פרטים חדשים אודות כרטיס המסך הנייד העוצמתי ביותר של NVIDIA

כרטיס המסך המתקדם שנצפה בנייד קירור המים המטורף של אסוס וטרם הוצג רשמית עתיד להיקרא GeForce GTX 990M, או Mobile GeForce GTX 980

צמד כרטיסי המסך הניידים המובילים של NVIDIA נכון להיום, ה-GeForce GTX 980M וה-GeForce GTX 970M, מציעים עוצמה בלתי מבוטלת שאמורה להספיק להפעלה איכותית של רוב המשחקים בשוק ברזולוציה של FullHD, כאשר שילוב של שניים מהם יחד במערך SLI (כמו שתמצאו בניידי הגיימינג המתקדמים והיקרים ביותר בשוק) נותן יכולות מפלצתיות עוד יותר שככל הנראה יוכלו להתמודד גם עם גיימינג ב-4K כמעט בכל מצב ומתאר.

עם זאת, נראה כי ב-NVIDIA מאמינים שיש להם משהו מתקדם אפילו יותר להציע לגיימרים של שוק הניידים, לרגל בואו של דור מעבדי ה-Skylake אשר מציע כמה הפתעות משלו – כרטיס מסך נייד שלא יהווה רק אח קטן ומוחלש ל-GeForce GTX 980 השולחני, אלא יהיה דומה לו כמעט בכל המאפיינים הטכניים, לא פחות ולא יותר.

הכרטיס החדש והמסתורי טרם נחשף רשמית, אך הוזכר כבר במספר הזדמנויות שונות וגם נצפה פועל בנייד ה-ROG GX700 החדיש של אסוס (בעל יחידת קירור המים החיצונית) – עם 2,048 יחידות CUDA שמרכיבות למעשה ליבת GM204 שלמה, 64 יחידות רסטריזציה, 128 יחידות טקסטורה, זכרון GDDR5 בנפח 8GB (!) וגם תדר ליבה גבוה בהחלט של 1,190MHz.

mbmx2 mbmx1

במילים אחרות – מדובר בכרטיס נייד שדומה באופן כמעט מוחלט ל-GeForce GTX 980 השולחני (זאת בהשוואה ל-GeForce GTX 980M אשר הציע כ-75 אחוזים מהביצועים של מקבילו הנייח). למעשה, ההבדל המהותי היחיד מגיע דווקא בזכרון הגראפי, שיגיע בדגם הנייד בנפח נדיב מאוד כאמור, אך עם תדר עבודה אפקטיבי נמוך יחסית של כ-5GHz, לעומת כ-7GHz ב-GTX 980.

מקור: computerbase.de
מקור: computerbase.de

ההערכות העדכניות חוזות כי הכרטיס החדש יזכה לשם GeForce GTX 990M או אפילו Mobile GeForce GTX 980, במטרה להדגיש את ההבדלים המועטים יחסית בינו לבין מה שתוכלו למצוא בגירסה השולחנית, כאשר החשיפה הרשמית עתידה להתרחש מתישהו במהלך החודשיים הקרובים. יהיה מעניין מאוד לראות באיזו מעטפת תרמית ובאיזו רמת ביצועים יפעל הדגם המדובר, ומעניין עוד יותר לראות האם בהמשך נראה אותו גם בתצורת SLI, שתוכל לספק רמת ביצועים כמותה מעולם לא ראינו במחשבים ניידים.

רובנו לא יוכל וגם לא ירצה להשקיע את המשאבים הדרושים ברכישת מחשב שיכיל את כרטיס המסך החדש והמתקדם, אך עצם קיומו בפלטפורמה ניידת הוא בשורה טכנולוגית משמעותית, אשר בסופו של דבר תקדם ככל הנראה את כל שוק העיבוד הגראפי הנייד. לכן – אנחנו בהחלט נחכה בקוצר רוח לשמוע עוד עד היצירה העדכנית של מפתחת השבבים מסנטה מוניקה.

המפרט של הדגם החדש לעומת ה-GeForce GTX 980, ה-GeForce GTX 980M וה-GeForce GTX 980 Ti העוצמתי מכולם, בהתבסס על מה שנצפה בנייד ה-GX700
המפרט של הדגם החדש לעומת ה-GeForce GTX 980, ה-GeForce GTX 980M וה-GeForce GTX 980 Ti העוצמתי מכולם, בהתבסס על מה שנצפה בנייד ה-GX700

קישורים נוספים