עכבר SteelSeries Rival 600 בביקורת: דיוק מקצועני בתוספת RGB • HWzone
מחשביםציוד הקפיביקורותכתבות נבחרות

עכבר SteelSeries Rival 600 בביקורת: דיוק מקצועני בתוספת RGB

לקחנו לסקירה את אחד העכברים המבטיחים ביותר בשוק – הוא מכיל חיישן כפול מתקדם ונורות המשולבות בטוב טעם. הכירו את אחד המועמדים לתואר עכבר הגיימינג התחרותי המוצלח מכולם

יצרנית הציוד ההקיפי היא לא חדשה בתחום הציוד ההיקפי. לאחרונה עוברת החברה שינויים רבים במיתוג מוצריה וחידוש של מוצרים קיימים.

לאחר חודשי מחקר ארוכים יוצאת החברה עם עכבר חדש שרוצה לשרת את שוק הגיימינג התחרותי וגיימרים בכלל עם שלל תכונות מתקדמות במיוחד. הכירו את ה-Rival 600 של SteelSeries:

באריזה מקבלים את העכבר עצמו, משקולות לשינוי משקל העכבר, כבל נשלף וחוברת הפעלה בשפות שונות.

יתכן שרבים יחלקו עלי בתגובות אך אני לא כל כך מבין את המצאות המשקולות כחלק מערכת העכבר. עולם הגיימינג התחרותי היום מחפש ומשקיע סכומים ענקיים בלנסות ולהפוך עכברים לקלים כמה שניתן. קיום של משקולות בעכבר תחרותי הוא משהו מעט תמוה בעיני. אמנם, אני מבין שצריך לפנות לקהל רחב כמה שיותר.

כבל נשלף הוא יתרון ענק לאמינות המוצר מבחינתי. אחת הבעיות השכיחות ביותר בעכברים כיום היא כבל שנשחק ומאבד מגעים תקינים עם העכבר. כאן מדובר בכבל MicroUSB סטנדרטי לחלוטין בר החלפה מאיזה סיבה שתרצו. אורכים שונים, ציפויים שונים – הכל הולך. כל הכבוד ל- על המחשבה.

ל-Rival 600 מבנה קצת שונה מיוחד. החלקים הצדדים שלו שוכללים פדים מגומי מתפרקים ומתחברים בעזרת מגנטים בלבד. סביר מאוד להניח שב- יוציאו חלפים שונים הניתנים להחלפה כך שבמידה ואלו נשחקים תוכלו להשיג תואמים ולחבר בקלות. המנגנון נשאר צמוד ולא יוצא כאשר הוא מחובר ומרגיש איכותי בהחלט. המנגנון משמש גם להתקנת המשקולות בצדדים.

מדובר בהחלט בתכונה יחודית ומעניינת. בעקרון אפשר להשתמש בעכבר גם ללא הצדדים אם אין צורך בכפתורי הצד וזה הופך אותו לקל יותר, אך תשכחו מארגונומיו מכל סוג.

ה-Rival 600 מוכדר כעכבר בינוני-גדול ומתאים לידיים גדולות גם כן. אורכו של העכבר הינו 13.1 ס"מ, רוחבו המירבי 6.2 ס"מ וגובהו 4.3 ס"מ.

בצידו השמאלי של העכבר כפתורי קדימה ואחורה מסורתיים יחד עם כפתור הניתן לתיכנות בתוכנה של . לכפתורים הללו מרחק לחיצה נמוכה והם מרגישים מאוד תגובתיים. זה הסוג המועדף עלי.

צידו הימני של העכבר הינו חלק לחלוטין וכולל שני משטחי גומי גם כן.

מה הופך את ה-Rival 600 לכה מיוחד?

הסוד כביכול נמצא כאן, בתחתית העכבר. ל-Rival 600 ישנו חיישן אופטי כפול המחשב את מה שהם קוראים לו "אחד לאחד" ביחס של תנועה ושל עקיבה במסך. לחיישן הזה קוראים True Move 3 Plus והוא צמוד לחיישן נוסף שמחשב עומק (גובה).

