הלייזר הכחול מתגלגל בעצלתיים לשוק • HWzone
מחשבים

הלייזר הכחול מתגלגל בעצלתיים לשוק

תחילת השנה נפתחה בסערה, כאשר בתערוכת CES השנתית כמעט כל חברה בתחום האלקטרוניקה הבידורית הציגה מוצר שמבוסס על HD DVD או Blu-ray. אולם, לאחר שקרבות "השקות הנייר" שכחו ואבק קרב התצוגות התפוגג עושה רושם כי בחודשים האחרונים המאבק העיקש בין HD DVD ו-Blu-ray ירד מעט מסדר היום. כל זה עומד להשתנות בתקופה הקרובה כאשר יותר ויותר חברות משני המחנות מתכוונות להשיק נגני DVD מבוססי לייזר כחול, וגם תוכן, בעיקר בצורת סרטים, חדשים כישנים. כך, הקרב על כיסו של הלקוח יחל מחדש.

ב-31 במרץ השנה, טושיבה השיקה ביפן את נגני ה-HD DVD הראשונים בעולם ולמעשה אלו הם גם הנגנים הראשונים בעולם אשר מבוססים על טכנולוגיית הלייזר הכחול. מספר שבועות לאחר מכן, ב-18 באפריל, החלה החברה בשיווק הנגנים גם בארה"ב. באופן מפתיע למדי, הנגנים החדשים מבוססים על מעבדי הפנטיום 4 של אינטל. הדגם היקר יותר, HD-XA1, עולה בארה"ב 800 דולרים בעוד הדגם הזול יותר, HD-A1, עולה 500 דולרים.
 
Toshiba HD-XA1

Toshiba HD-XA1

 

מהצד של הקבוצה הדוחפת את ה-Blu-ray המצב קצת פחות ברור, סמסונג, אשר הודיעה בעבר על כוונתה להשיק את נגן ה-Blu-ray הראשון בעולם ב-23 במאי, דחתה את ההשקה בחודש, ל-25 ביוני. הנגן של סמסונג עדיין יהיה נגן ה-Blu-ray הראשון בעולם, שכן סוני תשיק את הנגן שלה רק ביולי וחברות אחרות כמו פנסוניק לא מתכננות להשיק מוצרים לפני אוגוסט-ספטמבר.

אך המחיר שלו יהיה גבוה יותר ממחירו של נגן ה-HD DVD היקר ביותר שזמין כבר היום בשוק, ויעמוד על 1000 דולרים.
 
Samsung BD-P1000
 
בעוד הנגנים הראשונים המבוססים על לייזר כחול, מתחילים לעשות דרכם אל השוק, מפרסמת In-Stat מחקר על פיו עלות הייצור של נגן לייזר כחול, בין אם HD DVD או Blu-ray, היא מעבר ל-400 דולרים. רוב ההוצאות יירדו באופן משמעותי עד 2010, מה שאומר שעד אז טכנולוגיית ה-DVD הישנה יותר תמשיך לשלוט ביד רמה בשוק, עם מחירים נמוכים יותר, אשר רק ממשיכים לרדת.

עוד מציין המחקר של In-Stat, כי מקובל לחשוב שמכשירי HD DVD זולים יותר לייצור מאשר מכשירי Blu-ray. ולראיה, נגן ה-HD DVD הזול ביותר עולה 500 דולרים בעוד נגן ה-Blu-ray הזול ביותר עולה 1000 דולרים – הבדל של פי שניים.
 
ואם המחקר הזה לא מספק אתכם, על פי מחקר של חברת ABI, ב-2006 טכנולוגיית ה-HD DVD תתפוס נתח שוק של 70 אחוזים משוק מוצרי הלייזר הכחול. זה משאיר ל-Blu-ray נתח שוק של 30 אחוזים בלבד, אם כי התמונה עלולה להשתנות ב-2007.

המחקר מציין כי בעוד נגני ה-HD DVD הראשונים כבר זמינים בשוק, נגני ה-Blu-ray עדיין אינם נראים באופק, לפחות עד סוף יוני ונוסף על כך, גם כשהם יגיעו לשוק, יתרון המחיר יהיה לטובת HD DVD. המצב בהחלט יכול להשתנות לכשתושק קונסולת ה-PlayStation 3 בסוף השנה, אך בתקופה זו מכירות ה-HD DVD יגדלו וזה דבר חשוב מאוד למי שרוצה שהטכנולוגיה שלו תשתלט על השוק.
 
המאבק בין המחנות מתקדם גם לשוק המחשבים ניידים
אחרי שוק נגני ה-DVD, החשוב מאוד ליצרנים, מגיע שוק המחשבים הניידים. המכירות של מחשבים ניידים גדלות משנה לשנה בקצב אסטרונומי ולכן צפוי כי הלייזר הכחול יגיע גם לכאן.
 
