סוף סוף עושים סדר ב-HDR

היוזמה החדשה של ארגון VESA מגדירה שלוש רמות שונות של תמיכה ב-HDR, שיסייעו לצרכנים להבין מה הם מקבלים בתמורה לכספם

כבר היום ברור כמעט לכולם כי HDR היא טכנולוגיית העתיד בתחום אמצעי התצוגה, עם היכולת להציג ניגודיות גבוהה יותר, מכלולי צבעים רחבים ומדוייקים ועוד אלמנטים שיגרמו לכל מה שהתרגלנו לצפות בו עד כה לחיוור ועגמומי בהשוואה – אך עם כל זאת, היעדר הגדרה ברורה ומוסכמת אודות מהותה של תצוגת HDR (ר"ת High Dynamic Range) "אמיתית" פגעה ביכולת התחום להתפתח כהלכה, כאשר גם היצרניות עצמן מתקשות להסביר ומאופיינות בחוסר הסכמה ביניהן, מבלי להזכיר את הצרכנים שבחלק גדול מהמקרים לא ממש מצליחים להבין על מה כל המהומה.

מי שמתנדב לעשות סדר אחת ולתמיד בתחום הוא ארגון ה-VESA (ר"ת Video Electronics Standards Association), שאחראי על פיתוח תקנים שונים לתחום הוידאו והאודיו בשלושים השנים האחרונות – כשהמפורסם והנפוץ שביניהם הוא ככל הנראה חיבור ה-DisplayPort המתקדם להעברת אותות וידאו דיגיטליים.

צפו למצוא מדבקות עם הלוגו הזה על מסכי מחשב, מחשבים ניידים ואולי גם טלוויזיות כבר בתוך כמה חודשים

ב-VESA החליטו להגדיר שלוש רמות שונות, עם נתונים מספריים מדידים ברורים ככל האפשר, לתמיכה בכל מה שמבדיל בין תצוגת HDR לתצוגות ה-SDR הפשוטות – DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 ו-DisplayHDR 1000, עם דרישות לבהירות מירבית הן באופן רגעי והן לאורך זמן, רמות בהירות מקסימליות בעת הצגת צבע שחור (שיחד מסייעים להגדיר את הניגודיות המתקבלת מהתצוגה, הלכה למעשה), אחוז הכיסוי של מכלול הצבעים בתקן ה-sRGB ואף בתקן ה-DCI-P3 המקצועני בדרגות הגבוהות של התקן, זמן תגובה מירבי של 133 מילישניות במעבר מבהירות מינימלית לבהירות מירבית של ההארה האחורית וכמו כן שימוש מחייב ב-10 ביט לדגימת אות הוידאו ו-8 ביט יחד עם אלגוריתמים של Dithering בעת תצוגת התמונה על המרקע.

הפרמטרים שמגדירים כל אחת מהדרגות, כולל יכולת חובה לתמוך בהצגת וידאו בפורמט ה-HDR10 – פירוט מלא ניתן למצוא באתר הייעודי של VESA

תקן ה-DisplayHDR יהיה חופשי לשימוש ואימות עצמי של היצרניות החברות בארגון, כאשר האכיפה של עמידה בדרישות תבוצע בידי הצרכנים עצמם, עם כלים חופשיים לבדיקת עמידת התצוגה ברמות התקינה השונות שיופצו במהלך הרבעון הראשון של שנת 2018. שיטה זו תהפוך את התקן לחופשי לשימוש, טכנית, וכנראה גם נפוץ מספיק כך שיוכל להביא סוף כל סוף למידת אחידות ופוטנציאל השוואתי לתחום.

דגם אחד תומך כבר יש – וכנראה שבקרוב נראה עוד הרבה נוספים, בשל העובדה שההסכמה היא עצמית וללא צורך בהשקה משמעותית

דרגות DisplayHDR נוספות יתווספו בהמשך בהתאם לדרישה ולהתפתחות התחום, ובינתיים יש כבר את סמסונג שמחליטה להעניק סיפתח חיובי למיזם ולהכריז כי מסך ה-CHG90 המטורף שלה, בעל המימדים האולטרה-אולטרה-רחבים וגודל אלכסוני של 49 אינץ', תומך רשמית בתקן ה-DisplayHDR 600 – אף על פי שכרגע אין שום דרך קלה לאמת את הנתונים. זה אולי לא יחסל את תקני ה-HDR האחרים שכבר מסתובבים להם בשוק, אך זה בהחלט עשוי להקל על החיים של המשתמשים הפשוטים.