המדריך להרכבת המחשב שיהרוג את הקונסולה: חורף 2015 • HWzone
מחשביםמדריכיםכתבות נבחרותצרכנות

המדריך להרכבת המחשב שיהרוג את הקונסולה: חורף 2015

שנה אזרחית חדשה נמצאת בפתח, והגיע הזמן להביא בפניכם גרסה מעודכנת של המדריך שיעניק לכם מקסימום גיימינג איכותי במינימום מחיר

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לאלו מכם שקצת שכחו, הנה קישור למדריך הראשון שיצא בנושא. מטרת המדריך הוא בעיקר להסביר על התחלופה שיכול לשקול משתמש לקונסולת משחק כמכונה הראשית בה ישתמש, במידה וירצה לחסוך כסף ולקבל חוויית שימוש מעולה. אקדים ואומר שהמדריך מיועד בעיקר לאלו שמוכנים לבצע תהליך קניה מעט יותר מורכב מאשר רכישת מכשיר בודד וחיבורו לטלויזיה או כל מסך. מעט השקעה, ותקבלו חוויית שימוש מעולה.

מעבירים את הזמן קדימה שנה ואנחנו כאן שוב עם חלקים חדשים ומחירים חדשים. ברוכים הבאים למדריך המחשב שיהרוג את הקונסולה – גרסת חורף 2015.

המעבר לסקיילייק מחזק את המחשב שיהרוג את הקוסולה עוד קצת, אבל מייקר אותו טיפה

הפעם החלטתי לחרוג ממנהגי להמליץ על המחשב הזול ביותר שיש שיענה ממש בקושי על הדרישות וחיזקתי את יסודות המחשב וגם הכח הגרפי בו. הסיבה לכך היא הוספת יכולת נוספת של שדרוג בעתיד למי שירצה לקפוץ למערכת מחשב חזקה משמעותית. אנחנו מתחילים בסיבה לכך, השקת מעבדים חדשים של שממשיכה להזרים דם חדש בכל הקשור לבחירה המומלצת למחשב על גבוהים ותקציב נמוך.

המעבד – Intel i3 6100 3.7Ghz Tray

i36100
מחיר מומלץ לצרכן: 560-600 שקלים

המתנו בסבלנות ומחליפו של ה-Core i3 4170 הגיע. ה-Core i3 6100 של צורך משמעותית פחות חשמל, מגיע עם ליבה גרפית מובנית חזקה ונותן תוספת של כ-10 אחוזים בכח העיבוד שלו. המחיר דומה למחיר ההשקה של ה-4170 ועומד על 560 עד 600 שקלים. מה שהופך את ה-6100 למעבד כה פנטסטי היא היכולת שלו להתמודד אפילו עם משחקים כבדים ולתת ביצועים קרובים ולעיתים זהים לאלו של מעבדי Core i5 מהדור החדש והקודם של . כשמחירו נמוך ב-300 שקלים ויותר מהם, מקומו של ה-6100 מובטח במערכת מחשב שכזאת. חשוב להעדיף את גרסת ה-Tray ולא ה-Box שכוללת בגלל המוצר הבא ברשימה.

קירור למעבד – Alpine 11 Rev 2

alpine11
מחיר מומלץ לצרכן: 45-55 שקלים

הנה כמה סיבות שבגללן אתם תעדיפו את Alpine 11 על פני קירור מקורי של בקופסא: הראשונה היא שמדובר בקירור בעל יכולות טובות מזה של בכל הקשור לטמפרטורות פעולה. השניה היא שמדובר בקירור שקט ועמיד משמעותית בפני נזקי הזמן. השלישית והחשובה ביותר היא פשוט שעלותו היא עלות ההפרש בין גרסת ה-Tray החשופה ל-Box בעלת הקירור. אין כאן מה לחשוב פעמיים, ה-Alpine 11 (שימו לב, לא גרסת ה-GT החלשה יותר) הוא הקירור המושלם למערכת הזאת.

לוח אם – H110M-K D3

h110mk
מחיר מומלץ לצרכן: 280-330 שקלים

הפעם אחרוג ממנהגי ואצמצם את המלצתי בכל הנוגע ללוח אם ליצרנית אחת בלבד. ה-H110M-K D3 של אסוס הוא כל מה שאפשר לחפש בלוח אם תקציבי לגיימר. ארבע יציאות SATA3, כמות מכובדת של יציאות USB, ואפילו ליבת קול מופרדת אלקטרונית עם חיווי משלה והגברה. מי אמר שאיכות הקול בלוח תקציבי חייבת להיות ירודה? בונוס נוסף הוא מערכת של שישה שלבי יצוב מתח למעבד (ולא חמישה כמו בתמונה הלא-מעודכנת), מה שלפחות מבחינתי מחתים אותו כלוח האם המושלם למערכת המחשב שיהרוג קונסולה. לוח אם זה תומך ב- הישן והטוב.

