סמסונג מפתחת כוננים מבוססי פלאש

חברת סמסונג הודיעה אתמול כי היא מפתחת כונני מצב מוצק (Solid State Drive, ובקיצור SSD) ללא חלקים נעים, אשר מבוססים על שבבי זכרון בטכנולוגיית ה-NAND Flash. בכך הפכה סמסונג לראשונה בתעשייה אשר מודיעה על היכולת לייצר כונני SSD אשר יחליפו במשך הזמן את הכוננים הקשיחים (HDD, ר"ת Hard Disk Drive) בהם אנו עושים שימוש היום.

על פי החברה, על מנת להבטיח תאימות לאחור, הכוננים החדשים תוכננו כך שהם יתאימו לסטנדרטים הקיימים בשוק הן של גודל הכונן והם של המחברים שלו כך שלמעשה הם נראים מבחוץ כמו כונן קשיח רגיל. הביצועים שלהם גבוהים ב-150 אחוזים יותר, ביחס לכונן קשיח בגודל דומה, כאשר מהירויות הקריאה/כתיבה שלהם עומדות על 32/57 מגה-בייט בשנייה.

סמסונג פיתחה קו מוצרים שלם של כוננים אלו, בגודל 1.8 ו-2.5 אינץ'. הכוננים בגודל 2.5 אינץ' יגיעו בנפחים של 8 ו-16 גיגה-בייט תוך שימוש ב-16 שבבי NAND בצפיפויות של 4 ו-8 מגה-ביט, בהתאמה. הכוננים בגודל 1.8 אינץ' יגיעו בנפחים של 4 ו-8 גיגה-בייט וייצור המוני שלהם יחל בחודש אוגוסט הקרוב. סמסונג לא מסרה פרטים אודות תמחור המוצרים אך לפי מומחים בתעשייה המחיר צפוי לנוע סביב 900 דולרים.


כונן SSD של סמסונג

כונני SSD הם בעלי יתרונות רבים ומשמעותיים ביחס לטכנולוגיה הנוכחית. היתרון העיקרי שלהם הוא בצריכת החשמל הנמוכה, שעומדת על פחות מ-5 אחוזים מזו של הכוננים הקשיחים הקיימים היום, אשר מתבטאת בהגדלת זמן חיי הסוללה ביותר מ-10 אחוזים. כמו-כן משקלם נמוך משמעותית, כך שכונן SSD בעל נפח מסוים שוקל פחות ממחצית המשקל של כונן קשיח בעל אותו הנפח. נוסף על כך, פליטת החום שלהם נמוכה, הם כמובן שקטים בהרבה ויכולים לעמוד בתנאים של טמפרטורה ולחות קיצוניים. יתרונות אלה הופכים אותם לאידיאליים במחשבים ניידים, שנהנים מאוד מתכונות אלו.

החסרון היחיד שניתן לחשוב עליו, והוא גם החסרון הגדול, הוא מחירם הגבוה יחסית של שבבי פלאש. רק עלות שבבי ה-NAND המשמשים בכונן SSD בנפח 16 גיגה-בייט מגיעה לכ-900 דולרים. לכן, נראה כי כוננים יקרים אלו ישמשו בתחילת דרכם בעיקר במערכות צבאיות, שם עלות המוצר חשובה פחות ביחס ליעילותו, בניגוד לשוק הצרכני שאינו מקבל בברכה טכנולוגיות יקרות מאוד. אם כי, מחירם של שבבי NAND צונח במהירות, בקצב של 30-40 אחוזים בשנה ביחס לקצב צניחה של כ-20 אחוזים בשנה לכונני HDD.

הודעתה זו של סמסונג מגיעה כחודש וחצי לאחר הודעתה של היטאצ'י על פריצת דרך בתחום הכוננים הקשיחים בדמות טכנולוגיית ההקלטה האנכית (PMR). אם כי כפי הנראה, לא נראה כונני SSD במחשבים אישיים וניידים בשנה הקרובה בעוד שטכנולוגיית ה-PMR תכנס לשימוש עוד ב-2006.