דיו HP

מדפסות HP מפסיקות לעבוד עם ראשי דיו חלופיים

עדכון קושחה מכעיס למדפסות HP גורם למחסניות דיו שאינן מקוריות מהיצרנית להיחשב פגומות

חברות רבות נוהגות על פי מודל עסקי בו הן מוכרות מוצר במחיר זול מאוד מתוך ידיעה שאת רוב הכנסותיהן הן תקבלנה ממכירת מוצרים נלווים. למודל עסקי זה הוצמד הכינוי Razor Blade Business model – חברה כדוגמת יצרנית סכיני גילוח עשויה להעדיף למכור לצרכנים את זרוע הגילוח במחיר זול מאוד, והצרכנים כבר ישלמו על כך בקניית הלהבים היקרים. מודל עסקי זה הפך למוכר גם בעולם המדפסות. חברות רבות מוכרות מדפסות במחירי הפסד, אך את מיכלי הדיו הן מוכרות בעלויות גבוהות ביותר – עלויות גבוהות עד כדי כך שדיו שחור למדפסת מוגדר על פי מספר מקורות כאחד הנוזלים היקרים ביותר בעולם.

דיו מקורי HP
דיו מקורי HP. מהנוזלים היקרים בעולם

עלויות גבוהות אלו הביאו מספר רב של חברות קטנות לייצר דיו תואם במחיר זול בהרבה, ובמקרים רבים – באיכות טובה לא פחות. היצע ראשי הדיו התואמים הביא יצרניות מדפסות רבות לכדי הפסד גדול של רווחים פוטנציאליים. כעת עולים דיווחים ברשת על עדכון קושחה חדש למדפסות HP הגורם להן להפסיק לעבוד עם דיו שאינו מקורי. לדברי האתר ExtremeTech מדובר בעדכון שנעשה כבר לפני יותר משישה חודשים, אך החל בפעולת דחיית ראשי הדיו רק בימים האחרונים. באתר נרמז כי יתכן והשהיית פעולת חסימת הדיו הלא מקורי נעשתה כדי לאפשר לכמה שיותר מלקוחות החברה להתקין את העדכון, ורק לאחר שרבים עשו זאת בוצעה החסימה.

מסך הודעת שגיאה במדפסת HP
מסך הודעת שגיאה במדפסת HP

שוק המדפסות והדיו היה לאורך שנים רבות רווחי ביותר עבור חברת HP למרות תפוצתם הגדולה של פתרונות דיו חלופי. אך בשנים האחרונות נראית ירידה קבועה בהכנסות החברה גם ממדפסות וגם ממכירת מוצרים נלווים כגון דיו. יתכן וצעד זה נועד למנוע את המשך הירידה בטווח הקצר. יחד עם זאת, בטווח הרחוק יתכן גם שיהיו לו משמעויות הפוכות עבור החברה. לקוחות שמדפסותיהם הפסיקו לעבוד בוקר בהיר אחד עלולים שלא לראות בעין יפה את הצעד הזה ולשקול לקנות מוצר אחר הפועל גם עם דיו חלופי וזול יותר.

Officejet Pro
Officejet Pro

חברת HP הודיעה כי עדכון הקושחה אכן בוצע ושחלק מהמדפסות החסומות הגיעו עם תכונה זו כבר בזמן קנייתן. מטרת העדכון היא להגן על הקניין הרוחני של חברת HP. העדכון בוצע למדפסות HP OfficeJet, OfficeJet Pro וכן ל-OfficeJet Pro X. החברה גם ציינה שראשי דיו מקוריים שמולאו מחדש על ידי הלקוח בעזרת ספקי דיו חליפיים אמורים להמשיך לעבוד, מכיוון שראש הדיו עצמו עדיין מכיל את השבב המעיד על מקוריותו.