ה-SLI מגיע לצ'יפסטים של AMD

3 תגובות

NVIDIA מתכננת לאפשר מערכי במערכות שיבוססו על מעבדי ה- של AMD

זו אולי לא סנסציית השנה, אבל שיתוף פעולה בין AMD, האחראית על מותג כרטיסי המסך Radeon, ו-NVIDIA הוא בהחלט לא משהו שרואים בכל יום: הפורום vr-zone.com מפרסם שקופית, שככל הנראה נלקחה מתוך מצגת פנימית של , המציגה את כוונותיה של מפתחת כרטיסי המסך להביא את טכנולוגיית ה-SLI שלה (שמאפשרת את חיבורם של מספר כרטיסי מסך יחד במערך) למערכות המבוססות על המעבדים והצ'יפסטים של .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בשנים שעברו מאז הוצגה טכנולוגיית ה-SLI, יחד עם סדרת כרטיסי ה-GeForce 6xxx (לפחות מבחינתה של NVIDIA, שכן חברת 3dfx הציגה טכנולוגיה דומה באותו שם עוד בשנת 1998), ניסתה NVIDIA לדחוף את ערכות שבבי ה-nForce שלה בעזרת בלעדיות על השימוש בטכנולוגיה, אך בשנים האחרונות, כש-NVIDIA הפסיקה לייצר צ'יפסטים חדשים (וספק אם תחזור עוד פעם לתחום), היא נזקקה לדרך חדשה בה תוכל להמשיך ולדחוף את ה-SLI קדימה. הפתרון הגיע בדמות הסכם בין ליצרניות לוחות האם, לפיו הם ישלמו "דמי רשיון" על כל לוח אם התומך ב-SLI שימכרו, וכך ראינו לוחות אם המבוססים על צ'יפסטים של אינטל מגרסאות X58 ,P55 ו-P67 שהציעו תמיכה הן בטכנולוגיית ה-SLI של והן בטכנולוגיית ה-CrossFireX של AMD, כאשר לוחות האם ומעבדי של AMD נותרו "מחוץ לתחום" עבור , עד עכשיו.

וגר זאב עם כבש, גרסת עולם החומרה

כעת, נראה שב-NVIDIA מתכננים להציע את טכנולוגיית ה-SLI לשילוב בשבבי ה-990X וה-990FX החדשים של AMD, שעתידים להגיע בקרוב ולתמוך בתושבת ה-AM3+ – ובפלטפורמת ה-Bulldozer (מעבדי ה-FX-Series המדוברים). לפי השקופית, צ'יפסט ה-990X יוכל יתמוך במערכי SLI של שני כרטיסי מסך, ואילו צ'יפסט ה-990FX יוכל לתמוך במערכים של שניים או שלושה כרטיסי מסך. השימוש בטכנולוגיה לצ'יפסטים של AMD יוצע רק ליצרניות שכבר נמצאות בהסכם עם (בתחום הלוחות המיועדים למעבדי אינטל), ולא ידרוש את התקנתו של ה-NF200. עוד מצויין בשקופית כי תנאי ההסכם יהיו דומים באופן כללי לאלו שמוצעים כיום בלוחות ה-P67 (ברשת מדברים על דמי רשיון של דולרים בודדים לכל המצוייד ב- שנמכר), ועל כן נותר לקוות שלוחות האם שיתמכו ב- לא יהיו יקרים יותר בצורה משמעותית מאלו שלא תומכים בטכנולוגיה.

לא ברור מהו השינוי שגרם להתגבשות המהלך הזה, שכן הוא ללא ספק הצריך הסכמה הן מצד NVIDIA והן מצד AMD, אשר מנהלות מלחמה עיקשת האחת בשניה בשוק כרטיסי המסך. ניתן לראות במהלך הסכם עסקי פשוט שנועד לעזור לשתי החברות להתפתח ולגרוף רווחים נוספים (על אף היותן מתחרות), אך ברשת כבר מסתובבות ספקולציות שמצביעות על יכולות העיבוד, והגיימינג בפרט, המרשימות של מעבדי ה-FX-Series כסיבה האמיתית להיוולדותו של הסכם זה. בין אם יש אמת בשמועות האלו או לא, אין ספק שהתמיכה ב- תעזור למעבדי ה-FX-Series להשתדרג ולקרוץ לקהל חובבי הביצועים הרבה יותר מאי פעם.