השועל משיב מלחמה: עדכון חדש לדפדפן ה-Firefox מיישר קו עם Chrome

17 תגובות

גרסה 48 של הדפדפן הפופולארי מבטיחה לשפר את היציבות, את מהירות הפעולה ואת האבטחה שלכם

קרן מוזילה, מפתחת דפדפן Firefox וממשיכת דרכה של נטסקייפ, פירטה השבוע במסגרת בלוג הפיתוח שלה את השינויים הצפויים בגרסה הבאה של השועל.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


השדרוג המשמעותי ביותר שתביא עמה גרסה 48 הוא יישום פרויקט אותו מכנים במוזילה "אלקטרוליזה". מדובר למעשה בפיצול הדרגתי של התהליכים שמרכיבים את הדפדפן. במסגרת השלב הראשון, יפוצלו המשאבים לשני תהליכים, אחד שאחראי על הממשק ואחד על התוכן, כלומר כל השאר. השלב השני, שיגיע מאוחר יותר, יקדיש לכל לשונית שנפתחת ותוסף לדפדפן תהליכים משלהם. המשמעות בפועל היא שטעינת אתר כבד או קריסת תוסף לא תשפיע על מהירות התגובה של הדפדפן בזמן גלישה בלשוניות האחרות.

השלב הראשון בפרויקט "אלקטרוליזה" (מתוך אתר הקרן)
השלב הראשון בפרויקט "אלקטרוליזה" (מתוך אתר הקרן)

מדובר בשינוי מבורך והמשמעותי ביותר שביצעה הקרן בשנים האחרונות, אך חשוב להזכיר שמוזילה מטמיעה אותו בדפדפן באיחור מסוים. פיצול התהליכים היה מסימני ההיכר של דפדפן Chrome המהיר של , שבינתיים ביסס את מעמדו כדפדפן הפופולארי בעולם בפער גדול. לשם השוואה, נתח השוק שלו מוערך בלמעלה מ-50%, לעומת 8% של . בכל זאת, יש לציין כי במסגרת פיתוח הפרויקט מוזילה משתמשת בשפת Rust ולא ב-++C הנפוצה אצל המתחרים, שנחשבת לחשופה יותר לפרצות .

העדכון לגרסה 48 מגיע בימים אלה לכלל המשתמשים בגלים, אך פיצול התהליכים חסר בינתיים. מוזילה מעדיפה בשלב זה לשלב אותו בדפדפנים של אחוז בודד מהמשתמשים שאינם מריצים תוספים, ורק לאחר מכן, באמצע שנת 2017, להציע אותו לקהל הרחב. כדי לבדוק האם זכיתם להיכנס לקבוצת הבדיקה והאם הפיצ'ר מופעל בגרסת הדפדפן שלכם, היכנסו לכתובת about:support ובחנו את הסטטוס תחת ההגדרה "Multiprocess windows".

הגרסה החדשה כוללת עוד שדרוגים קלים. הדפדפן יזהה ויתריע בפני התקנת נוזקה שמתחזה לתוספים, ויחסום ניגון תוכן כברירת מחדל. גם הגרסה הניידת שלו קיבלה עדכון לאחרונה, אולם שם היה מדובר בעדכון קוסמטי.

דפדפן Firefox (מתוך אתר הקרן)
– יצליח להחזיר לעצמו קצת מנתח השוק שאבד?