כל מפות הדרכים של אינטל: Z390, מעבדי Ice Lake וגם Cooper Lake

מספר הדלפות מקבילות מוצאות את דרכן אלינו ומאירות את התוכניות של ענקית השבבים לשנתיים הקרובות

העיכובים הטכנולוגיים בייצור גרמו לאינטל לבצע הרבה שינויים והחלטות בלתי צפויים מנקודת המבט של הצרכן הפשוט, וכעת כבר קשה לעקוב אחר המותגים ושמות הדגם השונים שמגיעים אל החנויות ובעיקר אלו שעוד נמצאים בשלבי התכנון. לשמחתנו, כעת יש כמה וכמה שקופיות עדכניות שיוכלו לסייע בעשיית סדר.

דיווח ראשון ורחב היקף מבית האתר xfastest.com מציע מפת דרכים עדכנית לקטגוריית המעבדים הנייחים הביתיים, עם אישור לתוכניות ההשקה של Core i9-9900K בתור רמת תמחור חדשה לגמרי, Core i7-9700K (שניהם עם שמונה ליבות עיבוד כמובן), Core i5-9600K ו-Core i5-9400 המשושים ברבעון השלישי של שנת שנת 2018, כלומר לפני סוף חודש ספטמבר.

גרסה מוקדמת יותר של מפת דרכים זו דלפה אף היא לרשת – והבהירה לנו כי התוכנית המקורית של אינטל להשיק מעבדים אלה התמקדה בתחילת השנה הבאה. כנראה שהתחרות הקשוחה משפיעה

מעבדי הדור התשיעי יתמכו באותה תושבת LGA1151 שמלווה אותנו בשלושת הדורות האחרונים ובכל ערכות השבבים מסדרה 300 של הדור השמיני, החל מ-H310 הבסיסית ביותר ועד Z370 שאינה הולכת לשום מקום לכאורה – זאת בתוספת לערכת השבבים Z390 החדשה שתהיה דומה ל-Z370 ברוב היכולות אך תכלול גם קישוריות אלחוטית מובנית כברירת מחדל ותמיכה מובנית לחיבורי USB 3.1 Gen.2 במהירות כפולה. הדברים הללו נחזו כבר קודם, אבל כעת קיבלנו שקופית שמפרטת את הכל וכבר לא משאירה שום מקום לספק.

כל ערכות השבבים המודרניות הן כאן בכדי להישאר, ויעניקו לצרכנים גמישות גדולה יותר בהרכבת המערכת הבאה שלהם

במהלך שלושת החודשים האחרונים של שנת 2018 אנחנו אמורים לקבל גם את מעבדי משפחת Cascade Lake-X, שיבוססו על ליבות Coffee Lake העדכניות ביותר של אינטל בתהליך ייצור 14 ננומטר פלוס פלוס ויחליפו בבת אחת גם את Skylake-X וגם את Kaby Lake-X – אם כי יבוססו על אותה תושבת LGA2066 ואותה ערכת שבבים מסוג X299, שתגיע לשוק בגל לוחות אם מעודכנים לצד המגוון שכבר זמין בשנה החולפת.

סוף כל סוף יש לנו פירוט טכני מלא של יחסי הכוחות בין Z390 ל-Z370 ובעיקר ל-H370 המודרנית יותר

אין הרבה פרטים טכניים על משפחה זו אם כי ניתן להעריך בוודאות כמעט מלאה שלא נראה מעבדים בני יותר מ-18 ליבות, אלא בעיקר תדרי עבודה משופרים, יעילות גבוהה יותר ואולי גם מחירים תחרותיים קצת יותר לרגל בואה של משפחת Threadripper 2000 של AMD – זאת משום ש-18 ליבות מהוות יחידת HCC סיליקונית מלאה, ומעבר לכל מספר אחר עד 28 ליבות (המירב שאינטל מייצרת במסגרת הארכיטקטורה הנוכחית שלה) ידרוש שימוש ביחידת XCC הגדולה ביותר אשר מתאימה רק לתושבת ה-LGA3647 המאסיבית ביותר. אינטל כבר הדגימה מעבד ביתי בן 28 ליבות ב-Computex, אם כי זה יצטרך להתבסס על ערכת שבבים מסוג C236 וכנראה לא יהיה חלק מ-Cascade Lake-X אם וכאשר יושק רשמית.

צפו לדור מעבדי שולחניים עוצמתיים חדש לפני סוף השנה, ועוד אחד במהלך השנה הבאה – כל זה לפני המעבר המיוחל לליבות 10 ננומטר

מפת דרכים עבור עולם מעבדי ה-Xeon של אינטל לשרתים חושפת את משפחת Cooper Lake שתירש את Cascade Lake אי שם בסוף השנה הבאה, ותתייצב במשך שנת 2020 לצידה של משפחת ה-Ice Lake עם תמיכה צפויה בשמונה ערוצי זכרונות דינאמיים וגם תמיכה במוצרי 3D Xpoint בשם Barlow Pass, עם התאמה לשימוש גם בחריצי זכרונות ה-DDR כנראה עם ביצועים ונפחים גדולים יותר מאלו שאנו מכירים היום.

עיכובים והפתעות גם בגזרת מוצרי ה-Xeon לשרתים ותחנות עבודה

לקינוח, יש לנו מפת דרכים "בלתי רשמית" של אינטל שמיועדת להתבסס על מידע שמגיע ממקורות אחרים בכדי לצייר תמונה עתידית של מוצרים שונים עד סוף שנת 2020. בהנחה שכל המידע מדוייק וטרם השתנה מהחלטה פנימית זו או אחרת, מעבדי Ice Lake ראשונים ב-10 ננומטר (בדור השני של 10 ננומטר) יוצגו לשוק הנייד ברבעון השלישי של 2019, ואליהם יצטרפו דגמים שולחניים ראשונים ברבעון האחרון של השנה הבאה – במקביל לדגמי ה-Cooper Lake המדוברים לשרתים וגם לעולם ה-HEDT. בתחילת 2020 נראה כבר דור חדש של מעבדי אטום, ואילו לקראת הרבעון הרביעי בעוד כשנתיים מהיום יחלו לצוץ מעבדי Tiger Lake ראשונים, תחילה לניידים ואז גם לנייחים – ואיתם Ice Lake-X שעשויים להיות דגמי ה-HEDT הראשונים בהחלט ב-10 ננומטר.

המון מידע מרוכז בגאנט אחד – אך כדאי מאוד להתייחס אליו בעירבון מוגבל

אז מה היא הסדרה והדגם שלו אתם מצפים יותר מכל השאר? זה הזמן להשמיע את דעתכם!