תגובה מהירה באדום? קיצוצי מחיר גדולים למעבדי Ryzen 5000 בארצות הברית

דור מעבדים ביתי חדש מ-AMD עדיין לא כאן, אך התגובה שלה להשקת דגמי Alder Lake של אינטל בהחלט תוכל לשמור אותה במשחק לתקופה הקרובה – בהנחה שהמחירים המעודכנים יתרחבו אל מעבר לרשת Micro Center בהקדם

לא נקרא לזה נוקאאוט, אך השקת דור ה-Core ה-12 השולחני מבית אינטל ללא ספק הצליחה לאתגר את היצע מעבדי ה-Zen 3 העדכני מבית AMD, כאשר הוא מציע תוספת של עשרות אחוזים בביצועים בהשוואה לדור הקודם ברמות מחיר דומות מאוד. גם ל-AMD יש תוכניות גדולות להמשך, אך נראה שאין עוד לא בשלות להשקה מסחרית של דור חדש – על כן המחנה האדום עשוי ללכת בדרך קצת שונה על מנת להבטיח תחרותיות מירבית בתקופת הביניים הזו. המחירים של מעבדי משפחת Ryzen 5000 שמרו על רמה גבוהה למדי בחודשים האחרונים עם ביקוש בריא בשילוב של אווירת מחסור כללית בעולם המוליכים למחצה, וכעת הם עשויים להתחיל להצטמצם בכדי להחזיר את הלחץ אל כיוון היריבה.

דגם ה-Ryzen 7 5800X המתומן הפופולרי, שהושק לפני שנה עם תג מחיר מומלץ של 450 דולר ונחשב למתחרה ישיר של דגמי ה-Core i7-12700K ו-Core i7-12700KF המתומנים של אינטל (עם תגי מחיר מומלצים נמוכים יותר של 409 דולר ו-384 דולר, בהתאמה), קיבל קיצוץ אגרסיבי לזמן מוגבל ברשת האמריקאית Micro Center – לרמה של 300 דולר בלבד, או 40 אחוז פחות מהמחיר המקורי שלו.

עם ערך הדולר הנמוך כעת, משמעותו של מחיר כזה היא מחיר בסיס של פחות מ-1,000 שקלים פיסת החומרה העוצמתית הזו – כאשר גם אם נקח בחשבון שמדובר במחיר נטול מס ונוסיף לו את ערך המע"מ הישראלי נקבל תמחור אשר נמוך במאות שקלים ועשרות רבות של אחוזים מהמחירים הנמוכים ביותר שזמינים מעשית בשוק הישראלי.

המחיר החלומי והנמוך ביותר של ה-5800X כבר נעלם אמנם, והוחלף במחיר גבוה יותר ב-30 דולר – אבל עדיין מדובר בעלות הרבה יותר משתלמת מזו שתמצאו בכל מקום אחר בשלב זה, כך שיש לנו המון סיבות להחזיק אצבעות ליישור קו בהקדם

זה הזמן לציין כי גם המחירים הישראלים עבור ה-Ryzen 7 5800X הם תחרותיים למדי, עם התחלת באיזור של 1,500 שקלים למהדורת Tray נטולת אריזה ומחירי התחלה של קצת יותר מ-1,600 שקלים לגרסאות Box ארוזות (ללא קירור כלול, על פי החלטתה של AMD) כמו אלו שמוכרת Micro Center – אבל מחירים אלו תחרותיים ביחס לנקודת פתיחה של 450 דולר, בעוד שמחיר חדש של 300 דולר עשוי להיות מתורגם להפחתה של כמה מאות שקלים במחירים המקומיים במורד הדרך.

ה-Ryzen 7 5800X הוא הדגם שהכי צמא לירידת מחיר במערך המודרני של AMD – אבל זה ממש לא אומר כי לא נשמח לראות גם את ה-Ryzen 9 5900X או ה-Ryzen 5 5600X בירידה דומה של כמה עשרות אחוזים

אז האם אנחנו בדרך למבצעים עסיסיים על מעבדי ה-Ryzen השולחניים מהדור החמישי? כרגע עוד אין לנו תשובה ברורה לצערנו. רשת Micro Center עצמה ממשיכה למכור את ה-5800X במחיר בסיס משתלם של 330 דולר, יחד עם הנחות צנועות יותר עבור שאר הדגמים בסדרה – אך עד כה לא קיבלנו עדכון או התייחסות רשמיים כלשהם ממפתחת השבבים, וחנויות מקוונות אחרות כדוגמת Amazon או Newegg ממשיכות למכור את המעבדים במחירים גבוהים יותר.

מחיר בסיס של 386 דולר ומחיר סופי עם משלוח לישראל של 455 דולר עבור ה-Ryzen 7 5800X המדובר באמאזון מתורגם אמנם למחיר של כ-1,420 שקלים שנמוך במעט מן המחירים המקומיים המקבילים – אך עדיין מדובר בתוספת של בין 200 שקלים ל-300 שקלים לעלות הסופית האפשרית במסגרת הנחה דומה לזו של Micro Center, לרמה של 330 דולר או 300 דולר.

האם AMD מכינה לנו הפתעה רוחבית בינלאומית אשר "נחשפה" מוקדם מדי בידי אחת משותפות השיווק שלה, או שמדובר ביוזמה חד-פעמית מצומצמת להיפטר ממלאים עודפים שלא תהפוך למשהו רשמי ורחב היקף? תהיו בטוחים שנמשיך לעקוב ולעדכן אתכם.