מחשב ECS Liva Z2 זעיר בביקורת: הקומפקטי הנכון, לבית וגם למשרד • HWzone
מחשביםביקורותכתבות נבחרות

מחשב ECS Liva Z2 זעיר בביקורת: הקומפקטי הנכון, לבית וגם למשרד

לקחנו לביקורת את מתחרה ה- החדש של חברת – מחשב מיני תקציבי במיוחד שמקווה לקרוץ לקהל משתמשים רחב

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


המוצר שהבאנו לביקורת זאת מתמקד בעיקר בקהל שרוצה מחשב PC כמה שיותר קטן ובמחיר נגיש. אחד המוצרים הנפוצים ביותר בקטגוריה הזאת שקיים קיום הוא ה-NUC של . אמנם, מדובר בין היתר גם ב"הצעת הגשה" של ויצרניות שונות יכולות ליצר מחשבים בגודל זהה בעל יכולות שונות ובמחירים גמישים.

סדרת ה-Liva של יצרנית החומרה ECS היא כזאת שמיועדת להוות תחליף ל-NUC התקציבי של . כעת היא משיקה סדרת המשך למחשב ה-Liva Z בשם Liva Z2 וזאת הזדמנות ללמוד על תחליף שכזה. מחשב ה-Liva Z2 שבביקורת עולה 250 דולר או כ-1,100 שקלים.

אריזה ותוכן – Liva Z2

בתוך אריזת המוצר מקבלים את מחשב המיני, מתאם עגינה בתקן VESA למסכים, שנאי חשמלי וברגים לצורך התקנת רכיבים נוספים במחשב.

מבט מקרוב ופרטים טכניים

מחשב ה-Liva Z2 שהגיע אלינו מגיע במימדים שדומים מאוד לאלו של מחשב ה-NUC:

 • גובה: 5.6 ס"מ
 • רוחב: 13.2 ס"מ
 • עומק: 11.8 ס"מ

מחשב זה קיים בכמה גרסאות חומרה שונות ואנו קיבלנו את המתקדם שבחבורה עם המפרט הטכני הבא:

 • מעבד: Pentium Silver N5000 4- 1.1Ghz up to 2.7Ghz
 • מעבד גרפי: UHD Graphics 605
 • זיכרון: 4GB SODIMM (ניתן להרחבה עד 8GB)
 • אחסון: 64GB EMMC Flash
 • קישוריות אלחוטית: WiFi AC433 + 4.2
 • מערכת הפעלה: ללא
 • תקופת אחריות: שנתיים

כפי שראיתם, ה-Liva Z2 נבדל ממחשבי מיני אחרים רבים בכך שהוא כבר כולל את כל מה שצריך בשביל להתחיל להשתמש בקופסא. הוא כבר מגיע מצויד ב-4GB של זיכרון מערכת ובאחסון מובנה של 64GB.

קדמת המחשב כוללת לא פחות מ-3 יציאות USB3.1 סטנדרטיות לצד יציאת 3.1 Type-C. ישנה גם יציאה משולבת לאוזניות ומיקרופון וכפתור הדלקה בעל נורת חיווי (משמאל).

בגב המחשב ישנה יציאת רשת קווית, שני יציאות USB2.0 סטנדרטיות, יציאת HDMI בתקן 2.0 לתמיכה ברזולוציית 60FPS, יציאת VGA אנלוגית למסך ושקע לשנאי החשמלי.

יכולת חיבוריות משודרגת היא רק חלק מהיתרונות של מעבר לארכיטקטורת חדשה. מעבד ה-Pentium N5000 שייך טכנית לדור השמיני של וכך מביא איתו שלל חידושים. אחד מהם הוא יציאת ה-HDMI המשודרגת יחד עם כמות ממשקי ה-USB3.1 המאוד מכובדת שלא תמצאו במחשבי סטנדרטיים.

יכולות שדרוג

פתיחת המכסה מתבצעת בקלות עם פתיחת ארבעה ברגים גדולים בתחתית המחשב המשמשים כרגלי המחשב. הדבר הראשון בו אנו נתקלים הוא מגש להוספה של אחסון למחשב. אמנם המחשב מגיע עם 64GB של אחסון פלאש, אך עדיף שאחסון זה ישמש בעיקר למערכת ההפעלה. ניתן להתקין כל כונן 2.5 אינצ' סטנדרטי המתאים למחשבים ניידים במחשב זה. כמובן שנמליץ בעיקר על כונן תקציבי לצורך מהירות עבודה.

לאחר הסרת מגש אמצעי האחסון אנו ניגשים לאיזור בו מותקן זיכרון ה- וגם כרטיס ה-WiFi של המחשב. רכיבים אלו בשונה ממחשבי מיני רבים מגיעים כבר מותקנים מהמפעל אך שהם יחסכו להם הוצאות מיותרות. הזיכרון המותקן הינו בנפח 4GB וניתן בסלוט הזיכרון הפנוי להתקין 4GB נוספים. אין תמיכה רשמית בנפח העולה על 8GB סה"כ.

בצידו השני של הלוח המודפס נמצא המעבד של מחשב זה, ה- Silver N5000 בעל ארבע הליבות. מעבד זה מקורר בגוף אלומיניום גדול ולא כולל מאוורר כלל. מחשב ה-Liva Z2 הינו חרישי לחלוטין כתוצאה מכך.