אם אתם בחנות, ובגלל שחטפו את כל לוחות ה-H110M-K D3 של לא נשארו בפניכם אפשרויות נוספות, האלטרנטיבה היאו ה-H110M-A של גיגה-בייט. רק… אל תצפו לאותה התמורה, מדובר בלוח אם דל יותר בתכונות.

זיכרון – מקל בודד של 8GB מכל חברה מוכרת

8gbddr3
מחיר מומלץ לצרכן: 220-270 שקלים

לוח האם של אסוס יקבל בשמחה כל זיכרון במתח שבין 1.35 ל-1.5 וולט. ההעדפה תהיה מתח נמוך יותר, אבל אל תשלמו מעל ל-20 שקלים יותר בעבור התכונה הזאת. 8 גיגה-בייט נכון להיום היא תכולת מערכת נהדרת לכל שימוש שאינו כבד במיוחד. מדובר בנפח שמתאים לגלישה כבדה בכרום הזללן או בגיימינג כבד.

ההמלצה למקל בודד באה מההתחשבות שבלוח האם ישנם שני חריצי זיכרון בלבד. כך, אם תרצו בעתיד לשדרג ל-16 גיגה-בייט תהיה לכם האפשרות. לגבי תדר הזיכרון, הנפוץ ביותר היום הוא 1600 מגה-הרץ והוא גם צפוי להיות הזול ביותר. לא משנה אם תבחרו בכל אחת מהחברות המופיעות בתמונה למעלה, העיקר שיגיעו מבית טוב ועם אחריות לשלוש שנים או כל החיים. אין גם צורך בגופי מיוחדים לזיכרון שכזה שכן פליטת החום שלו נמוכה מאוד.

כונן קשיח – 1TB של WD או Seagate

1tbhdd
מחיר מומלץ לצרכן: 230-270 שקלים

היום מחירי כונני הקשיחים נמצאים במצב שבו ההפרש הכספי בין 500 גיגה-בייט לטרה-בייט אחד הוא כמה עשרות שקלים בלבד. לכן, אני ממליץ בחום לקנות כונן טרה-בייט אחד של מסדרת Blue (מהירות סטנדרטית) או מסדרת ה-Barracuda של . העיקר שירוצו ב-7200 סיבובים לדקה. חשוב לזכור שעל לוח האם ארבע יציאות SATA ולכן יש גם מקום להוספת כוננים בעתיד.

ספק כח – VP450P 450W

vp450p
מחיר מומלץ לצרכן: 200-220 שקלים

גם פה אני מרשה לעצמי לחרוג ממנהג הרשימה הבלתי מבוטלת ואמליץ על דגם אחד בלבד. ה-VP450P של אנטק, הידוע גם כ-Basiq 450 הוא אחד מספקי הכח המבריקים של השנים האחרונות. הסיבה לכך היא שילוב של אמינות גבוהה עם יכולת חשמלית נהדרת. מדובר בספק כח תקציבי למדי, שלא נושא את היכולת לשליפת כבלים או תקני איכות מחמירים כמו 80Plus Gold וכו'. עוד כשיצא, סוקרי ספקי כח ברחבי העולם התאהבו. הוא עומד במבחני המאמץ המחמירים, שומר על רמת רעש נמוכה ועומד בהצהרות של אנטק על גבי המדבקה. מאז, הוא הספיק להשתפר עוד יותר עם רויזיות חדשות של אנטק שהגבירו לו בפועל את ההספק.

עם היכולת להעניק עד 420 וואט לכרטיסי מסך ולמעבדים כמעט באופן בלעדי, הספק של אנטק הופך אותו למתאים אפילו לכרטיסי מסך דוגמת ה-GTX 970 של . זה לא שלא קיימות תחלופות, זה פשוט שה-VP450P הוא בחירה בטוחה ומעולה. מי שמתעקש יכול להשתמש בספקי כח של 400-500 וואט תוצאת Seasonic כתחלופה. הם גם לא רעים בכלל.

