פעם אחת ולתמיד: האם המחשבים של אפל באמת מתאימים לגרפיקאים?

הויכוח בין אנשי המק לאנשי ה- נמשך כבר שנים רבות ונראה שלא יסתיים בקרוב. אז מי הוא המחשב המתאים ביותר ליוצרי תוכן, והאם השקת ה- Pro החדש שינתה משהו?

כמורה לתוכנות גרפיקה אוכל להעיד כי כמעט בכל קורס עולה השאלה – האם לא עדיף למי שנכנס לעולם הגרפיקה לקנות מחשב Mac? במקרה כזה אני שואל את התלמיד מדוע לדעתו כדאי לרכוש . תשובתו היא בדרך כלל – משום שמק הוא מחשב המתאים יותר לגרפיקאים. מדוע? אני שואל אותו. והתשובה – משום שכל גרפיקאי המכבד את עצמו משתמש במק. מדוע גרפיקאים המכבדים את עצמם משתמשים במק? אני מקשה. והתשובה: כי זה מחשב לגרפיקאים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בכתבה הבאה ננסה לצאת ממעגל הקסמים הזה ולשאול מאיזו בחינה, באמת, מתאים יותר המק לגרפיקה. לטובת הגרפיקאים שאינם מעורים ברזי החומרה נשתדל לא להיכנס לרזולוציות גבוהות מדי עם פירוט ההשוואתי בין רכיבי המערכת.

Imac
Imac – הוא יפה. אין ספק.

האם מק מהיר יותר מפי.סי.? כנראה שלא. כשמציבים תקציב אחיד לשני המתחרים הסבירות היא שנקבל מחשב פי.סי. מהיר ועוצמתי יותר. לכך גם מצטרפת האפשרות לשידרוג חומרה, (כמו למשל כרטיס גרפי חדש) שהיא קלה, פשוטה וזולה יותר בדרך כלל כשמדובר במחשבי פי.סי. האם מק יציב יותר מפי.סי.? ובכן, אין סטטיסטיקות ברורות וחד משמעיות אבל ברור שמערכות ההפעלה של חלונות מגרסה 7 ומעלה יציבות ביותר וכך גם התוכנות הגרפיות שהן מריצות. האם מק יפה יותר מפי.סי.? טיעון חשוב למעצבים הדוגלים באסתטיקה. קיימים מסכים ומארזים רבים מעוצבים לפי.סי. בדרגות יוקרה שונות ואין בהכרח העדפה לעיצוב הייחודי של מק דווקא, אך על טעם ועל ריח אין מה להתווכח. לאחרונה גם הצגנו כאן את ה-Surface Studio החדש של מיקרוסופט, המציג עיצוב מרשים וממשק עבודה מקורי ונוח לגרפיקאים. חשוב לציין שהיתרון האסתטי ונוחות העבודה במחשב המעוצב החדש של מיקרוסופט מגיעים כשתג מחיר גבוה מאוד בצידם. האם מק בטוח יותר לעבודה מפי.סי.? במק יש כנראה פחות וירוסים, אך הוא עדיין מועד לבעיות אבטחה, לעיתים חמורות ביותר. בכל מקרה – לשאלת האבטחה רלבנטיות נמוכה יחסית בבחירת מחשב לגרפיקאי.

Surface Pro - עיצוב ודרך עבודה חדשנית לגרפיקאים מבית Microsoft
Dial – עיצוב ודרך עבודה חדשנית לגרפיקאים מבית Microsoft

לשיקולים שלעיל חשוב להוסיף גם את מימד שוק המק הישראלי. מחירי המק כאן גבוהים באופן יחסי לארה"ב וזמינות החומרה בעייתית. כניסה לחנות המקוונת של היבואן הרשמי idigital מציגה אפשרות לקניית מחשב Imac עם כונן קשיח 2TB, מעבד וזיכרון 8Gb במחיר של הרבה מעבר ל-14 אלף שקלים. במחיר זה ניתן לקנות מחשב פי.סי. חלומי עם מסך איכותי וגדול וביצועים גבוהים בהרבה.

מחשבי Mac Pro  הם בעלי רמות גבוהות יותר ומתאימים יותר לאנשי המדיה, בעיקר בתחום עריכת הוידאו והתלת מימד. נכון לכתיבת שורות אלה, הם אינם נמצאים במלאי בחנות iDigital. כך גם המחשב הנייד MacBook Pro אשר אינו זמין באתר היבואן הרשמי. מעבר למחיר הגבוה – חוסר הזמינות גם הוא נתון המצביע על הבעייתיות בקניית מחשבי לאנשי מדיה בשוק הישראלי. כך גם באשר לתחזוקה – זמינות המעבדות לתיקון מחשבי בישראל נמוכה בהרבה ממחשבי פיסי. במקרים מסוימים יש צורך בשליחת מחשב המק לחו"ל לצורך ביצוע התיקון והזמנת חלפים.

