יש עתיד למדיה האופטית? • HWzone
מחשבים

יש עתיד למדיה האופטית?

דיסקים הולוגרפיים בנפח 500GB מבית GE מציעים כעת מהירויות צריבה גבוהות

זוכרים את התקופה שבה מדיות ה-CD היו אמצעי האחסון המתקדם ביותר בסביבה? התקופה הזו חלפה לה, ולמרות שכיום מדיות Blu-Ray מציגות נפח מרשים של 25GB ו-50GB, רובנו יעדיפו את הפתרון המיידי, הקומפקטי, המהיר והרב פעמי שמציעים כונני הפלאש למיניהם, או הכוננים הקשיחים החיצוניים.
עלויות פיתוח גבוהות (שהביאו לתמחור יקר לציוד) ואלטרנטיבות נוחות וזולות יותר מנעו אמנם מכונני ה-Blu-Ray לשחזר את הפופולריות של ה-CD וה-, אך נראה שיש חברות שעדיין מאמינות כי למדיה האופטית יש עתיד.

אחת מאותן חברות היא הענקית האמריקאית ג'נרל אלקטריק (General Electric או GE).
בחברה עובדים ב-8 השנים האחרונות על פיתוחה של מדיה הולוגרפית – אשר עושה שימוש בכתיבה "תלת מימדית" המנצלת את מלוא החומר שבדיסק (בניגוד לניצול של מספר שכבות בלבד במדיות המוכרות לנו כיום) – מה שמאפשר של מידע בנפחים באנחנו פוגשים לרוב רק בכוננים קשיחים, מאות ג'יגה בייטים ואף יותר.

אב טיפוס של כונן הולוגרפי.
קאמבק מרשים למדיה האופטית או כשלון ידוע מראש?

כבר באפריל 2009 הציגו ב-GE מדיה אופטית בגודל זהה ל-CD שביכולתה לאחסן מידע בנפח של עד ל-500GB, בזכות השימוש בחומרים מיקרו הולוגרפיים.
מדעני החברה המשיכו לעבוד קשה על פיתוח הטכנולוגיה וכעת, יותר משנתיים אחרי הצגת המדיה, מכריזים ב-GE על פריצת דרך נוספת בתחום – שתאפשר לדיסקים ההולוגרפיים להציג מהירויות צריבה הדומות לאלו של כונני (מהירות x1 של דיסק מוגדרת כ-36Mbps, לשם ההמחשה).
פריצת הדרך הנוכחית מגיעה בעקבות שיפור של פי 100 ברגישות החומר המיקרו הולוגרפי – פרמטר שמוגדר כבעל השפעה ישירה על מהירויות הצריבה (או הקלטה) האפשריות.

פריצת הדרך הזו מקרבת את המדיות ההולוגרפיות ליישום מעשי, ובחברה מתכננים ליצור דוגמאות של המדיות החדשות כבר בחודשים הקרובים – ולהציען לגופים המתעניינים ביישום ושימוש בטכנולוגיה.

500GB הוא נפח מרשים גם במונחים של היום, אם כי בהתבסס על נסיון העבר ניתן להניח שיעברו כמה וכמה שנים עד שמחירי הטכנולוגיה יהפכו לזמינים והגיוניים לכלל האוכלוסיה – ועד שזה יקרה, לא ברור האם נהיה מעוניינים לוותר על אמצעי האחסון אליהם התרגלנו בשנים האחרונות.

כך או כך, ב-GE מאמינים כי המדיות ההולוגרפיות יקרצו לתחום האחסון המסחרי – תוכן בידורי בדומה למה שמקובל כבר שנים, תוכן ארכיוני ועוד.
אנחנו לא נתווכח, ורק נקווה כי הטכנולוגיה ההולוגרפית תהפוך לזמינה ונגישה בערך באותו הזמן שבו נתחיל לראות סרטי Ultra HD – שילוב שנשמע לא רע בכלל.

תגיות

4 תגובות

 1. לדתי למדיה אופטית אין ולא יהיה עתיד
  כשיש USB3 בסביבה ועלויות המדיות הפלאש גודלות בנפח וקטנות במחיר ובמימדים..

 2. כמה שיותר מידע, ככה ילך יותר מידע כשהדיסק ישרט (דבר כמעט בלתי נמנע).

 3. חשבתי שהקטע הזה של צריבה נעלם כבר
  מי צורב היום על מדיות??
  אני לא מוחק שום דבר מההארד דיסקים שלי
  נגמר המקום? מה הבעיה קונים עוד אחד
  מחירים כאלה זולים שפשוט אי אפשר להגיד לא.

  גם כוננים חיצוניים כל הזמן גודלים (יש היום כבר 3 טרה) וגם עכשיו עם הUSB3 זה בכלל לא בעיה יותר

  קיצר מיותר לגמרי כל הקטע של המדיות החיצוניות.
  עדיף להשקיע את הכסף במקום אחר

 4. מדיות לצריבה – למערכת ברכב
  זה השימוש העיקרי שלי למדיות, דיסקים לאוטו אותם אני צורב בתור AUDIO על מנת לא לאבד איכות שמע. זה השימוש הכי טוב שיש לדיסקים היום.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close