מארז – זול, מאוורר ומאפשר הרחבה

cases

 

מחיר מומלץ לצרכן: 120-250 שקלים

טוב, כאן ההמלצה קצת פחות ספציפית. בחירת מארז תלויה בחלקה הגדול במשתמש. הצורה, הצבעים והתכונות הן משהו שניתן לבחור מתוך מבחר גדול גדי לקבל אותו. כאן בתמונה שמתי את החמש הבולטים כיום בישראל בכל הנוגע למערכות תקציביות משתלמות:

 • Antec GX505
 • Antec VSP-5000B
 • Antec P50
 • Thermaltake V3
 • Sharkoon VS4

בעקרון מה שמשותף לכל אלה הוא היכולת להשתמש בקירורים גדולים, במסנני אבק ולאכלס ארוכים במיוחד. אלו תכונות חשובות לכל מי שמתכנן שדרוג. גם למי שלא, הוא יקבל כאן מוצרים איכותיים למדי. אם הייתי צריך לבחור אחד גדול ואחד קטן, אני חושב שאלו יהיו ה-VSP-5000B הגדול וה-P50 הקטן של אנטק. זרימת האוויר ויכולות סידור הכבלים בהם הם פשוט פנומנליים. גם יציאות USB3 ושליטה במאווררים הם בונוס רציני.

כרטיס מסך – R7 370 2GB GDDR5

r7370oc
מחיר מומלץ לצרכן: 740-780 שקלים

הגענו לחלק האחרון והחביב. זה החלק החשוב ביותר במערכת המחשב הזאת, המנוע שהולך להריץ את כל המשחקים. ה-Radeon R7 370 של הוא אחד מכרטיסי המסך המשתלמים ביותר שניתן למצוא כיום בשוק. מדובר בכרטיס שמכיל ליבה גרפית מחודשת חזקה בשם טרינידד. היא מכילה 1024 מעבדים מאוחדים שפועלים ב-925 מגה-הרץ. הגרסאות המומלצות שהן ה-Dual-X OC של וה-OC של גיגה-בייט מגיעות עם תדר פעולה לליבה שגם עובר את קו ה-1000 מגה-הרץ.

בכל הנוגע לביצועים נטו, כרטיס המסך הזה דומה מאוד לביצועים המפלצתיים שהיו לכרטיסי מסך דוגמת GTX 680 ו-HD 7970 כשהושקו. הוא אוכל בקלות משחקים ב-HD Ready 720P ויכול בכבוד להתמודד עם רוב המשחקים החדשים תחת הגדרות בינוניות ואפילו גבוהות ברזולוציית FullHD 1920X1080. לא רע, לא רע בכלל. לצורך השוואה, הוא מעט חזק מ-GTX 950 של ומעט חלש מה-GTX 960 שלה. צריכת החשמל שלו נעה באיזור 110 וואט בלבד בעת משחק.

אם אנחנו משווים אותו מבחינה טכנית לכח העיבוד הגרפי שתמצאו ב- 4, מדובר כזה הגבוה מהקונסולה בכ-35 אחוזים על פי הערכה.

התחלופה למי שבכל זאת רוצה תהיה ה- GTX 950. מדובר בכרטיס מסך שעולה בין 800 ל-900 שקלים ברוב החנויות. העניין איתו הוא שברוב המשחקים הוא יהיה שווה ל-R7 370 או איטי ממנו. ישנם משחקים מסויימים בהם יהיה מהיר משמעותית מה-R7 370 וכאן נכנס תפקידכם לבדוק על מה מדובר.

בואו נעשה חשבון

אם נעבוד קצת על השוואות מחירים ונלך על המחירים הזולים ביותר המומלצים לצרכן, נסיים עם מערכת מחשב שעולה סביב 2700 שקלים. אמנם, יש כאן טריק שנמצא מעבר לקניה הבודדת של רכיבים. כיום רשתות המחשבים והחנויות השונות מאפשרות לכם הנחה מכובדת על מערכות מחשב שלמות, ולכן כדאי לשקול רכישה של מחשב כזה כולל הרכבה של החנות אשר לרוב מוצעת לגמרי בחינם. בנוסף, ישנם גם מחירי על רכיבים מסויימים רק בעת רכישת מערכת מחשב, כך שגם פה תוכלו לחסוך עוד כמה עשרות שקלים.

