מעבדי ה-Haswell: ליבה גראפית מובנית כפולה בעוצמתה

7 תגובות
CES 2013: הדגמות חיות מהדוכן של בתערוכה מראות בבירור את עוצמתה של הליבה הגראפית המובנית ב-Haswell
 
עסקים כרגיל. אנחנו מספר חודשים (נשמח לספר לכם כשנדע כמה) לפני ההשקה של ה-Haswell, הארכיטקטורה עליה יבוססו מעבדי העתיד של ובאינטל עצמם מתחילים לחמם את השוק עם שמועות, הדלפות, ובמקרה הזה הדגמה חיה.
 
ההדגמה נערכה על המשחק Dirt 3, שאומנם ידוע בתור משחק שנתמך על ידי AMD אך מבוסס על DirectX 11 ומהווה בסיס טוב להשוואה. השוו מערכת מבוססת Haswell (מכיוון שמדובר עדיין בחומרה בפיתוח, הם הכניסו מערכת רפרנס ניידת לתוך מארז שולחני) עם ה-UX15 מבית , הכולל מעבד Core i7 מבוסס Ivy Bridge וכרטיס מסך נפרד מדגם GTX 650M מבית NVIDIA. באינטל לא היו מוכנים לחשוף איזה מעבד בדיוק רץ בכל מערכת והסתפקו בהצהרה שהמעבדים הם יורשים ישירים אחד של השני.
 
 
שתי המערכות נבחנו ברזולוציה של 1920X1080, שהפכה לסטנדרט החדש עליו בודקים ועל רמות פירוט שהן לרוב גבוהות, ללא פילטרים ובצורה זהה על שתי המערכות. ה-GT3 המובנית ב-Haswell הריצה את המשחק אומנם פחות חלק מהמערכת עם ה-GTX 650M (באינטל לא אפשרו להשוות בצורה המקובלת של פריימים לשניה), אך באינטל מבטיחים כי הביצועים ישתפרו עם הדרייברים.
כל המתחרים מוכנים…? היכון, הכן, צא!
עדיין חסרים לנו פרטים חשובים. שמועות משמועות דיברו על גראפי ייעודי שיהיה מובנה במעבד, כשלא ברור עדיין האם יהיה נפחו 64 או 128 מגה-בייט. כמובן, הסטנדרט היום לכרטיס מסך הוא 512 מגה-בייט (ויותר, בהתאם כמובן לרזולוציה) ולכן אין לנו ספק כי הליבה הגראפית תשתמש גם בזיכרון ה-RAM של מערכת המחשב אם כי תהיה פחות תלויה בו – שכן מטמון אפילו בנפח כזה מהיר משמעותית מהזיכרון הנדיף הרגיל של המערכת.
 
עוד שאלה שנותרה פתוחה היא המחיר: כמה יעלה מעבד המכיל את הליבה הגראפית החזקה ביותר שתהיה זמינה מאינטל והאם לא כדאי יהיה לגיימר לא רציני אבל שהוא יותר מחובב (שממילא קונה מעבד חזק שיתאים לכרטיס המסך הנפרד שהוא קונה) פשוט לקנות כרטיס מסך נפרד. בנוסף, אינטל משקיעה כבר שנים ב-Lucidlogix הישראלית. האם יוכל כרטיס המסך המובנה במעבד לשתף פעולה עם כרטיס מסך נפרד?
עם גרפית מסדר הגודל הזה, ימצאו עצמם המעבדים חיש קל במערכות מחשב דקות וחזקות
למרות הכל, מדובר בהישג עצום עבור . ה-GTX 650M הוא כרטיס שכביכול מיועד ללקוחות תובעניים יותר מלקוחותיה של הליבה הגראפית המובנית ב-Haswell. אם ה-GT3 מצליחה להתמודד איתו בכבוד, זה אומר שיתכן מאוד ויש אמת בהצהרותיה של על ביצועים כפולים בהשוואה לליבה הגראפית המובנית ב-Ivy Bridge, שלא לדבר על כך שלשם שינוי, יש לליבות הגראפיקה המובנות במעבדי AMD מה לחשוש. פעם היה פער טכנולוגי בין NVIDIA וחטיבת הגראפיקה של AMD לבין , אך בחברה סוגרים אותו במהירות שיא.