טווח העקיבה הוא בין 100 ל-12,000 יחידות CPI. דבר זה אומר שהעכבר מתאים גם לשימוש במסכים בעלי רזולוציה גבוה דוגמת או אפילו בעתיד מבלי לאבד דיוק רב. לרוב גיימינג תחרותי נשאר בטווח שבין 400 ל-1,600 עם שימוש ברזולוציית FullHD 1920X1080 כך שאין כאן בעיה כלל.

את הדיוק של החיישן הזה נראה בהמשך הביקורת עם הבחינה.

חווית השימוש בעכבר

חשוב לי לציין שיש לי ידיים גדולות, ולכן העכבר הזה מתאים לי בצורה מעולה. אני משתמש בו באחיזת Palm. משמע, ידי עוטפת את העכבר ואצבעותי מיושרות כשהן נחות על עליו.

את צדדי העכבר מחזיקות האצבעות האחרות. אין שקע למנוחת האגודל ולכן האחיזה צריכה להשתנות בהתאם ולכן יש מעין אחיזה שונה ומיוחדת. כרית היד נשענת על חלקו האחורי של העכבר בחלקה, ועל המשטח בחלקה השני. משמע, היד לא מרחפת לחלוטין על העכבר אלא כן מקבלת תמיכה מהמשטח. לא תמיד מדובר במצב אופטימאלי, שכן גיימינג תחרותי לרוב נשען על תנועת יד מלאה עם כל היד על העכבר, אך אני מוצא את המצב נח לי למדי.

לפניכם שלל בדיקות לחיישן העכבר. מטרת הבדיקות הללו היא לדעת האם קיימות תכונות שליליות מסוימות בחיישן אשר עלולות לפגום בחווית השימוש בו.

שבירת פינות – במבחן זה מייצרים מרובע בצורה מהירה ובודקים האם החיישן מישר ב-90 מעלות בדיוק את הפינות. לא נצפתה שבירת פינות כלל. תזוזות קטנות גרמו לקוים להיות לא ישרים במהלך השבירה.

ספירלה – במבחן הספירלה אני בודק דיוק זיהוי עקיבה במהירות גבוהה. נראה שאין אנומליות ושהספירלה יצאה בדיוק רב.

חיזוי עקיבה – בדיקת חיזוי העקיבה מתבצעת כאשר מציירים במהירות קו אנכי או אופקי ומביטים בכמות הפיקסלים המיושרים. חיזוי עקיבה הוא אחד מהאויבים הגדולים ביותר של שצריך דיוק בכך שהוא יישר קו תנועה ולא יקלוט תנועות קלות, דבר אשר עלול לגרום לפספוס המטרה. בחיישן של Rival 600 אין חיזוי תנועה כלל. הקווים האנכיים זזו גם עם תנועות קטנות במהלך המשיכה.

ג'יטרינג, בריחת עקיבה – ברוב המבחנים ניתן לשים לב כאשר התופעה הזאת מתקיימת. ניתן לצייר קו ישר או גלים בשלל מהירויות ולשים לב האם ישנו קשקוש או בריחה משונה. כיום התופעה כמעט נעלמה לחלוטין בעכברי גיימינג, אך חשוב לבדוק את קיומה. כך נראית דוגמה קיצונית לשני המצבים:

ל-Rival 600 אין ג'יטרינג כלל. הוא שומר על פסים נקיים ומדוייקים בעקיבה. זאת בשל חיישן ה-TureMove3 בגרסתו המתקדמת.

LOD, מרחק הרמה – המונח Lift off Distance מתיחס לגובה שבו מפסיק החיישן לבצע עקיבה מהמשטח. תכונה זו חשובה מאוד בעיקר לגיימרים בעלי הגדרות DPI נמוכות שכן הם נאלצים להרים רבות את העכבר מקצה המשטח בחזרה לאמצע.

באמצעות התוכנה הנהדרת של ניתן לשנות את מרחק ההרמה בין 0.5 מילימטרים בלבד ל-2 מילימטרים. מדובר במרחק הרמה בעובי של דיסק בודד והוא מהנמוכים ביותר שתמצאו. ה-Rival 600 מתאים מאוד לשחקני DPI נמוך.

בכל הנוגע לשליטה בנורות ה-, התוכנה של SteelSeries מכסה אתכם טוב. ישנה אפשרות להגדיר כל איזור מבין הארבעה בעכבר להגדרות צבע שונות לחלוטין. זה יכול להיות קשת, סטטי או נושם. אפשר צבע אחד, או שניים או כמה שתרצו באותם דפוסי אנימציה. זה ה- המתקדם ביותר שאני מצאתי עד כה בציוד היקפי מסוג כזה.