צילום מסך Idigital
צילום מסך iDigital
Mac Pro
MacBook Pro
אינם במלאי

מהשורות לעיל עולה כי מעבר לעניין האופנתי-טרנדי, אין כל יתרון מהותי למחשבי מול מחשבי הפי.סי למעצבים ועורכים. אם כך – מדוע מכללות לעיצוב בארץ דורשות מהסטודנטים להשקיע את כספם במחשב מק? יתכן שמדובר בקיבעון המבוסס על עידן אחר מלפני עשרים שנה ויותר. באותה תקופה אכן היה יתרון מהותי למחשבי בתחום הגרפיקה. יתכן שהמורים הותיקים של ימינו התרגלו לעבודה עם מחשבי והמעבר לעולם הפי.סי. מצריך מבחינתם שינויים בהרגלי העבודה. כך גם מבחינת החומרה הקיימת בבתי ספר לעיצוב, הפועלת באופן מסורתי על מחשבי מק: המעבר לפי.סי. יהיה יקר וקשה. נוצר מצב, שדור חדש של גרפיקאים מחונך שוב על ברכי המק מבלי שתהיה לכך כל סיבה טכנית מהותית.

בעוד שניתן היה לחתום את המאמר הזה במסקנה הברורה שאין כל יתרון במחשבי מק לגרפיקאים – חשוב לעצור ולרגע ולבחון את ההשקה החדשה של מחשב ה-MacBook Pro מלפני מספר ימים. את כפתורי הפונקציות במחשב הנייד החדש החליף מסך מגע צר על גבי המקלדת, (Touch Bar) המכיל כפתורים המותאמים ספציפית לתוכנה אותה מריץ המחשב. מסך זה מאפשר למעצבים גרפיים ועורכי נוחות עבודה גדולה יותר תוך שימוש בקיצורי מקלדת גרפיים חכמים. התכונה החדשה הזו במחשבים הניידים של מק עשויה להוות דרך עבודה חדשה פורצת דרך ונוחה יותר עבור מעצבים ועורכי , בעיקר לחדשים שבהם שעדיין מתקשים למצוא את מקשי הקיצור החיוניים כל כך במקלדת. לכך מצטרף גם משטח המגע הרחב והרגיש ללחץ של המחשב הנייד החדש. אם יוטמע השימוש בעוצמת הלחץ בתוכנות גרפיות, עשוי להיות לו יתרון נוסף על פני שימוש במחשב פי.סי. .

Touch pad - מסך המגע הדק שבראש המקלדת ישמש לקיצורי דרך בתוכנות גרפיקה ועריכת וידאו
Touch bar – מסך המגע הדק שבראש המקלדת ישמש לקיצורי דרך בתוכנות גרפיקה ועריכת וידאו

חשוב לציין שמעבר ל Touch Bar – לא מציג המק החדש יתרון משמעותי נוסף שעשוי לקרוץ לגרפיקאים. כך למשל כרטיס המסך של ה- MacBook Pro בגרסת 13 אינץ' הוא Intel Iris Graphics 550. כרטיס מובנה שאינו משתווה לכרטיסי מסך מתקדמים ועוצמתיים של חברות כ AMD וגם Nvidia בכל הקשור לישומים למשתמשי תלת מימד ועורכי וידאו. ההשקה החדשה גם יצרה מירמור בקרב חלק מקהילת המעצבים. באתר Charged נכתב בין השאר כי נראה שאפל שכחה את יוצרי המדיה כקהל היעד של הנייד החדש. לא ברור על מה הם מלינים מכיוון שלכל אורך השנים האחרונות לא נראה שה- MacBook Pro הציג יתרונות חומרתיים על פני אחרים באותו מחיר.

בינתיים הוצגה טכנולוגית ה Touch Bar  רק למחשב הנייד MacBook Pro. גרפיקאי העובד בסטודיו יעדיף במקרים רבים מחשב נייח לצורך העבודה, בגלל הביצועים הגבוהים יותר שהוא יספק מול מחשב נייד בתקציב דומה ובעיקר בגלל הצורך בכרטיס מסך עוצמתי יותר. אם תמשיך את הטרנד ותיישם את ה-touch bar גם במקלדותיהם של מחשביה הנייחים, יתכן שבכך תסייע להם להיקרא – אולי קצת יותר בצדק – "מחשבים לגרפיקאים".