סמסונג מביאה את בשורת שבבי ה-NAND התלת מימדיים לשוק הביתי

סמסונג מכריזה על סדרת כונני SSD חדשה תחת השם 850 EVO, אשר מביאה שילוב חדשני בין ארכיטקטורת TLC ושבבים מוערמים תלת מימדית לשוק הביצועים הביתי

ביוני האחרון סמסונג שידרגה את סדרת ה-840 PRO שלה והציגה לעולם את סדרת ה-850 PRO הארגונית ביחד עם שבבי הפלאש החדשים 3D V-NAND (בארכיטקטורת MLC) שהציגו ביצועים מתקדמים,  אמינות גבוהה יותר, צריכת חשמל נמוכה יותר ואחריות של 10 שנים.

עתה, לאחר קרוב לחצי שנה, סמסונג מציגה שדרוג רציני גם בסדרת ה-EVO עם דגמי ה-850 המשופרים.

אז מה נשתנה בסדרה החדשה? סמסונג הכניסה בקר חדש ומשופר בנוסף על שבבי הפלאש החדשים שלה, 3D V-NAND (הפעם בארכיטקטורת TLC). בעזרת אלו, הכוננים החדשים של סמסונג מסוגלית להגיע לביצועים גבוהים אך עדיין לשמור על רמת יעילות גבוהה באיזור צריכת החשמל.

אחת הבעיות הגדולות ביותר של שבבי פלאש בתצורת TLC היא יכולת העמידות הנמוכה הנובעת ממצבי המתח הנוספים שהכונן צריך על מנת לאחסן 3 ביטים של מידע על כל תא. שבבי ה-TLC נתונים לבלאי גבוה יותר בגלל כמות כפולה של מצבי מתח לעומת שבבי ה-MLC (שמונה לעומת ארבעה). כתוצאה מכך, נדרש שינוי קטן יותר במתח על מנת לגרום לשגיאות בתא ולכן הבלאי של שבבי TLC גבוה יותר.

111111

שילוב של טכנולוגית ה-3D V-NAND בשבבי ה-TLC נועדה לפתור בדיוק בעיה זו ולחזק את השבבים בנקודה שבה הם נופלים. בעזרת טכנולגיה זו הכוננים החדשים של סמסונג מציגים אמינות ועמידות מרשימה של 75TB (בדגמי ה-120GB וה-250GB) ו-150TB (בדגמי ה-500GB וה-1TB), על מנת לקבל קצת פרופורציה, המספרים האלה מתורגמים ל-41GB  ו-82GB (בהתאמה) של כתיבת מידע בכל ויום ויום למשך כל תקופת האחריות של הכונן (5 שנים לעומת 3 שנים בסדרת 840 הקודמת, שיפור מהותי נוסף).

שיפור נוסף בסדרה החדשה בא בדמות בקר הדש מדגם MGX. נכון לרגע זה סמסונג לא מוכנה לשחרר יותר מדי מידע בנושא זה אך השמועות מספרות על עיצוב כפול ליבה בדגם ה-MGX ושלוש ליבות ARM Cortex R4 בדגם ה-MEX הנמצא בדגמי ה-1TB של סדרת ה-850 EVO, כמו גם בכל סדרת ה-850 PRO.

מקור: anandtech.com
מקור: anandtech.com

ביצועי הכונן גבוהים מאוד לעומת כוננים "ביתיים" אחרים אך נופלים מכונני High End אחרים, אם כי לא בהרבה, הודות לטכנולוגיה החדשה בשילוב שבבי ה-TLC.

ביצועים מרשימים הן במסגרת הצהרות היצרנית והן במסגרת
ביצועים מרשימים הן במסגרת הצהרות היצרנית והן בפועל. מדור: techreport.com

בכל הנוגע לרמת המחירים ניתן לומר שסדרת הכוננים החדשה של סמסונג לא זולה. הבדל המחירים בין סדרת ה-850 EVO החדשה לבין סדרת ה-840 EVO הקודמת נע כרגע על 10%-15% מה שגורם לכל הדגמים בסדרה זו להיות די יקרים לפלח השוק שאליהם הם אמורים להיות מיועדים. אך במבט שנים ומעמיק יותר ניתן לראות שהתמורה המתקבלת בהחלט גדולה. ביצועים גבוהים (במיוחד בקטגורית הקריאה הרנדומלית), צריכת חשמל מהנמוכות בשוק ואחריות של 5 שנים לעומת 3 שנים בסדרה הקודמת ושאר היצרניות בשוק. בנוסף מחירים אלו הם המחירים המומלצים ע"י סמסונג העשויים להשתנות ומן הסתם לרדת עם הזמן מה שיהפוך את הכוננים החדשים למשתלמים ביותר.

צריכת הספק נמוכה במיוחד שממחישה היטב את הפוטנציאל של שבבי nand תלת מימדיים. מקור: anandtech.com
צריכת הספק נמוכה במיוחד שממחישה היטב את הפוטנציאל של שבבי nand תלת מימדיים. מקור: anandtech.com

נתון מעודד נוסף שניתן לשים לב אליו הוא מחיר פר GB של מידע. לפני מספר שנים בודדות כונני הSSD עמדו של מחיר של 1.50 דולר ואף 2 דולר לגיגה בייט של נפח אחסון. כיום ניתן למצוא כונני SSD במחירים שמגיעים ל-50 ו-40 סנט פר גיגה בייט. אנחנו אמנם עדיין רחוקים ממחירי הנפח בכוננים מכאניים (שכבר ירדו מ-5 סנט לגיגה בייט) אבל אנחנו בהחלט מתקרבים לשם עוד קצת עם כל יום שעובר.