לחצנים וקליקיות – SteelSeries בחרה להשתמש בלחצנים איכותיים במיוחד המדורגים ל-60 מליון לחיצות. מדובר בכמות נאה למדי בהתחשב בזה שברוב עכברי הגיימינג משתמשים בלחצנים שמדורגים ל-10 עד 30 מליון לחיצות.

הערה שיש לי בנוגע לעכבר הזה היא שהלחצן הימני והשמאלי לא מרגישים זהה. בעוד השמאלי מאוד קליקי וקשה, הימני מעט מושי. הקליק מעומעם מעט. אני לא יודע למה בחרה לעשות זאת, אך אני חושב שהיא צריכה לגרום לימני להשמע בדיוק כמו השמאלי. הגלגלת הינה בשלבים ולא חלקה, ואין יכולת לשנות בין מצבים שונים.

הלחצן העליון בעכבר אחראי לשינויי DPI בין המצבים אותם אנחנו יכולים לבחור בתוכנה. אני חושב שהכפתור הזה מעט גבוה מדי ועלול להפריע למשתמש להניח את ידו בנוחות. אישית, זה לא מפריע לי כל כך, אך הייתי מעריך בהחלט אם גובהו של הכפתור הזה היה כחצי ממה שהוא כרגע. דבר זה ימנע גם לחיצות לא מכוונות.

סיכום – תמחור נכון עם כמה שיפוצים יכולים להוליד אלוף

ה-Rival 600 של מספק אותי מספיק כדי להפוך לעכבר הקבוע שלי. משקלו ללא כל תוספת הינו 98 גרם שזה אמנם גבולי עבורי אך מספיק. הייתי שמח אם היה נעשה מאמץ לרדת מתחת לקו ה-90 הגרם עבור דגמים עתידיים של עכבר זה, שאין לי ספק שיגיעו.

יכולות העקיבה של החיישן שבעכבר הן הטובות ביותר שתמצאו כיום בעולם עכברי הגיימינג. אין לו מגרעות כלל. הוא לא חוזה תנועה, לא רגיש לתנועות עדינות ובעל מרחק הרמה מינימלי לחלוטין. רמה תחרותית פר אקסלנס.

מבנה העכבר הינו ארגונומי למדי. ידי הגדולה מרגישה מאוד בנח עליו אפילו ללא שקע מיוחד לאגודל, וזה בא ממישהו שבמשך שנים רבות השתמש בעכברים דוגמת G5 ו-G400.

מחירו של ה-Rival 600 היום סביר למדי, אך לדעתי זקוק להוזלה קלה. בישראל הוא נמכר בכ-420 שקלים וארה"ב כ-80 דולר. במידה וירד מעט לתחום 360 השקלים, הוא יהווה תחרות גדולה עוד יותר לשלל מותגי הציוד ההיקפי.

כמה דברים שהייתי שמח לראות בגרסה הבאה של העכבר הזה – כפתור שינוי DPI נמוך יותר, לחצנים שמרגישים דומים ומפיקים את אותו רעש ופידבק, אפשרויות להחלפת הצדדים לחלקים ארגונומיים יותר. אני אומר – אם כפר פיתחתם לפירוק וחיבור של החלקים הללו, למה לא ליצור כמה אפשרויות שונות? אולי אפילו לכלול כמה בקופסה.

הביצועים הטובים ביותר – Rival 600

עכבר זה מקבל את פרס הביצועים הטובים ביותר שלנו בעבור שימוש בחיישן נטול פשרות. זאת, בתוספת לארגונומיה טובה למדי ותוכנת שליטה פנטסטית ויציבה מאוד. מספר שיפורים קטן כמו שציינתי יכול בהחלט להפוך את ה-Rival 600 לעכבר הגיימינג הטוב ביותר עבור מליוני שחקנים.

תגיות

2 תגובות

  1. יש לי אותו חייב לציין שאני מאוד מרוצה ממנו!
    אם כי לדעתי האישית מבחינת נוחות ה G900 של המתחרה קצת יותר נותן מענה לכאבי ידיים
    אחרי זמן משחק ארוך לעומת ה RIVAL 600

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close