זמן ל-DisplayPort לקפוץ בחזרה לראש – תקן בעל מהירות שיא צפוי לצאת עם Radeon RX 7000

בזמן שפרוטוקול HDMI מקבל תהילה, בארגון VESA עסוקים בין היתר בקידום של DisplayPort 2.0 שיוביל למהירויות שוברות שיא עבור אמצעי תצוגה, ונראה שכרטיסי המסך שיכילו אותו מגיעים ממש בקרוב מהצד של AMD

אתר הלינוקס Freedesktop מדווח כי מצא בטלאי הקרנל החדש פיסות קוד המציינות שימוש בפרוטוקול התצוגה הטרי DisplayPort 2.0 ובפרט שימוש בתקן UHBR 20 בממשק זה.

UHBR 20 או Ultra-high Bitrate 20הינו סימול חדש לכבלי DisplayPort ולתקן כולו שמבטיח שהוא עומד ביכולת להעביר עד 80Gb לשניה של מידע בצורה דו-כיוונית על גבי הכבל. זאת, בהשוואה ל-40Gb להם התקן היה רגיל בתפוצה רחבה עד כה, וכדאי להכניס "רחבה" במרכאות שכן מאז הושק תקן HDMI 2.0 נראה כי הוא זוכה לפופולריות גדולה משמעותית.

בשנים האחרונות תקן ה-DisplayPort של ארגון VESA לא זוכה לאימוץ רחב במיוחד של יצרניות צגים, קונסולות ומכשירי מולטימדיה באופן כללי. בשלב זה אפשר בעדינות להגיד שבקרב מול HDMI הוא מפסיד מספרית, ואימוץ התקן זעיר בשיעורו לעומת HDMI על שלושת גודליו הנפוצים.

עובדה זאת לא מפריעה לתקן להתקדם ולאפשר את נפח העברת המידע המפלצתי של 80Gb לשניה שמצליח לעקוף גם את הטוב ביותר שיש ל-HDMI להציע (קצת מעל ל-40Gb לשניה).

כרטיסי המסך הקרבים של AMD, ה-Radeon RX 7000 עומדים להכנס לתוך משולש היסטורי של תחרות, כאשר בפינה אחת עומדת אינטל עם ה-ARC ובפינה אחרת NVIDIA עם GeForce. תקן ה-DisplayPort המשופר צפוי להביא לתמיכה נפוצה בתצי 8K עם תדרי רענון של 120Hz ויותר.

כרטיסי המסך הקרבים של AMD יעשו שימוש בארכיטקטורת ה-RDNA 3 החדשה, שתשתמש בתהליך יצור טרי ובהחלט צפויה להציג שיפור ביצועים משמעותי על פני RDNA 2, בהסתמך על ההבטחות.