חזון חדש: מיקרוסופט חושפת את Windows 10X עם מכשיר ה-Surface Neo המלהיב • HWzone
מחשביםמחשבים ניידיםגאדגטיםטאבלטים

חזון חדש: מיקרוסופט חושפת את Windows 10X עם מכשיר ה-Surface Neo המלהיב

העתיד של מערכת עשוי להיות במכשירים קומפקטיים ומתקפלים עם מסכים כפולים – מבית עצמה וגם מבית שותפותיה הגדולות

האירוע המתוקשר של מיקרוסופט סיפק לנו הרבה יותר מאשר עדכון עבור ה-Surface Pro וה-Surface Laptop – גם גרסה "קלה" חדשה של 10 הייתה שם, ואיתה מכשיר ה- הייחודי הראשון שיבוסס עליה.

Windows 10X היא תת-גרסה נוספת של מערכת ההפעלה הנפוצה והמצליחה מבית מיקרוסופט, שנבנתה עם מיקוד עבור מכשירים בעלי מסכים מתקפלים או מסכים כפולים. היא מציעה תפריט התחל שונה, מעלימה את מאפיין ה-Live Tiles שמוכר לאלו שמשתמשים בחלונות 10 "המקורית", כולל אפשרויות קלות ונגישות יותר להפעלה של צמד יישומים בצמד זה לצד זה – וככל הנראה תמנע מהמשתמשים גישה סטנדרטית אל יישומי Win32 קלאסיים.

כמו תתי-גרסאות אחרות של 10 שפגשנו בשנים האחרונות, גם כאן ב-Windows 10X תנסה מיקרוסופט לשכנע את המפתחים והמשתמשים לאמץ את פלטפורמת ה-UWP המודרנית ואת השימוש בחנות הדיגיטלית המובנית במערכת, בכדי להבטיח תאימות מיטבית לתצורה הכפולה המרעננת. מיקרוסופט תציע תמיכה לאחור בהפעלה של תוכנות ויישומי מהעבר לשמחתנו – אם כי סביר שזו תהיה יכולת שתזכה להתייחסות שולית בהשוואה לדחיפה אל מעטפת ה-UWP. רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע ל- 10X בשלב זה, כאשר נראה כי ההשקה הרשמית של המערכת תגיע רק לקראת סוף שנת 2020 – ועד אז עשויים להיווצר לא מעט שינויים בגישה ובתפיסה שמלווים אותה.

תשכחו מ- 10 S – תתחילו להתרגל אל 10X

המכשיר הראשון שיפעיל את Windows 10X, לפחות מבחינתה של מיקרוסופט, יהיה הטאבלט-נייד העונה לשם Surface Neo – אח גדול של ה-Surface Duo שמציע זוג מסכי 9 אינץ' זה לצד זה במעטפת מתכתית מתקפלת עם ציר המבצע סיבוב של 360 מעלות, אשר יחד יספקו משטח עבודה של 13 אינץ'. כל אחד מהמסכים מוגן בחיפוי Gorilla Glass ומתהדר בעובי של 5.6 מילימטרים בלבד, תודות לשימוש בפאנלים הדקים ביותר מאז ומעולם בטכנולוגיית ה-LCD לטענת אנשיה של – וכשה-Surface Neo יהיה מקופל לשניים הוא יציע עובי של קצת יותר מ-11 מילימטרים ומשקל של פחות מ-1.3 קילוגרם, אשר בהחלט יכול לספק תחרות למחשבים "פשוטים" עם מסכי 13 אינץ'.

לא מאמינה כי מסכים גמישים ומתקפלים מוכנים לאור הזרקורים – אך הולכת על הפתרון הכי קרוב שניתן לדמיין

ה-Surface Neo יופעל בידי שבב ממשפחת ה-Lakefield החדשנית של אינטל, שטרם הושקה רשמית אך עתידה להציע בפעם הראשונה גישה היברידית עם שימוש בליבת עיבוד גדולה אחת ממשפחת ה- (ליבת Sunny Cove בדור הראשון) בתוספת למספר ליבות עיבוד קטנות וחסכוניות בארכיטקטורה ממשפחת ה- (ארבע ליבות Tremont בדור הראשון), כאשר טכנולוגיית ה- תאפשר שילוב של כמה שבבי סיליקון זה לצד זה במארז יחיד על גבי המעגל המודפס כך שגם הזכרון הדינאמי, גם הליבה הגראפית וגם ה-PCH יהיו כולם במעטפת אחת בעלת מימדים זעירים במיוחד.

אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיו הביצועים של שבבי ה-Lakefield, אבל הם אמורים להיות חסכוניים ויעילים במיוחד, ובכך לאפשר לצרכנים לקבל חווית "מלאה" בתצורות חדשות ובלתי צפויות

לצד ה-Surface Neo יוצע עט מגע שיתחבר באמצעות מגנט נסתר אל חלקו החיצוני, ומקלדת אלחוטית בקונספט מעניין בה ניתן יהיה להשתמש בנפרד לגמרי מהמכשיר, או על ידי חיבור והנחה שלה על אחד משני המסכים כך שתכסה את חלקו, ותאפשר לחלק החשוף הנותר של פאנל התצוגה לשמש בתור משטח מגע או בתור ממשק גישה מהיר לאימוג'י ותמונות GIF – מזכיר במידה מסויימת קונספטים של מחשבים בעלי מסכים משניים שכבר נמכרים בחנויות, אך בגמישות מוגדלת שכן הממשק לא יהיה קבוע אלא כזה שייקבע בכל זמן נתון על ידי המשתמש.

לא פשוט להסביר במילים מה הופך את ה-Neo לייחודי – אז במיקרוסופט הכינו סרטון היכרות שמסייע בכך

פרטים נוספים אודות ה-Surface Neo עדיין אין לנו – בעיקר משום שגם הוא, כמו 10X, מיועד להגיע להשקה המסחרית שלו רק לקראת סוף השנה הבאה. עם זאת, במיקרוסופט כבר הצהירו כי שותפות כדוגמת HP, דל ולנובו עובדות על מכשירי 10X משלהן בתצורות חדשות ומעניינות, כך שלמרות זמן ההמתנה הארוך מהרגיל שצפוי לנו – סביר להניח שנשמע על המיזם הטרי הזה לא מעט בתקופה הקרובה.

רעיון בלתי רגיל עבור מחשבים אישיים קומפקטיים יותר ללא פשרות על שימושיות – וכנראה שבקרוב נראה עוד מגוון דגמים הולכים בכיוון דומה

תגיות
Back to top button
Close
Close