סוף סוף, יש ביצועים: כרטיס ה-Arc A750 השולחני של אינטל קורא תיגר על GeForce RTX 3060

סרטון חדש בערוץ ה-YouTube הרשמי של יצרנית השבבים חושף את אחד מדגמי השוק הגבוה הנייחים של החברה בדור ה-Alchemist – עם יתרון קל על פני דגם הביניים הנפוץ של NVIDIA

אינטל ממשיכה להתקדם צעד אחר צעד באופן מחושב בחשיפת פרטים אודות קו כרטיסי המסך הראשון שלה במסגרת מותג ה-Arc החדש – והפעם, אחרי השקות מצומצמות של דגמים נייחים וניידים בשוק הסיני שסיפקו חלק קטן מפאזל היכולות השלם, נראה כי אנחנו מתחילים להתקדם אל עבר השקה של הדגמים השולחניים המתקדמים, עם הבנה טובה יותר של מסגרת הביצועים אליה מכוונים בענקית הטכנולוגיה.

ערוצי ה-YouTube הפופולריים של Gamers Nexus ו-Linus Tech Tips סיפקו לנו הצצות מפורטות יותר מבעבר על עיצובי הרפרנס של אינטל עצמה (עדיין תחת הכינוי Limited Edition, שאינו מסייע להבהיר האם יש תכנון לזמינות בינלאומית רחבה שלהם במסגרת שיתופי פעולה עם שותפות שיווק שונות כמו שעושות AMD ו-NVIDIA, או שלא) עבור ה-Arc A770 וה-Arc A750 שיבוססו על ליבת ה-ACM-G10 הגדולה והבכירה בדור ה-Alchemist – אך הסרטון המעניין ביותר עלה אל ערוץ ה-YouTube הרשמי של Intel Graphics, שם ראיין שראוט (מייסד האתר PC Perspective בעברו ואחראי על שיווק ומיתוג בחטיבת הגראפיקה של אינטל כעת) הציג את ה-Arc A750 לצד טבלאות ביצועים מעשיות ראשונות.

על פי נתוניה של אינטל עצמה, אם כן, דגם ה-Arc השולחני השני בשרשרת המזון המיועדת עתיד לספק ביצועים טובים בעד 17 אחוזים מאלו של ה-GeForce RTX 3060 הוותיק – במסגרת בחינות תחת רזולוציית QHD עבור ארבעה כותרים נבחרים מהשנים האחרונות. וגם Fortnite, בתור קריצה עבור קהל יעד 'עממי' יותר.

המבחר המצומצם להשוואה ללא ספק עשוי להעיד על כך שבאינטל העדיפו להבליט את המקרים הספציפיים בהם החומרה שלהם פורחת, כאשר גם ראיין עצמו התייחס לכך במסגרת הסרטון הקצר כשבחר לציין כי הפרשי הביצועים בין שני כרטיסי המסך לא יראו אותו דבר בכל המקרים – מה שכנראה מעיד על כך שבכותרים אחרים (כאלו שפותחו בשיתוף פעולה הדוק יותר עם NVIDIA, למשל) ל-RTX 3060 תהיה אפשרות להציג ביצועים עדיפים על אלו של ה-Arc A750.

האם ביצועים מקבילים לאלו של כרטיס ביניים שהושק לפני שנה וחצי (עם מחיר מומלץ רשמי של 330 דולר – אף כי ראוי להבהיר שברוב התקופה הזו ניתן היה לרכוש אותו מעשית רק במחירים גבוהים בצורה משמעותית בשל המחסור בשוק) הם מספקים עבור התנסות ראשונה של אינטל בתחום שחדש לה כמעט לחלוטין? הרבה יהיה תלוי בתג המחיר, וכאן נכנסת לתמונה שקופית מודלפת עדכנית נוספת (באדיבות האתר wccftech.com) לפיה מנעד המחירים עבור ה-Arc A750 עתיד לנוע בין מעט פחות מ-300 דולר ולהגיע עד לכ-350 דולר בקצה הגבוה.

מעליו, ה-Arc A770 (הפעם עם אישור לכך שנראה דגמים עם 8GB של GDDR6 ועם 16GB של GDDR6) צפוי לנסות ולאתגר את ה-Radeon RX 6650 XT וה-GeForce RTX 3060 Ti עם רמות מחיר שבין 350 דולר ל-400 דולר בקירוב – וזה נראה כמו הצנעת מטרות בהשוואה לשקופית מודלפת דומה שהגיעה אל הרשת בעבר ובה הקצה העליון בדור ה-Alchemist של אינטל יועד לתחרות ישירה מול ה-Radeon RX 6700 XT וה-GeForce RTX 3070 בסגמנט מחירים של 500 דולר.

יעילות ליבת העיבוד הגראפית הגדולה של אינטל בדור ה-Alchemist עתידה להיות תחת אור הזרקורים בהנחה שהשקופית המדוברת היא נכונה ואותנטית (כרטיסי מסך עם מעטפת הספק של 225 וואט שמסוגלים להתחרות אף ורק בכרטיסי מסך עם מעטפת הספק של כ-140 וואט מהמחנה האדום) – אך זמינות ראויה ומחירים תחרותיים בכל זאת יכולים להעניק סיכוי להצלחה עסקית, בתקווה שאכן נזכה לראות השקה רחבה פומבית לפני נחיתתם של דגמי הביניים מהדור הבא של AMD ו-NVIDIA, מתישהו במהלך השנה הבאה.