מעבדי ה-Broadwell הנייחים של אינטל כבר כאן, ואין לנו מושג למי הם מיועדים

אינטל חושפת את מעבדי דור ה-Core החמישי למחשבים נייחים שמציעים ליבות גראפיות מובנות משוכללות ביותר – אבל לא הרבה מעבר לכך

כמו AMD, גם אינטל ניצלה את במת תערוכת קומפיוטקס (בדיוק כמו בשנים הקודמות) בכדי להכריז על דור חדש של מעבדים נייחים – מעבדי ה-Broadwell, שמביאים את טכנולוגיית ה-14 ננומטר החדשנית למארזים וללוחות האם שלנו. נקודת דמיון נוספת שניתן למצוא בין AMD לאינטל במקרה הזה נוגע לתחושה הכללית כי המוצרים שהושקו יהיו רלוונטיים אך ורק לסוג מסויים מאוד של צרכנים, בעוד שרובנו נתקשה להבין מה בדיוק הפואנטה כאן.

ברוכים הבאים?
ברוכים הבאים?

שמועות מהחודשים האחרונים כבר הכינו אותנו לעובדה שדור ה-Broadwell השולחני יהיה דור מעבר קצר ושונה משמעותית מארבעת דורות ה-Core שקדמו לו, עם מספר דגמים מצומצם במיוחד שינסה לשמור על רלוונטיות כלשהי עד לבואו של דור ה-Skylake מתישהו בהמשך שנת 2015, וכך אכן קרה – אינטל הציגה רק זוג דגמים נייחים המיועדים לרכישה נפרדת (כלומר, בתושבת LGA), ולצידם ארבעה דגמים בתצורת BGA שיגיעו מולחמים ללוח אם או בתוך מערכת סגורה מוכנה.

ללא הקדמות נוספות, נכריז כי הדגמים החדשים הצליחו במשימה אחת משמעותית – ליבות ה-Iris Pro 6200 המובנות בכל אחד מהם, עם זכרון ה-eDRAM המהיר והייעודי שלהן, מצליחות סוף סוף להאפיל על הליבות המובנות של AMD ולקטוף בצדק את תואר היחידות הגראפיות המובנות העוצמתיות והמתקדמות ביותר בשוק נכון לעכשיו. עם זאת, ביצועי עיבוד כלליים שנמוכים יותר מאלו שקיבלנו מדור ה-Haswell הנייח (ככל הנראה בעיקר בשל מעטפת תרמית מוקטנת של 65 וואט) בתוספת מחירים מעט יותר גבוהים, הופכים כמעט כל מחשבה על שדרוג לבלתי רלוונטית עבור חובבי הביצועים, שמראש מתבססים ברובם המוחלט של המקרים על כרטיסי מסך חיצוניים ולא על הליבה המובנית.

brd4brd3

ביצועי ליבת ה-Iris Pro 6200 הם מרשימים…

מקור: tomshardware.com

הליבה הגראפית המשודרגת היא הישג נאה באופן כללי, אך כשלוקחים בחשבון שהיא מגיעה כחלק ממעבדים שעולים פי שניים או פי שלוש מדגם ה-A10-7870K המוביל של AMD (כ-137 דולר אצל AMD לעומת 276 דולר או 366 דולר אצל צ'יפזילה), בעבור תוספת ביצועים של כ-20 אחוז, נראה שהיתרון בכל זאת נוצר בצד של היצרנית האדומה – שכן מי שזקוקים לליבה המובנית עושים זאת בכדי לחסוך בהוצאה של כרטיס מסך דיסקרטי, ולכן גם כאן מעבדי ה-Broadwell מהווים נישה מצומצמת עם רלוונטיות שנתונה בסימן שאלה.

brd7brd6 brd5

…רק חבל שמעטפת תרמית של 65 וואט בלבד מונעת מליבות העיבוד להציג התקדמות כלשהי לעומת הדורות הקודמים

מקור: anandtech.com

אנחנו עדיין לא יודעים האם אינטל מתכננת להשיק דגמי Broadwell נייחים נוספים בהמשך הדרך, אולי כאלו שישתייכו לסדרת ה-K ויציעו מעטפת הספק מוגדלת של 88 וואט או 95 וואט בדומה לדורות הקודמים, אך נכון לעכשיו קשה מאוד למצוא שימוש עבור ה-Core i7-5775C וה-Core i5-5675C, מעבר לאזכור המדובר כבעלי הליבות הגרפיות המובנות הטובות ביותר בסביבה. נקווה שדור ה-Skylake יביע עימו בשורות קצת יותר משמעותיות לביצועיסטים.

מתוך חמשת הדגמים שהושקו, נראה שהרלוונטיים ביותר הם דווקא מעבדי ה-R המולחמים אשר מיועדים למערכות All-In-One ולמיקרו מחשבים למיניהם - בהם כן יש דרישה לביצועים גבוהים, אך לעיתים אין אפשרות לדחוס גם כרטיס מסך חיצוני
מתוך חמשת הדגמים שהושקו, נראה שהרלוונטיים ביותר הם דווקא מעבדי ה-R המולחמים אשר מיועדים למערכות All-In-One ולמיקרו מחשבים למיניהם – בהם כן יש דרישה לביצועים גבוהים, אך לעיתים אין אפשרות לדחוס גם כרטיס מסך חיצוני