עכשיו זה כבר רשמי: Radeon R9 390X בדרך, והוא יהיה מפלצתי • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

עכשיו זה כבר רשמי: Radeon R9 390X בדרך, והוא יהיה מפלצתי

שקופיות שהודלפו מתוך מצגת השקה רשמית לכאורה חושפות את כל מה שצריך לדעת על מוצר הדגל החדש של AMD: זכרון ברוחב פס חסר תקדים, מים וביצועים אדירים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אחרי יותר מחצי שנה של שמועות, הדלפות, דיווחים ונבואות, נראה כי השקתו של כרטיס מסך מוביל חדש מ- נמצאת סוף כל סוף ממש מעבר לפינה.

אל הרשת הגיעו שלל שקופיות חדשות, לכאורה היישר מתוך מצגת השקה רשמית של מפתחת השבבים, שמציגות (כמעט) את כל הפרטים שמעניינים אותנו בנוגע ל-Radeon R9 390X – הניצן הראשון בעידן חדש הן עבור , ואולי גם עבור שוק העיבוד הגראפי כולו.

לפי המידע החדש, ה-R9 390X יציע ליבת Fiji XT בהתבסס על תהליך הייצור הוותיק ב-28 ננומטר, ממש כמו הדור הנוכחי של NVIDIA, עם לא פחות מ-4,096 יחידות עיבוד (40 אחוז יותר מב-R9 290X הנוכחי), תדר עבודה מירבי גבוה יותר של עד 1.05GHz, מעטפת תרמית שכנראה לא תעלה על 300 וואט (בהתבסס על חיבורי המתח הנדרשים), 256 יחידות טקסטוריזציה, 112 יחידות רסטריזציה, תמיכה מלאה ב-DirectX 12 וב-Mantle – וגם גירסה ייעודית שתגיע עם מים.

rpil6

rpil4rpil3

מקור: videocardz.com

כל הנתונים הנ"ל מרשימים למדי ואמורים להעניק ל-R9 390X ביצועים מירביים של 8.6TeraFLOPS (חמישים אחוז יותר מאלו של ה-R9 290X ואפילו 40 אחוז יותר מה-Titan X האימתני, כביכול), אך הכוכב האמיתי כאן הוא ללא צל של ספק הזכרון הגראפי – שלראשונה במוצר מסחרי יהיה מסוג HBM (ר"ת High Bandwidth Memory) מבית SK-Hynix, כשהמשמעות היא שכל שבבי הזכרון ייערמו יחד בטכנולוגיה תלת מימדית על בסיס מצע בודד (אינטרפוזר), בצורה שתעניק רוחב פס גדול משמעותית תוך שימוש בשטח פיזי מוקטן ואפילו צריכת הספק צנועה יותר. 

הכפלת רוחב הפס של כרטיס המסך זו רק קצה הקרחון - ב-AMD כבר מציינים את הדור השני של ה-HBM, שיוכל להביא עימו רוחבי פס של מעל לטרה-בייט לשנייה (!!)
הכפלת רוחב הפס של כרטיס המסך זו רק קצה הקרחון – ב-AMD כבר מציינים את הדור השני של ה-HBM, שיוכל להביא עימו רוחבי פס של מעל לטרה-בייט לשנייה (!!)
השוואת מימדים בין זכרון HBM למקביליו מהאסכולה השינה - רק אחד מיתרונותיה של הטכנולוגיה המבטיחה
השוואת מימדים בין HBM למקביליו מהאסכולה השינה – רק אחד מיתרונותיה של הטכנולוגיה המבטיחה

לפי הנתונים במצגת, זכרון ה-HBM ב-R9 390X יהיה בנפח 8GB ויציע רוחב פס של לא פחות מ-640 ג'יגה-בייט לשנייה עבור ליבת ה-Fiji XT של הכרטיס – פי שניים מה-R9 290X ומכל כרטיס מסך אחר שקיים בשוק פחות או יותר. אין ספק כי מדובר כאן בקפיצת מדרגה עצומה שללא ספק מסייעת ל-R9 390X למצות את פוטנציאל הביצועים המרשים שלו – ואין ספק כי בקרוב מאוד נראה את אימוצן של טכנולוגיות הזכרון התלת מימדי בממשק רחב גם ברכיבי החומרה של המתחרות, בין אם זו שכבר אישרה אימוץ השיטה בדור ה-Pascal העתידי שלה ובין אם זו שכבר החלה לעשות שימוש דומה מאוד בזכרון מובנה מהיר בליבות ה-Iris Pro המתקדמות שלה.

בהנחה שהכל יעבוד כפי ש-AMD (ואנחנו) מעריכים - ה-R9 390X אמור לחסל את כל המתמודדים שלו ברזולוציות גבוהות במיוחד, בהן מגיע הזכרון המהיר לידי ביטוי משמעותי
בהנחה שהכל יעבוד כפי ש- (ואנחנו) מעריכים – ה-R9 390X אמור לחסל את כל המתמודדים שלו ברזולוציות גבוהות במיוחד, בהן מגיע הזכרון המהיר לידי ביטוי משמעותי

כעת נותרו לנו למעשה רק שני סימני שאלה משמעותיים – מתי ה-R9 390X מגיע אלינו, וכמה יעלה לנו התענוג הזה. תשובות רשמיות ומאומתות לשאלות הללו עדיין אין, אך ההערכות הרווחות הן ש- תנצל את כנס החומרה הגדול ביותר בעולם, קומפיוטקס 2015 ביוני, בכדי לחשוף (ואולי גם להשיק) את הכרטיס החדש והמתקדם. המחיר, לפי ההערכות, יושפע לא מעט מההתבססות על ליבה בגודל מאסיבי ועל זכרון HBM חדשני – ויעמוד על כ-700 דולר. יקר מאוד לכרטיס חד ליבתי – אם כי במידה והביצועים עליהם מדברת יתבררו כמדוייקים, ה-R9 390X יהיה דווקא כרטיס מאוד משתלם שיגרום לכפולי כמו ה-R9 295X2 וה- Z להאדים מבושה.

rpil1
דור ה-Maxwell 2.0 של יזכה בקרוב מאוד לתחרות משמעותית מאוד

כמו תמיד, נמשיך להמתין לעוד פרטים בדריכות ונעדכן אתכם בהתאם.


תגיות

6 תגובות

 1. ואו 40% יותר מה titan x!

  מה 40% יותר…?
  יחידות עיבוד?
  גיגה ביטים?
  זה בכלל משנה?
  תשווה 980 ל-290X בנתונים יבשים, ועל פי זה ה-290X צריך לכתוש אותו.

 2. אהבתי את זה שהגרף בתמונה התחתונה מתחיל ב0.8 ולא ב0. אנשי יחסי הציבור עשו עבודה טובה בלגרום לזה להראות כאילו יש פי 5 שיפור בביצועים ולא פי 1.5.

 3. ל-3, בכלל קראת את הכתבה?! ברור שלא בודקים בנתונים יבשים, אלא לפי TeraFlopps, ל R9 390x יש 8.6 ולטיטאן x יש 6.2, ומפה מגיע שהוא יותר חזק מהטיטאן ב 40%.

 4. זה עדיין נתונים יבשים…
  ה-290X מצליח 5.6 טרהפלופס
  ה-GTX 980 "רק" 5.
  מי חזק יותר?
  ידוע.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close