החוקרים תוקפים: Excel הורסת את המדע שלנו

מדענים ממכון בייקר במלבורן טוענים כי התוכנה הנודעת ליצירת גליונות דיגיטליים משנה אוטומטית שמות של גנים שמופיעים בתרשימים, ובכך גורמת לשגיאות משמעותיות במחקרים. מה יש למיקרוסופט להגיד בנושא?

שלישיית חוקרים ממכון המחקר בייקר במלבורן, אוסטרליה טוענת כי תוכנת הגיליונות האלקטרוניים הותיקה של מיקרוסופט, אקסל (Excel), אחראית לאינספור שגיאות בתרשימים המלווים מאמרים מדעיים. השלושה מעוניינים לעורר מודעות לבעיה, ולשם כך הציגו נתונים כדי לגבות את עמדתם.

לפני ואחרי
לפני ואחרי

לטענתם, הגדרות ברירת המחדל של התוכנה מחליפות אוטומטית את השמות של גנים מסוימים לתאריכים ולמספרים שמיוצגים בשיטת נקודה צפה. השלושה סקרו מעל 3,500 מאמרים מכתבי עת מדעיים העוסקים בגנומיקה ומצאו שחמישית מתוכם, 704 במספר, הכילו דבוקות של רשימות גנים באקסל ששמותיהם שובשו בעקבות העריכה האוטומטית. למשל, הקיצור SEPT2 לשם Septin 2 שונה לתאריך "September 2".

השלושה לא ממהרים להאשים את אקסל. איוון ברני, ראש המכון האירופי לביואינפורמטיקה, אמר ל-BBC כי "מה שמסתכל אותי זה שחוקרים נשענים על גליונות אקסל בבואם לערוך ניסויים קליניים". דובר חברת מיקרוסופט הגיב וציין כי ניתן לבטל את העריכה האוטומטית באמצעות שינוי הגדרות התוכנה.

אקסל 2016 (צילום מסך: מיקרוסופט)
אקסל 2016 (צילום מסך: מיקרוסופט)

חשוב לציין כי הבעיה איננה בלעדית למוצר של מיקרוסופט, וגם תוכנת התרשימים שנכללת בחבילת הקוד הפתוח OpenOffice סובלת ממנה, אך היא פחות פופולארית ולכן לא עומדת במוקד המחקר.