מיקרוסופט משיקה אנטיוירוס חינמי • HWzone
מחשבים

מיקרוסופט משיקה אנטיוירוס חינמי

מיקרוסופט השיקה את תוכנת ה-Microsoft Security Essentials, אשר מגנה על המחשב מפני תולעים ווירוסים.

לפני שבועות ספורים היינו עדים למגיפת ה-Conficker. מגיפה עולמית אשר מתפשטת בין מערכות הפעלה לא חוקיות אשר לא עודכנו דרך Windows Update. במקרה הנ"ל, התגלה שמניע מפתחי התולעת הוא כספי אך רשתות Botnet רבות מאיימות על האינטרנט ומחכות ליום פקודה להפיץ וירוסים שיגרמו לנזקים כבדים. מיקרוסופט מתכוונת להילחם בתופעה, על ידי כלי חינמי אשר יגן על המחשב בכל רגע נתון מפני הידבקות בתולעים.

הכלי שפיתחה החברה נקרא Microsoft Security Essentials (מעתה MSE). זוהי אבולוצייה של כלי ה-OneCare, כלי נרחב יותר הכולל פתרונות גיבוי וסריקת וירוסים שמכירתו הופסקה. ה-MSE, שהיה ידוע עד כה בשם הקוד Morro, קיבל  לאחרונה את שמו הרשמי והוצג לעולם על ידי מיקרוסופט ככלי חינמי שיילחם בתופעת התפשטות התולעים העולמית. מיקרוסופט הודיע כי לא תדרוש שום רישום או אקטיבציה עבור הפעלת המוצר, אך היא כן תדרוש ביצוע תהליך Validation על-מנת לוודא שיש לכם עותק חוקי של מערכת הפעלה. הכלי יושק לגרסאות 32 ו-64 ביט של מערכות ההפעלה ויסטה, Windows XP וכמובן – Windows 7.

יחד עם זאת יש לשים לב שה-MSE לא תהווה חבילת אבטחה משולבת וחסרות בה תכונות ליבה מהותיות שרובן קיימות בתוכנת ה-Forefront הארגונית שלה. אין בה חומת אש, ניהול מרחוק, אינה מונעת מתוכניות לשים צלמית על ה-Taskbar ואינה מבצעת גיבויים מכל סוג שהוא. מה שכן יש לה, הן תכונות חשובות בזכותן יש לה פוטנציאל להיות להיט והן: מהירות, נוחות, השפעה לא מורגשת על ביצועי המחשב, התקנה קלה, אי הטרדת המשתמש עם הודעות מעצבנות ובעיקר – יעילות. בנוסף לכל – התוכנה לא עולה גרוש והינה חינמית לחלוטין.

אז איך ה-MSE עובד?
בכל חודש, כ-450 מיליון אנשים מתחברים ל-Windows Update ומורידים עדכוני אבטחה. מיקרוסופט מקבלת מידע על סוגי האיומים הפוגעים במחשבי המשתמשים וברשותה מאגר עצום של איומים אשר מתעדכן יומיומית.
ל-MSE שני חלקים, מצב משתמש ומנהל התקן שיושב על הליבה (ה-Kernel) של מערכת ההפעלה ומאפשר מצד אחד סריקה מהירה ביותר של איומים ומצד שני טיפול בבעיות עמוקות כגון הסרת Rootkits ברגע בו התגלו. תודות ל- Dynamic Signature Service, ה-MSE מזהה איום כולשהו, משווה את זה למאגר חתימות התולעים הדיגיטלי של מיקרוסופט והורג אותו. במקרה שמדובר באיום לא מוכר, ה-MSE לוכד את האיום במין "ארגז חול", מעלה את מאפייניו לחברה ומאפשר למיקרוסופט להגיב מיידית עם תיקון אבטחה שיופץ בו ברגע למיליוני משתמשים.
סריקות יזומות תחלנה על המחשב אך ורק כשלא יהיה בשימוש וגם אז התוכנה לא תיקח יותר מ-50% מהמעבד כך שניתן יהיה להמשיך לעבוד על המחשב ללא האטה דרסטית בביצועים.

חשש לגבי העתיד?
השקת ה-MSE על ידי ענקית התוכנה מרדמונד גורמת לחשש שבסופו של יום יחד עם חבילת ה Forefront שלה, מיקרוסופט תהווה מונופול גם בתחום ה-Endpoint. תחום זה משלב תוכנות שמגנות על מחשב הקצה בבית ובארגונים מפני מכלול גורמים עויינים בתחום אבטחת המידע. חברה בסדר גודל ענק שכזה הידועה בהתנהגותה המונופוליסטית, תגרום לתחרות קשה במוצרים אשר מובילים כיום את השוק: תוכנת Zone Alarm Extreme Security לשוק הביתי, או הגרסה הארגונית EndPoint Security של חברת צ'ק פוינט הישראלית, חבילת Endpoint Security and Data Protection של חברת Sophos, חבילת Endpoint Protection של חברת Symantec או Total Protection for Endpoint של חברת McAfee.

לסיכום נאמר שמיקרוסופט נמצאת על המסלול הנכון בהעלאת רמת האבטחה של Windows. היא יצרה תוכנה קלה וקטנה שתצא לשוק יחד עם Windows 7 ותעזור רבות להגן על משתמשים שידם אינה משגת לקנות חבילות אבטחה יקרות. באשר לתוכניות העתידיות שלה, עוד נראה אם תשחק הוגן או תנהג כמונופול ותחזור על טעויות העבר.

בשלב זה MSE נמצאת בגרסת בטא וההרשמה אליה נסגרה, למרות שהיא צפויה להיות מושקת בקרוב. מידע לגבי MSE ניתן למצוא באתר של מיקרוסופט. ההצלחה של התוכנה היא מעל למשוער ותוך שבוע היא הורדה לכמעט 80 אלף מחשבים. לינק ההורדה הוסר מאתר מיקרוסופט עקב הגעה למכסה הרצויה, אך ניתן עדיין להוריד את התוכנה באתר זה.

תגיות
Back to top button
Close
Close