נוקיה: אפל ממשיכה להפר פטנטים

הסוף למאבק המשפטי בין Apple לנוקיה לא נראה באופק: כעת טוענת נוקיה שגם ה-iPad מפר פטנטים שנרשמו על ידה בעבר

בתחילת השנה הגישה נוקיה תלונה לוועדת הסחר הבין-לאומית בטענה שרוב מוצריה של Apple מפרים את הפטנטים שלה, וזמן קצר לאחר מכן גם יצרנית המצלמות Kodak תבעה את Apple מאותם נימוקים. כעת, יצרנית המכשירים הסלולריים הגדולה בעולם ממשיכה במתקפה המשפטית: בתלונה שהגישה נוקיה לאחרונה בבית המשפט הפדרלי שבמדינת ויסקונסין בארה"ב, טוענת החברה כי גם מכשירי ה-iPad (ובפרט מכשירי ה-3G המתקדמים יותר) מפרים את הפטנטים שלה. נוקיה עדיין לא חשפה בצורה מפורשת מהן דרישותיה מבית המשפט, אך רוב הסיכויים הם שהשאיפה העיקרית היא לדרוש הוצאת צו מניעה נגד מכירת מכשירי iPhone ו-iPad, או לפחות לפגוע עד כמה שניתן ברווחים של Apple.
 
הפרת פטנטים סדרתית?
לפי הדיווחים, נוקיה מאשימה את Apple בכך שמכשירי ה-iPad 3G וה-iPhone מפרים חמישה פטנטים, הקשורים בטכנולוגיות העברת נתונים. הפטנטים המועתקים, לטענת נוקיה, מאפשרים לApple לייצר מכשירים קטנים וקומפקטיים בעלי יכולות העברת נתונים וקישוריות משופרות – כל זאת ללא רשות מפורשת או הסכם עם החברה. בנוסף, מאשימה נוקיה כי גם אפליקציות מבית Apple אשר מסוגלות לזהות את מיקום המכשיר ברחבי העולם מפרות פטנטים שנוקיה רשמה בעבר.
 
בין אם יש ממש בתביעות של נוקיה ובין אם לאו, הרי שנראה כי Apple (שעדיין מסוחררת מהצלחתו של ה-iPad) לא ממש מתרגשת מכל העניין – וכבר בחודש יוני השנה צפויה החברה להכריז על מכשיר iPhone חדש. עם זאת, יש להדגיש כי במידה ובית המשפט ימצא ש-Apple אכן הפרה את הפטנטים של נוקיה, החברה עלולה למצוא את עצמה בבעיה רצינית.