עידן העיבוד הגראפי של אינטל מתחיל עכשיו - בעולם מחשבי העל • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךכתבות נבחרות

עידן העיבוד הגראפי של אינטל מתחיל עכשיו – בעולם מחשבי העל

הכירו את Ponte Vecchio, מוצר מסחרי ראשון שיבוסס על ארכיטקטורת ה- החדשנית – אשר תותאם לכל הדרגים החל ממערכי שרתים ועד למוצרי מובייל אולטרה חסכוניים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


כמה שנים חלפו מאז הכריזה אינטל כי היא מתכננת לנסות את מזלה, ולא בפעם הראשונה, בתחום העיבוד המקבילי, או העיבוד הגראפי אם תרצו, ובכך לספק תחרות משמעותית ראשונה לדואופול של ו- לראשונה מזה זמן רב – ועכשיו החזון הזה מרגיש ממשי הרבה יותר מאי-פעם עם חשיפת הפרטים הטכניים אודות מוצר ראשון שיבוסס על ארכיטקטורת העידן החדש. ו- – היכונו לפגוש את .

Ponte Vecchio הוא שם הקוד למאיץ עיבוד מקבילי מבית אשר יגיע לשוק בשנת 2021 ויתאים לעולם השרתים ובעיקר אל עולם המחשוב עתיר העוצמה (HPC) של מחשבי העל האימתניים – עם התבססות על ליטוגרפיית הייצור העתידית של ב-7 ננומטר, על טכנולוגיית ה-Foveros המסקרנת שתאפשר לערום מספר שבבים מסוגים ושימושים שונים אחד מעל השני במארז יחיד, על קישורי EMIB פנימיים מהירים בין שבבים במארז ועל טכנולוגיית קישוריות חדשה בשם Xe Link לקישור בין מאיצים שונים בהתבסס על תקן CXL ותשתית 5.0.

כל טכנולוגיות העתיד של מתכנסות במקום אחד – נקווה שהרעיון הזה לא יתגלה כשאפתני מדי

מהשקפים הרשמיים במצגות החברה נראה כי יצרנית השבבים מכוונת לארכיטקטורה גמישה יותר מזו שאנו מכירים אצל ו- כיום – לא יהיה כאן אשכול עיבוד בסיסי שזהה בכל המוצרים עם מספר מוגדר של יחידות עיבוד, זכרון מטמון ויחידות תזמון, אלא יחידות Chiplet שונות שמותאמות לביצועים שונים ומחוברות אל שבבי זכרון מטמון נפרדים בהתאם לדרישה בכל תחום. דומה יותר לארכיטקטורה ה-Zen 2 המעבדים הכלליים של , מאשר למוצרים אחרים בתחום.

גמישות בלתי רגילה ביצירת מוצרי עיבוד מקבילי – גם בתוך עולם ה-HPC וגם מחוץ לו

Ponte Vecchio כנראה לא יהיה המוצר הראשון שמבוסס על ארכיטקטורת ה- בשוק (אנחנו אמורים לראות יישומים שלה בשוק הביתי כבר בשנה הבאה), אך הוא הראשון שמקבל פירוט טכני כלשהו כבר עכשיו – וגם עדות לעוצמה ולגמישות המיועדות של הטכנולוגיה שתוכל להתאים גם למערכות Exascale פורצות דרך.

זו המפלצת שאינטל עתידה להפעיל – בחוזה של יותר מחצי מיליארד דולר ועם מטרה ברורה ליצור את מחשב העל העוצמתי ביותר

אינטל לא חשפה נתונים אודות הביצועים הצפויים מיחידות Ponte Vecchio, כך שקשה להשוות את המיזם למוצרים המוכרים לנו כעת מהמתחרות – אבל נתונים שהציגה אודות המערך הצפוי עבור מחשב העל האדיר Aurora שעתיד להיות מופעל במעבדה הלאומית ארגון של מחלקת האנרגיה בממשלת ארצות הברית בשנת 2021 איפשר לבצע כמה חישובים גסים מאוד אשר מעניקים לנו נקודת עוגן מבטיחה במיוחד.

הנתונים שנחשפו מאפשרים לקבל הערכה על עוצמה של מאיץ Ponte Vecchio בודד. אולי

עם הבטחה לביצועים מירביים פורצי דרך ברמה של ExaFLOPs (קווינטיליון חישובי נקודה צפה בכל שניה) בהתבסס על כ-15,000 מאיצי Ponte Vecchio, מתקבלת הערכה לביצועים בסדר גודל של כ-60TeraFLOPS (כ-60 טריליון חישובי נקודה צפה בכל שניה) עבור כל יחידת עיבוד שכזו בדיוק סטנדרטי של 32 ביט – זאת בהשוואה לביצועים שמגיעים לרמה של כ-15TeraFLOPS ממאיצים מובילים דומים של ו- כרגע.

ככה הקסם נראה מבפנים

מדובר בזינוק אדיר שכדאי מאוד להתייחס אליו בספקנות בריאה (המחשב המדובר עוד לא נבנה אחרי הכל, והרבה מאוד דברים יכולים להשתנות בשנה וחצי או שנתיים בעולם המחשוב והחומרה), אך זו עדות ראשונה לכך שמוצרי ה-Xe של אמורים להיות תחרותיים ביחס למוצרים של המתחרות כבר בדור הראשון – לכאורה ללא צורך בכמה שנות ניסוי וטעייה עד שיצליחו להדביק פערים של שנים.

מתחילה את החשיפה הטכנית ההדרגתית שלה מהשלב העליון בסולם

צפו לעוד הרבה פרטים ונתונים אודות ומוצרים שונים שיבוססו עליה בתקופה הקרובה!

עוד לפני Aurora ו-Ponte Vecchio, נזכה לחוות את בגיימינג ביתי?


תגיות
Back to top button
Close
Close