מעבדי ה-Llano הניידים נחשפים

AMD מקווה לבצע קאמבק היישר אל תוך המחשב הנייד הבא שלכם

הקיץ הגורלי של AMD מתקרב אלינו בצעדי ענק ופרטים חדשים מתגלים באופן יומיומי. הפעם זהו תורם של מעבדי ה-Llano, או A-Series, המיועדים למחשבים ניידים להיחשף בפירוט מלא.

גם הפעם האתר הטורקי donahimhaber.com עומד מאחורי המידע שמתפרסם בצורת טבלה המפרטת 8 דגמים שונים – החל מדגם זול ופשוט בשם E2-3000M שיציע 2 ליבות עיבוד במהירות 1.8GHz שיגיעו למהירות 2.4GHz במצב טורבו, זכרון מטמון L2 בנפח 1MB, מעטפת תרמית של 35 וואט וליבה גרפית מובנית בשם Radeon HD 6380G שמכילה 160 ליבות עיבוד בתדר בסיס של 400MHz, וכלה במעבד המתקדם ביותר שנושא את השם A8-3530MX ומציע 4 ליבות במהירות 1.9GHz שעולות ל-2.6GHz, זכרון מטמון L2 של 4MB, מעטפת תרמית של 45 וואט וליבה גרפית מסוג Radeon HD 6620G עם 400 "ליבות Radeon" שיפעלו בתדר של 444MHz.

ברשימת המעבדים ניתן למצוא חמישה מעבדים מרובעי ליבות ושלושה מעבדים כפולי ליבה, המצויידים ב-4 סוגים שונים של ליבות גרפיות מובנות ומעטפות תרמיות של 35 וואט או 45 וואט. 3 מבין המעבדים תומכים בזכרונות DDR3 במהירות 1600MHz, ואילו חמשת הנותרים תומכים בזכרונות במהירות 1333MHz.
פרט מעניין נוסף שנחשף בהדלפה זו הוא מהירות המעבדים – פרט לדגם אחד, כל המעבדים מציעים מהירות בסיסית נמוכה מ-2GHz, באופן שמזכיר את מעבדי ה-ULV (ר"ת Ultra Low Voltage) של אינטל מדור ה-Sandy Bridge, אם כי מעבדיה של אינטל מציעים מעטפת תרמית נמוכה של 17 וואט בלבד, אשר נמוכה מהותית מאלו שמציעה AMD.

בדומה למעבדי ה-Llano השולחניים, נראה שב-AMD תולים תקוות רבות בליבות הגרפיות המתקדמות המוטמעות במעבדים אלו, ואמורות להציע יכולות GPGPU שיעזרו לליבות העיבוד הכלליות להציג ביצועים משופרים, לפחות בחלק מהמקרים.
ראינו את AMD פועלת לקדם תחום זה כבר בזמן השקת מעבדי ה-Brazos בתחילת השנה, וכמו כן ראינו את יתרונות ה-GPGPU בפעולה בהדגמה שנעשתה למעבד ה-A8-3510MX, שהציג ביצועים עדיפים מאלו של מעבד ה-Core i7-2630QM. אין ספק שלגישה המרעננת הזו של AMD יש פוטנציאל גדול, כעת רק נותר לה לשכנע את השחקניות השונות בעולם המחשבים להצטרף למהפיכה שלה.

ובזמן שכולנו עסוקים בלנתח את המידע החדש שנחשך, באתר גרמני כבר צץ לו מחשב נייד מבית HP שמבוסס, לכאורה, על אחד מאותם מעבדי Llano חדשים, מעבד מרובע ליבות בשם A6-3410MX. הנייד המדובר, העונה לשם Pavillion dv6-6110sg, מוצע להזמנה מוקדמת עם זכרון RAM בנפח 6GB, כרטיס מסך מסוג Radeon HD 6750M ועוד – כל אלו במחיר סביר עד מאוד של 590 יורו. למרות שלא נמהר להתייחס לפרסום זה כהוכחה מוחלטת, עושה רושם שב-AMD מתכננים לכפר על החסרון הטכנולוגי מול מוצריה של אינטל בעזרת תמחור אטרקטיבי במיוחד. האם מעבדי ה-Llano הניידים יהפכו ללהיט אמיתי בדומה למעבדי ה-Brazos? בקרוב מאוד נוכל לדעת.