כשבדקתי כמה מערכת מחשב כזאת עולה בשלמותה ברשתות ובחנויות השונות, ראיתי שמקבלים הנחה מכובדת של 200-300 שקלים לרוב, דבר שבהחלט מקריב את המערכת למחירה של קונסולת Playstation 4 1TB כיום. רוצים להרכיב לבד והצלחתם בזול? מעולה, יש לנו אפילו מדריך בשביל זה.

עכשיו, כשיש ברשותינו את הברזלים, חשוב להפיח בהם חיים. באפשרותכם להתקין מערכת לינוקס חינמית בהפצות דוגמת Ubuntu ו-SteamOS או כזאת בתשלום דוגמת 10, רק קחו בחשבון ששווי בגרסה הביתית היום הינו כ-500 שקלים. ישנן גם חנויות ברשת שמוכרות מפתחות בפחות מ-50 דולר לגרסאות השונות, אבל מדובר בנושא מעט אפור שחוקיותו מוטלת בספק.

למה אני צריך להוציא מאות שקלים יותר על מחשב מאשר קונסולה?

ברזלים זה לא הכל. אנחנו כבר לא בעידן ה- 2 שבו קונים קונסולה פרוצה ומשלמים 100 שקלים על חבילה ענקית של דיסקים לצריבה כדי למלא ספריה. היום המכונות הללו משמשות לבידור ברשת, למשחקים עם חברים, לצפיה בסרטים ואפילו לעבודה. בואו נדבר רגע במספרים.

אני מזכיר למי שפספס או לא זוכר את הסיבות החשובות לטובת המחשב האישי כמכונת משחקים על פני קונסולה. בעבור תוספת של 500-700 שקלים על פני רכישה של קונסולה אתם תחסכו ותקבלו:

 • משחקים ברשת לגמרי בחינם, ולא תמורת 200 שקלים כל שנה בקונסולות החדשות
 • תשלום על משחקים חדשים לרוב יהיה נמוך ב-30-50 שקלים. יחסוך מאות שקלים בכל שנה
 • מבחר אינסופי של משחקים חינמיים. חלקם אפילו היו בעבר משחקים יוקרתיים
 • משחקים זה לא הכל. מחשב משמש גם למסמכים, למוזיקה, לניהול ספריית סרטים וסדרות ולפיתוח תוכנה
 • איכות המוצר. אתם משלמים יותר בהתחלה ודברים יראו טוב יותר על המסך שלכם בהשוואה לקונסולה, לרוב
 • תאימות אדירה לאביזרים. תחברו איזה שלט שתרצו, מקלדת ועכבר הם רק אופציה

הדבר היחיד שנדרש מכם הוא הרצון לבדוק, לרכוש ולהגדיר מחשב שכזה. זה ידרוש מעט מזמנכם בעת הרכישה וההגדרה, אבל יחזיר את ההשקעה בגדול. זה תלוי הרבה בכם. מחשבים זולים לגיימינג בהרכבה זה לא לכולם, אבל כשנכנסים לזה מגלים את היתרונות האדירים שהוצגו לכם כאן.


תגיות

7 תגובות

 1. אני רוצה להרחיב על המפרט שניתן במדריך ולהמליץ לכל אחד להוסיף לכל מפרט שהוא רוכש דיסק SSD למערכת ההפעלה. אין צורך בדיסקים בעלי נפחים גדולים (אני מריץ אצלי במשרד דיסק של 60 גיגה לWindows 10) , דיסקים בנפח של 120 יספיקו לכם.

  מתקינים את מערכת ההפעלה על הSSD ובדיסק מכני רגיל מתקינים משחקים ומאפסנים את המידע. קונפיגורציה פשוטה זאת תשפר את חוויית המשתמש שלכם פלאים ותייקר את המחשב ב200 ש"ח +-.

 2. צריך להרוג את שניהם, הן את הקונסולות והן את המחשבים למשחקים.

 3. לדעתי הכי טוב לקנות קונסולה.
  פשוט וקל מחברים לטלוויזיה וזהו…. מערכת הפעלה כגון steam OS לא תחליף למשחקים הביצועים שמערכות מבוססים לינוקס נותנים במשחקים פשוט לא טוב.
  http://arstechnica.com/gaming/2015/11/ars-benchmarks-show-significant-performance-hit-for-steamos-gaming/
  מה גם שיש כותרים חינמיים גם ל PS4 ו XBOX ONE שניתן להוריד.

 4. המחשבים האישיים הרבה יותר טובים מכל קונסולה מטופשת.

 5. אם לכל החברים יש PS ולי יהיה מחשב ,
  האם אוכל לשחק איתם ברשת?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close