12 ליבות כבר בשנה הבאה • HWzone
מחשבים

12 ליבות כבר בשנה הבאה

AMD מציגה את העתיד, הרבה ליבות במעבד בודד, כאשר היא מדברת על מעבד שולחני חדש בעל שש ליבות וחושפת מעבד בעל לא פחות מ-12 ליבות.
 
החברה חשפה את כוונותיה להשקת מעבד חדש העונה לשם Thuban (שם של מערך כוכבים שצורתו דרקון). המעבד החדש הינו הגרסה השולחנית של מעבד האופטרון, אשר מכיל את ליבת ה-Istanbul, עליהם כבר דיברנו בעבר. ה-Thuban יכיל לא פחות משש ליבות פיזיות, 6 מגה-בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) ועוד 512 קילו-בייט לכל ליבה בנפרד.
 
תדרו של המעבד לא נחשף, אך הוא צפוי להגיע לתדרים זהים או קרובים לאלו הקיימים כיום בסדרת האופטרון המקבילה, אלו עומדים על 1.8 גיגה-הרץ עד 2.6 גיגה-הרץ. החברה מייעדת את ה-Thuban לשוק הגבוה וחובב הביצועים, יחד עם זאת היא מתכננת השקה של פלטפורמה חדשה בשם Leo, אשר תכיל מלבד המעבד המדובר, גם לוחות אם המבוססים על ערכות השבבים החדשות, ה-890FX וה-890GX שמלבד התמיכה ב-DirectX 11, בשילוב עם גשר דרומי חדש (SB800) יעניקו תמיכה בתקן ה-SATA 6 וה-USB 3.0 שמבטיחים קצבי העברה גובהים משעותית מאלו הקיימים כיום.
 
אל תצפו לראות את מעבד ה- Thuban בקרוב, שכן את השקת פלטפורמת ה-Leo מייעדת החברה רק לאמצע-סוף שנת 2010, כאשר את המעבד עצמו היא מתכננת להשיק כשנה מאוחר יותר.
 
על מעבד ה-Magny Coursכבר שמענו בעבר, אך הפעם AMD מציגה אימות נתונים בתוכנת הניטור המוכרת לכולנו, CPU-Z, ומוכיחה כי העתיד קרוב מתמיד. להזיכרכם ה-Magny Cours מכיל 12 ליבות שמושגת בעזרת חיבור שני מעבדים בעלי שש ליבות כל אחד על גבי אותה פיסת סילקון. המעבד מיועד לתושבת ה-G3 שמכילה כ-1974 פינים, זאת על מנת לאפשר ללא פחות משש לינקים מסוג HyperTransport 3.1 המיועדים לתקשורות בלבד, ולבקר הזיכרון שתומך בארבעה ערוצי זיכרון מסוג DDR3 במקביל.
 
12 ליבות בקרוב כאן
מפירסומים קודמים נחשף כי המעבד העתידי מכיל את אותה כמות זיכרון המטמון בדומה למעבדים כיום, 512 קילו-בייט של זיכרון מטמון מרמה שנייה (L2) לכל ליבה ו-6 מגה-בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) המשותף לכל שש ליבות, כאשר מגה-בייט אחד מזיכרון זה שמור למנגנון העונה לשם HT Assist, שכל תפקידו הוא לשפר זמני התגובה וקצב התקשורת בין המעבדים עצמם ובין שאר הרכיבים, אך לפי האימות בתוכנת ה-CPU-Z ל-Magny Cours יש 10 מגה בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) ולא כמו שהוצג בעבר.
 
ובשורה התחתונה, מחכה לנו עתיד עטור ליבות, כמובן שהתחרות בין ל-AMD רק תמשיך ותגבר, אך בסופו של דבר יוכרע הקרב, במישור רמת הביצועים והמחיר הסופי.


תגיות

17 תגובות

 1. AMD רק מדברת…
  זאת הבעייה שהם רק מדברים ואיטל עושה !!!

 2. עוד שנתים +\-
  עדיף לחקות ל "היתוך" של AMD
  גם אינטל קפצו על הרעיון אבל
  אם תוכניות לא משהו

 3. ל-5
  קודם כל החברה הראשונה לא חשוב שמות 3DFX היתה חברה מאוד חזקה אז. ודבר שני החברה השניה לא חשוב שמות NVIDIA קנתה את החברה הראשונה לא חשוב שמות 3DFX ופשוט השתיקה את כל הרעיון של "כפול" עד עכשיו…

 4. יש לי דז'ה וו…. זה כבר קרה פעם…
  כבר היתה פעם חברה, לא חשוב שמות 3DFX, שהחליטה להילחם בטכנולוגיה העדיפה של המתחרה שלה (לא חשוב שמות NVIDIA) ע"י דחיפה מוזרה של "הרבה מעבדים על כרטיס אחד".
  זה לא כלכך הלך להם…

  זו לא הכמות, זו האיכות.
  חבל.. נראה שזה הולך לאותו כיוון.

 5. בכתבה רשום L3 =6MB אך בתמונה רואים 10MB
  אז מה נכון ?
  L3 עם 6MB או כמו בתמונה 10 MB

 6. AMD חוזרת להכות. (:
  רק חבל שנצטרך לחכות כל כך הרבה זמן, לפי איך שזה נראה עד שה-Thuban יצא כל העסק של ה-12 ליבות לא יראה כל כך חדשני, אם הרמז על המהלכים של אינטל ברור…

 7. אתם מתלהבים מהצהרות
  אינטל מוציאה אצ core i9 עם שש ליבות אמיתיות + HT כבר בשנה הבאה בסוקט 1366

  לגבי מעבד 12 ליבות, זה ברור שהוא יגיע מתישהו, השאלה מתי, ב-2012 ? ב-2013 ? מתישהו זה יבוא אין סיבה שלא. אין פה שום דבר חדש ושום דבר חדשני… AMD מכריזים הכרזות ואתם מתלהבים…

 8. חרם על AMD
  שמות הקוד האחרונים מעידים כי החברה בשליטה ערבית

 9. למה לחכות כל כך הרבה?
  להשיק באמצע-סוף 2010 ולהוציא את המעבד רק שנה אחר כך, טיפשי ביותר לפי דעתי… שיכו עכשיו, אינטל בינתיים מוחצת אותם…

 10. ל 12 נראה לי ש 9 יודע לקרוא
  כנס לקישור ששלחת מויקיפדיה וקרא את השורה האחרונה.

 11. לא היו אלו AMD שהצהירו שהם לא מתכוונים..
  להיכנס עם אינטל למלחמה של "למי-יש-יותר-גדול" (או במקרה הזה, יותר ליבות)?

  אני ממש זוכר את עצמי קורא הצהרה של AMD בו הם מכריזים כי אין טעם להמשיך ולהוסיף ליבות, בדיוק כמו שהזניחו את התחרות על הג'יגה-הרץ בזמנו.

 12. חרם על אינטל גזענית שלחוצה תופת
  אינטל מבוססת על תרשימים שנלקחו מהנאצים וגם כיום יש הרבה נאו נאצים וגלוחי ראש בחברה שמעודדת אותם בלחץ של לוביסטים ערביים. כל המפעל שלה בארץ בכלל לא רווחי עבור המדינה שכמעט מסבסדת אותו ולא בטוח שהוא ישרוד כאן. AMD לעומת זאת שייכת למחזיקי מניות יהודים. ותומכת נלהבת של מדינת ישראל בשונה מאינטל שמחרימה פרוייקטים יהודיים.
  כנסו לויקיפדיה ותסתכלו בכל השורות!!!!!!!!!

כתיבת תגובה

Back to top button
Close