12 ליבות כבר בשנה הבאה • HWzone
מחשבים

12 ליבות כבר בשנה הבאה

AMD מציגה את העתיד, הרבה ליבות במעבד בודד, כאשר היא מדברת על מעבד שולחני חדש בעל שש ליבות וחושפת מעבד בעל לא פחות מ-12 ליבות.
 
החברה חשפה את כוונותיה להשקת מעבד חדש העונה לשם Thuban (שם של מערך כוכבים שצורתו דרקון). המעבד החדש הינו הגרסה השולחנית של מעבד האופטרון, אשר מכיל את ליבת ה-Istanbul, עליהם כבר דיברנו בעבר. ה-Thuban יכיל לא פחות משש ליבות פיזיות, 6 מגה-בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) ועוד 512 קילו-בייט לכל ליבה בנפרד.
 
תדרו של המעבד לא נחשף, אך הוא צפוי להגיע לתדרים זהים או קרובים לאלו הקיימים כיום בסדרת האופטרון המקבילה, אלו עומדים על 1.8 גיגה-הרץ עד 2.6 גיגה-הרץ. החברה מייעדת את ה-Thuban לשוק הגבוה וחובב הביצועים, יחד עם זאת היא מתכננת השקה של פלטפורמה חדשה בשם Leo, אשר תכיל מלבד המעבד המדובר, גם לוחות אם המבוססים על ערכות השבבים החדשות, ה-890FX וה-890GX שמלבד התמיכה ב-DirectX 11, בשילוב עם גשר דרומי חדש (SB800) יעניקו תמיכה בתקן ה-SATA 6 וה-USB 3.0 שמבטיחים קצבי העברה גובהים משעותית מאלו הקיימים כיום.
 
אל תצפו לראות את מעבד ה- Thuban בקרוב, שכן את השקת פלטפורמת ה-Leo מייעדת החברה רק לאמצע-סוף שנת 2010, כאשר את המעבד עצמו היא מתכננת להשיק כשנה מאוחר יותר.
 
על מעבד ה-Magny Coursכבר שמענו בעבר, אך הפעם AMD מציגה אימות נתונים בתוכנת הניטור המוכרת לכולנו, CPU-Z, ומוכיחה כי העתיד קרוב מתמיד. להזיכרכם ה-Magny Cours מכיל 12 ליבות שמושגת בעזרת חיבור שני מעבדים בעלי שש ליבות כל אחד על גבי אותה פיסת סילקון. המעבד מיועד לתושבת ה-G3 שמכילה כ-1974 פינים, זאת על מנת לאפשר ללא פחות משש לינקים מסוג HyperTransport 3.1 המיועדים לתקשורות בלבד, ולבקר הזיכרון שתומך בארבעה ערוצי זיכרון מסוג DDR3 במקביל.
 
12 ליבות בקרוב כאן
מפירסומים קודמים נחשף כי המעבד העתידי מכיל את אותה כמות זיכרון המטמון בדומה למעבדים כיום, 512 קילו-בייט של זיכרון מטמון מרמה שנייה (L2) לכל ליבה ו-6 מגה-בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) המשותף לכל שש ליבות, כאשר מגה-בייט אחד מזיכרון זה שמור למנגנון העונה לשם HT Assist, שכל תפקידו הוא לשפר זמני התגובה וקצב התקשורת בין המעבדים עצמם ובין שאר הרכיבים, אך לפי האימות בתוכנת ה-CPU-Z ל-Magny Cours יש 10 מגה בייט של זיכרון מרמה שלישית (L3) ולא כמו שהוצג בעבר.
 
ובשורה התחתונה, מחכה לנו עתיד עטור ליבות, כמובן שהתחרות בין ל-AMD רק תמשיך ותגבר, אך בסופו של דבר יוכרע הקרב, במישור רמת הביצועים והמחיר הסופי.


תגיות
Back to top button
Close
Close