ביצועי המחשב

בראש ובראשונה צריך להכיר את יכולות המעבד שבמרכז המחשב הזה, ה- N5000.

מדובר במעבד תקציבי בעל פליטת חום נמוכה במיוחד של עד 6 וואט וזה כולל גם את הליבה הגרפית המובנית שלו, ה-UHD 605. מעבד זה מכיל 4 ליבות הפועלות בתדר של בין 1.1Ghz לבין 2.7Ghz. העוצמה אמנם נשמעת גבוהה מאוד, אך אלו לא ליבות כמו שתמצאו במעבדי i5 או i7 אלא צרות יותר ובעלות יכולת עיבוד כללית נמוכה באופן משמעותי.

ניתן להשוות את המעבד הזה למרובעי הליבות הראשונים שהופיעו בעולם המחשבים הנייחים כמו ה-Core 2 Quad Q6600 או כמו מעבדי Core i3 דלי צריכת החשמל מדורות 3-4 של .

המעבד הזה מעולה ל:

 • גלישה קלה באינטרנט, לרוב עד 3 טאבים גדושים
 • האזנה למוזיקה
 • צפיה אונליין בתוכן 1080P או בתוכן מקומי
 • משחקי דו-מימד ורטרו
 • שרת הורדות ומצלמות אבטחה

לא תרצו להשתמש במחשב בסיסי שכזה למשחקים כבדים או אפילו כאלה שנחשבים לקלים יותר בעולם ה-PC דוגמת World of Warcraft.  כמו כן, צפיה בתוכן ביוטיוב תלויה מאוד באיכות הסרטון שכן במקרים מסויימים אתם עלולים להתקל בקרטועים ופריימים חסרים.

מחשב זה מגיע ללא מערכת הפעלה והמלצתי היא התקנה של 10 או לחלופין הפצות לינוקס שונות דוגמת מינט, אובונטו או פדורה. מערכת לינוקס קלה היא מפתח לשימוש מירבי במשאבי המחשב לצרכים רבים. אמליץ בחלונות לעבור למצב של גבוהים במידה והשימוש במחשב נחשב לאינטנסיבי ביחס למה שהוא מסוגל להציע, או אפילו בכל מקרה במידה וישנו איוורור ראוי באיזור.

צריכת החשמל של המחשב נמדדה במצבים השונים כולל מאמץ מלא של ניגוד סרט ביוטיוב. ספק הכח שמגיע עם המחשב מתאים לצריכת חשמל של עד 65W. צריכת החשמל של המחשב לא עלתה על 11W בשום מצב כאשר נמדדה מהקיר. חשוב גם לזכור להשאיר מספיק מרווח בספק הכח גם לאמצעים אשר יחוברו ב- כך שאין בעיה עם חיבור של כל הממשקים הפנויים למכשירים אשר יקבלו את מלוא הזרם האפשרי. המעבד הינו מולחם ולא ניתן להחלפה.

חווית השימוש השוטפת נוחה למדי ולא הרגשתי בעוצמתו הצנועה של המחשב, מה שאני מחשיב כיתרון גדול כמשתמש שרגיל למחשבים בעלי עוצמת עיבוד אדירה.

הנה קצת על ביצועי הכונן הכלול במחשב ה-Liva Z2. מדובר בכונן מולחם אל לוח האם של המחשב בנפח של 64GB. ביצועיו גבוהים משמעותית מאלו של כל כונן קשיח מכאני סטנדרטי וזמני הגישה שלו נמוכים מאוד. הוא תורם משמעותית לתחושת חלקות השימוש השוטף ולכן אמליץ עליו ככונן ראשי אלא אם כן תחליטו להתקין כונן מהיר יותר אל מגש ההרחבה במחשב. ניתן כמובן גם להשתמש באחת מבין יציאות ה- הרבות לכוננים חיצוניים לצרכי גיבוי.

בואו ונדבר מעט על מחיר ותמורה. מחשב ה-Liva Z2 בגרסה שעברה כאן ביקורת עולה 250 דולר או כ-1,100 שקלים. הוא כולל זיכרון בנפח 4GB וגם אחסון קטן המתאים להתקנת מערכת ההפעלה וכמה תוכנות.

כיום מדובר בתמורה יחסית טובה למחיר בעולם המיני מחשבים שכן ערכות מחשב הכוללות i3 אמנם עולות בדומה, אך על ואחסון תאלצו לשלם. מחשבי מיני שלמים הכוללים גם WiFi לרוב יעלו החל מאיזור 1,300 שקלים. בין יתרונותיו הגדולים של מחשב זה היא העובדה שהינו חרישי לחלוטין ולא מפיק רעש שכן הוא לא כולל מאווררים. הוא מאוורר מאוד מכל צידיו לצורך כניסה ויציאה של אוויר מאיזור המעבד, ולכן מתאים למקומות בהם שקט מירבי רצוי.

מומלץ – Liva Z2

את המחשב הזה נכניס לרשימת המומלצים שלנו. הוא מכיל ביצועים מתאימים לשימוש משרדי סטנדרטי, שקט לחלוטין ובעל אפשרויות שדרוג ראויות. השיפור שביצעה לסגמנט ה- מורגש וכך גם היצע החיבורים והשימושיות במחשב.


תגיות
Back to top button
Close
Close