סמסונג מקדמת את המהפכה: הכירו את כונני ה-860 QVO

היצרנית הגדולה ביותר בתחום ה- מזנקת אל תחום שבבי ה-QLC שמאפשרים לדחוס יותר מידע מאי פעם – עם כונני ביתיים חדשים שנותנים תקווה לנפח 4 טרה-בייט

האם העולם בשל לכונני ביתיים בנפח 2 טרה-בייט ו-4 טרה-בייט, במחירים נגישים (כמעט) לכל אחד? אם יש חברה אחת שתוכל להפוך את החזון הזה למציאות – היא כנראה עונה לשם , ומתקדמת לשם כעת עם חשיפתה של סדרת ה-860 QVO.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


שבבי NAND בתצורת QLC הם ההתפתחות הבאה אחרי MLC ו-TLC ומאפשרים לאכלס ארבע ביטים של מידע בכל תא בשבב, כלומר תוספת של שליש לצפיפות היחסית בהשוואה לשבבי ה-NAND המתקדמים ביותר שנפוצים כיום – שמאפשרת לחסוך גם במחיר מוצרי האחסון בשימוש בפחות שבבים לנפח נתון. אנשי יצרניות שבבי ההבזק מקוות כי התפתחות טכנולוגיית ה-QLC תאפשר ליצור כונני בנפחים גבוהים מאי פעם, ובמחירים משתלמים ביותר שסוף כל סוף ישתוו לאלו של הכוננים המכאניים – ויכחידו אותם מפני עולם החומרה ביום מן הימים.

מצטרפת אל הטרנד שעשוי להיות אחד מהמרכזיים בעולם האחסון בשנת 2019

בינתיים אנחנו מקבלים רק ניצנים ראשונים של הטכנולוגיה המבטיחה מבית , מיקרון וכעת גם , כאשר בשלותה נתונה בספק לצערנו.

בסמסונג השיקו את סדרת כונני ה-QVO 860, עם איתות חזק למיקומם הייחודי של שבבי ה-QLC בתור מנוע לכוננים גדולים וזולים ביותר באמצעות נפח מינימלי של טרה-בייט אחד – לצד דגמים בנפח 2 טרה-בייט וגם 4 טרה-בייט. הכוננים מבוססים על בקר מפיתוח עצמי של סמסונג ועל שבבי במבנה תלת מימדי פנימי בן 64 שכבות בעל נפח כולל של טרה-ביט שלכם לכל שכבה – כך שמארז אחד ויחיד בעל שמונה שכבות מספיק ליצירתו של כונן טרה-בייט, ומארז בודד דומה עם 16 שכבות כבר מביא אותנו ל-2 טרה-בייט, הכל במסגרת מעגלים מודפסים זערוריים שזקוקים לפחות מרבע השטח שמציעה תצורת ה-2.5 אינץ' המוכרת.

שלושה נפחים גדולים שמעוניינים לשכנע את הרוכשים להתחיל לחשוב על כונני ה- במונחי טרה-בייט, במקום ג'יגה-בייט

כונני ה-QVO 860 מציעים מירביים ראויים עם מהירויות העברה של עד 550MBps, אקראיים של עד 97,000IOPS בקריאה ועד 89,000IOPS בכתיבת קבצי 4KB קטנים ואחריות לשלוש שנים עם תמיכה במילוי של עד 0.3 מכלל נפח הכונן מדי יום ביומו במשך כל תקופה זו – אך אי אפשר להתעלם מהאמת הפשוטה ששבבי QLC (בייחוד בדור הראשון הנוכחי) הם איטיים הרבה יותר משבבי MLC ו-TLC, מה שדורש שימוש בפתרונות מקוריים בכדי לאפשר להם לספק מיטביים בשימושים יומיומיים.

החומרה שבפנים זעירה – ומבהירה שיש עוד מקום לנפחים גדולים הרבה יותר בהמשך

הכוננים החדשים של מגיעים גם עם ג'יגה-בייט אחד עד 4GB (בהתאמה לנפח הכונן הכללי) של זכרון מטמון מובנה מסוג LPDDR4, ובנוסף גם עם נפח ספציפי מוגדר של זכרון הבזק (עד 78GB) שבו נעשה שימוש בתצורת SLC – כלומר נעשה של ביט מידע בודד בלבד בכל תא למרות התאמתו לאחסון של ארבעה ביטים, מה שמקל משמעותית את פעולתו ומאפשר קבלת מהירויות אקראיות ובעיקר מהירויות רציפות גבוהות משמעותית בשילוב עם הזכרון הדינאמי.

עבור שימושים נפוצים לצרכנים ביתיים הביצועים אמורים להיות מספיקים וראויים – אך אם מגיעים למצבי קיצון הנפילה ביכולות היא גדולה מאוד

כל עוד אין בפעולת כונני ה-860 QVO מיצוי של נפח ה-SLC הזמין הכוננים פועלים באופן סביר בהחלט, אם כי מבלי לשבור שיאי ביצועים – אך במצבים של העברת קבצים גדולים רבים שמכניסים את איזורי האחסון המהירים לרוויה הביצועים נחתכים במהירות, עד לרמה שבה ה-QVO הופך לאיטי באופן מכאיב, יותר מרוב כונני ה- המודרניים.

באתר anandtech דאגו להמחיש לנו היטב את מגבלות הביצועים היחסיות של דגמי ה-QVO – ביחס לדגמי ה-860 EVO שחסינים הרבה יותר 

במחירים רשמיים של 150 דולר לטרה-בייט, 300 דולר ל-2 טרה-בייט וגם 600 דולר ל-4 טרה-בייט קשה להמליץ על ה-860 QVO בהשוואה לאחיהם היציבים כסלע מסדרת ה-EVO או בהשוואה ל-MX 500 של – אך כדאי לזכור כי זו רק נקודת פתיחה עם פוטנציאל, כאשר סביר בהחלט להניח שמכאן ואילך נראה קיצוץ הדרגתי במחירים אשר יקרב אותנו אל רף יוקרתי של 10 סנט לכל ג׳יגה-בייט של . כשזה יקרה בהחלט תהיה אפשרות להמליץ על דגמי ה-QVO עבור משתמשים ביתיים שזקוקים לנפח גדול – במיוחד במסגרת נפח 4 טרה-בייט אשר היה נדיר, יקר במיוחד ולא משתלם בעליל עד היום.

פוטנציאל גדול מאוד לנפחי 2 טרה-בייט ובעיקר 4 טרה-בייט – אבל המחירים עדיין צריכים לרדת במהירות מתחת לרמה המומלצת, לאחר ההשקה הרשמית בעוד כשבועיים

למרות החסרונות הבלתי מבוטלים, נראה כי סמסונג בהחלט מקדמת את עולם ה-QLC עם דגם SATA ראשון מסוג זה, בנפחים הגדולים ביותר שראינו ובמחירים הנמוכים ביותר. יש עוד הרבה לאן לשאוף הן בהיבט הביצועים והן בהיבטי המחיר, כמובן – אך אנחנו מברכים על נקודת התחלה זו, וכבר מתחילים לפנטז על כונני ביתיים של 8 טרה-בייט או אפילו 16 טרה-בייט, שהופכים לאפשרות טכנית אמיתית לפתע.

זה אינו כונן ה-SATA הטוב ביותר בשוק, אבל עשוי להיות בעל חשיבות היסטורית משמעותית

מה הן רמות המחיר שבהן תהיה הצדקה לרכישת כונן כמו ה-860 QVO? ספרו לנו מה דעתכם בתגובות!