כזה עוד לא ראיתם: סמסונג משיקה כונן SSD מהיר בנפח 512GB ובגודל של בול דואר • HWzone
מחשביםאחסון

כזה עוד לא ראיתם: סמסונג משיקה כונן SSD מהיר בנפח 512GB ובגודל של בול דואר

ענקית הטכנולוגיה משיקה את כונן ה-PM971, עם גדולים באריזה הקטנה ביותר שניתן להעלות על הדעת

בזמן שאנחנו עדיין מצפים בקוצר רוח לדגמים צרכניים ראשונים שיבוססו על שבבי ה-NAND התלת מימדיים של אינטל-מיקרון ושל טושיבה, חלוצת תחום שבבי האחסון התלת מימדיים סמסונג ממשיכה לשעוט קדימה מבלי להמתין לאף אחד – עם כונן SSD מבוסס על תקן ה-NVMe שכל כולו נמצא בתוך שבב BGA בודד, בגודל דומה לבול דואר ובמשקל של גרם אחד בלבד.

בסמסונג יצרו שבב בודד שכולל בתוכו עד 16 שכבות של זכרון V-NAND מסוג TLC בנפח של 256 ג'יגה-ביט האחד (לנפח כולל של 4,096 ג'יגה-ביט – הם 512 ג'יגה-בייט), שכבה נוספת שבה 4 ג'יגה-ביט זכרון מטמון מהיר מסוג LPDDR4, ושכבה אחת אחרונה אשר מאכלסת את בקר ה- עצמו – והתוצאה היא כאמור שבב אחד זעיר שמהווה כונן בנפחים של 256GB, 128GB או 512GB, אשר מולחם ישירות לערוצי ה- 3.0 על לוח האם, ואמור לאפשר ליצרניות המחשבים ליצור מוצרים דקים, קלים, חסכוניים ואולי גם זולים יותר מבעבר, מבלי להתפשר על יכולות האחסון.

spm4

הכונן החדש, אשר מקבל את השם PM971, מסוגל להגיע למהירויות העברה רציפות מירביות של 1,500 מגה-בייט בשנייה בקריאה ו-900 מגה-בייט בשנייה בכתיבה, ולביצועים אקראיים של עד 190,000IOPS בקריאה ועד 150,000IOPS בכתיבה – במימדים שמהווים חמישית בלבד מאלו של כונני M.2 ממוצעים, שהיוו את השידרוג המשמעותי האחרון בעולם ה-.

spm3

האם יש עוד שחקנית בשוק שמסוגלת ליצור ולייצר מוצר שכזה כיום? אנחנו לא בטוחים בכך

החסרון היחידי שניתן לציין במסגרת היוזמה החדשה הזאת של הוא כמובן פגיעה נוספת ביכולת של משתמש הקצה לתקן, להחליף ולשדרג את רכיב האחסון במחשב שלו – משהו שהיה אפשרי ברוב המקרים ביקום כונני ה-2.5 אינץ' ובעולם כונני ה-M.2, אך לא יהיה אפשרי כמובן בשבבי BGA כמו ה-PM971. עם זאת, נראה כי מדובר בצעד נדרש אל עבר הקדמה שאי אפשר להימנע ממנו – הפיכתן של הסוללות לפנימיות ומובנות, הפיכתם של המסכים לכאלו שמולחמים בחום אל גוף המכשיר והפיכתם של זכרון ה- לחלק שמולחם ללוח האם, כל אלו הפכו את מחשבי החלונות המודרניים, שמסוגלים להציע עובי של פחות מעשרה מילימטרים ומשקל של פחות מקילוגרם בודד, למציאות. כעת גם האחסון מצטרף אל המגמה, וכל שנותר לנו הוא לקוות שאת היתרונות לכך נראה בצורה מובהקת וברורה, ושהיצרניות השונות ידאגו לכך שימשיכו להיות אלטרנטיבות מחשבו שידידותיות יותר לטיפול המשתמש, עבור כל אלו שבכל זאת מעוניניים בכך.

spm5

סמסונג עושה צעד שמצמצם עוד יותר את ההבדלים בין במחשבים אישיים לאחסון בסמארטפונים וטאבלטים – ומי יודע, אולי המשמעות היא שבקרוב נוכל לקבל אמצעי בנפח ומהירות גדולים מאי פעם גם במכשיר החכם שבכיס שלנו

תגיות

4 תגובות

  1. המחיר – הוא הנעלם הגדול.
    וגם הפאקטור העיקרי ביישום הכונן הזה.

    1. זה העתיד, ומתישהו זה יהפוך לסטנדרט ויתפתח עוד. ולכן כמו כל דבר גם המחיר יתאים לכולם עם הזמן. אפילו שוק ה SSD עצמם כמו שאנחנו מכירים אותו היה יקר ומטורף, והנה זה נגיש יותר ויותר.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close