L3 של 24 מגה-בייט, ליבת Xe גראפית עם 96 אשכולות עיבוד ויכולת להגיע לתדר טורבו מירבי של 5GHz בליבות המובילות שלו – כאשר לצידו ה-Core i7-12700H עם אותו מערך ליבות עיבוד בתדרי פעולה מצומצמים במעט (וללא יכולת פוטנציאלית להמהרה נוספת פשוטה באמצעות מכפלת התדר הבסיסית) צפוי להיות הבחירה המועדפת עבור כל חובבי הגיימינג שיהיו מעוניינים ביחס עלות-תועלת מיטבי.

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד

הדגם המסקרן ביותר במשפחת ה-P הוא ה-Core i7-1280P שכולל את אותן 6 ליבות מתקדמות ו-8 ליבות חסכוניות של אחיו ממשפחת H, ואותה ליבה גראפית מובנית עם 96 אשכולות עיבוד בתדר פעולה של עד 1.45GHz – אך עושה זאת איכשהו תחת מעטפת הספק מצומצמת בעשרות אחוזים, אשר באה לידי ביטוי בעיקר בתדרי בסיס צנועים יותר. יהיה מעניין מאוד לגלות כמה מהביצועים נשמרים עם הירידה ממעטפת הספק של 45 וואט למעטפת הספק של 28 וואט תוך שמירה על מרבית הרכיבים החומרתיים, אך ראוי לציין כי דגם ה-1280P המדובר מוגדר ככזה שמוכוון לשוק העסקי, ועל כן סביר כי נראה אותו בפחות דגמי ניידים עממיים.

דגם ה-P שכן מסתמן בעל פוטנציאל פופולריות גדול אצל משתמשים ביתיים, על פי ההדלפות הרבות בהן כיכב עד כה, הוא ה-Core i7-1260P עם ארבע ליבות Golden Cove ועוד שמונה ליבות Gracemont, זכרון מטמון L3 משולב של 18 מגה-בייט, ליבה גראפית מובנית עם 96 אשכולות עיבוד ותדר פעולה של עד 1.4GHz ותדרי בסיס מוגדלים עבור הליבות החזקות (ביחס ל-1280P).

בגזרת ה-U ישנה חלוקה מעניינת של הדגמים לכאלו עם מעטפת הספק בסיסית של 15 וואט וכאלו עם מעטפת הספק בסיסית של 9 וואט בלבד, בפורמט שמות זהה כמעט לגמרי פרט למספר אחד ביניהם – ובבחירת מערך מעניינת עם זוג ליבות Golden Cove חזקות ועוד שמונה ליבות Gracemont יעילות וצנועות יותר, מבלי להתפשר על 96 אשכולות עיבוד בליבות הגראפיות של דגמי ה-Core i7 המתקדמים והיקרים ביותר באף אחד מן המקרים. Core i7-1255U ו-Core i5-1235U אמורים להפוך לבחירות הנפוצות ביותר בקרב היצרניות, כששניהם כוללים 10 ליבות פיזיות ו-12 ליבות לוגיות עם 12 מגה-בייט של זכרון מטמון L3 משולב והספקי טורבו מירביים של עד 55 וואט אשר יאפשרו להם להשיג תדרי פעולה מפתיעים משהו של 4.4GHz ומעלה.

צמד מעבדי ה-Pentium וצמד מעבדי ה-Celeron הניידים שיוצעו תחת סדרת ה-U יספקו מערך עיבוד בלתי צפוי אף יותר – עם ליבת Golden Cove פיזית אחת ויחידה (מבלי לוותר על טכנולוגיית ה-HyperThreading) ועוד ארבע ליבות Gracemont, כלומר חמש ליבות פיזיות ושש ליבות לוגיות בעטיפה שאמורה לעלות לחברות המחשבים רק קצת יותר מ-100 דולר ליחידה. לכאורה.

צפו לראות מעל ל-100 דגמי מחשבים שונים המבוססים על מעבדי Alder Lake הניידים השונים על מדפי החנויות במהלך החודשים הקרובים.

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד