כונן ה-M.2 SSD המתקדם של סמסונג – זמין כעת גם לרכישה עצמאית

כונן ה-SM951 של הענקית הקוריאנית, שכבר הוכיח כי הוא יודע לנצל את מלוא יכולות ממשק ה-M.2 הטרי, מתחיל לצוץ בחנויות ברשת גם מחוץ למערכות מורכבות – אבל זול זה לא יהיה

 אם חפצה נפשכם בכונן SSD שאינו כבול במגבלותיו של ממשק ה-SATA הוותיק, מספר האפשרויות שעומדות בפניכם כיום גדול יותר מאי פעם: אחרי השקתו של ה-HyperX Predator PCIe המרשים של קינגסטון, נראה כי גם ה-SM951 של סמסונג, שעד היום היה ניתן למצוא אותו רק כחלק מדגמי מחשבים ניידים ספציפיים, מתחיל להגיע אל חנויות הרשת בתור רכישה עצמית לצרכנים הביתיים.

כונן ה-SM951 המדובר מבוסס על ממשק M.2 במימדים סטנדרטיים ונפוצים של 2280 (22 מילימטרים לרוחב ו-80 מילימטרים לאורך). הבקר שבפנים הינו גם מבית סמסונג מדגם S4LN058 שיודע לתמוך ברוחב פס של עד PCI-Express 3.0 x4, ובסט פקודות ה-AHCI הוותיק והמוכר.

smsmb2

בפועל, כרטיסי ה-SM951 שמוצעים בנפחים של 128GB, 256GB או 512GB יודעים לספק ביצועי קריאה מירביים של עד 2,150MBps לצד ביצועי כתיבה מירביים של עד 1,500MBps – יותר מה-Predator PCIe המדובר והרבה יותר מכל כונן SATA באשר הוא. ביצועי הקריאה והכתיבה האקראיים אינם גבוהים במיוחד לכאורה (90,000IOPS ו-70,000IOPS בהתאמה), אך כולנו כבר יודעים שמספרים על הנייר לחוד וביצועים בפועל לחוד – היות ומעשית ה-SM951 הוכיח כי הוא יודע לספק זמני שהות קצרים ביותר, וביצועים שגבוהים מכל מתחרה בשוק הביתי כמעט בכל מבחן ובדיקה.

smsmb

ה-SM951 הוא כונן SSD מרשים מאוד שממחיש את קפיצת המדרגה שמצפה לכולנו עם זניחתו הבלתי נמנעת של ממשק ותקן ה-SATA 3.0, אך נכון לעכשיו הוא בהחלט לא מהווה את הרכישה המשתלמת ביותר – עם תגי מחיר שנעים סביב הדולר לכל ג'יגה-בייט של נפח אחסון וזמינות רק במספר חנויות מקוונות מאוד ספציפי, כל צרכן פרט לאלו שלא יתפשרו על שום דבר פרט לביצועים המירביים יעדיפו כנראה לבחור בכונן 2.5 אינץ' ישן וטוב שיעלה כמחצית מה-SM951. למרות זאת – עדיין מעודד לראות שהכונן מתחיל להיות זמין גם ברכישה לצרכנים פרטיים, ומי יודע, אולי בעתיד הלא רחוק נראה גם את המחירים יורדים מעט לרמות אשר יוכלו להצדיק את ההשקעה.

smsmb1
מתכננים לרכוש את ה-SM951 על אף התמחור המאיים משהו? בדקו את רוחב הפס של חיבור ה-M.2 המיועד שלכם, ושקלו רכישה של מתאם PCI-Express x4 (כמו זה שמתמונה, מתוך tweaktown.com) על מנת לוודא שאתם מקבלים גישה למלוא יכולות הכונן