גם כאן, טושיבה היא הראשונה לשווק מחשב נייד עם כונן HD DVD וכמובן שזהו גם המחשב הנייד הראשון בעולם עם כונן אופטי מבוסס לייזר כחול. ב-10 באפריל הושק ביפן ה-Qosmio G30/697HS, לאחר שהוצג גם בתערוכת CES וגם בתערוכת CeBIT השנתיות, ושיווקו החל לקראת אמצע מאי. הוא מבוסס על ערכת השבבים 945PM של אינטל, מעבד Core Duo T2500 של אינטל, זכרון מערכת בנפח של 1 גיגה-בייט וכרטיס מסך GeForce Go 7600 של NVIDIA עם 128 מגה-בייט של זכרון עצמאי.
 
יש לו מסך בגודל 17 אינץ' בעל רזולוציה של 1920×1200, כך שהוא תומך ב-Full HD (כלומר, 1920×1080) ויש לו גם יציאת HDMI ורמקולים של הרמן-קרדון התומכים בפורמט הסראונד-סאונד של דולבי. יש לו גם שני טיונרים לטלביזיה, אחד דיגיטלי ואחד אנלוגי. מחיר עומד על 400,00 ין שהם כ-3,400 דולרים והוא זמין גם באוסטרליה, ניו-זילנד ואף בהודו.
 
חודש לאחר מכן, ב-9 במאי, הושק בארה"ב ה-Qosmio G35-AV650, אשר זמין באופן כמעט מיידי ובתג מחיר שנע סביב 3000 דולרים. כמו-כן שודרג במעט המפרט שלו כאשר לכרטיס המסך יש כעת 256 מגה-בייט של זכרון עצמאי. מהשוואה לדגם דומה (G35-AV600) עם כונן אופטי DVD רגיל נראה כי תוספת המחיר עבור ה-HD DVD עומדת על כ-600 דולרים.
 
Toshiba Qosmio G30/697HS / G35-AV600
 
אבל טושיבה אינה היחידה במחנה ה-HD DVD וגם אייסר הודיעה על כוונתה לשווק את ה-Aspire 9800 עם כונן HD DVD.

 

ומה קורה במחנה ה-Blu-ray? – לקראת אמצע מאי, ממש קרוב להשקת ה-Vaio UX Micro PC, השיקה סוני את סדרת המחשבים הניידים Vaio AR. אך בניגוד לטושיבה שמציעה נייד עם נגן HD DVD בלבד, סדרת ה-AR מגיעה עם כונן Blu-ray שהוא גם צורב (BD-R ו-BD-RE) ומחירו של דגם ה-AR190 יעמוד על 3500 דולרים בארה"ב.

 

נראה אם כן, כי בכל הנוגע לניידים התחרות בין שני המחנות תהיה צמודה הרבה יותר, לפחות בהתחלה. ייתכן כי המצב ישתנה לכשאחת מן החברות הגדולות יותר בתחום הניידים, כגון HP ,לנובו או דל יצטרפו. לנובו משתייכת למחנה ה-HD DVD ודל למחנה ה-Blu-ray. HP תומכת בשני התקנים, אולם לפי הלך הרוחות, נראה כי היא מתקרבת יותר ויותר למחנה ה-HD DVD.

 

ומה קורה בשוק המחשבים השולחניים?

על פי הערכות ומחקרים של חברות לפני מספר חודשים, צוין כי ה-HD DVD ישלוט בשוק ה-PC אך אם נסתכל על זה מנקודת המבט של השקות המוצרים וזמינותם בשוק, נראה כי המצב בדיוק הפוך. בסוף אפריל, השיקה פיוניר את צורב ה-Blu-ray הראשון בעולם, ה-BDR-101A, שהוא גם הצורב הראשון בעולם אשר מבוסס על כחול. כמובן שגם כאן, בדיוק כמו בשוק האלקטרוניקה, מחיר הוא לא הצד החזק של Blu-ray כאשר תג המחיר של הצורב עומד על כ-1000 דולרים.

 


Pioneer BDR-101A

 

חברות נוספות ממחנה ה-Blu-ray מתעתדות להשיק צורבים, ביניהן פנסוניק אשר תשיק במהלך החודש הקרוב את ה-LF-MB121JD ואליה יצטרפו חברות נוספות כמו LG ופיליפס. מחירו של הצורב של פנסוניק יעמוד על 900 דולרים.

ומה בנוגע ל-HD DVD? – נכון לעכשיו כלום. אמנם NEC הודיעה בעבר כי היא תחל בשיווק של צורב HD DVD בתקופה זו אך נכון לעכשיו עוד לא השיקה מוצר שכזה. אנו נמתין להתפתחויות נוספות ונעדכן.

תגיות

10 תגובות

 1. להזדיין בסבלנות
  כמו כל מוצר בתחילה יקר ,אחרי תקופה ירדו המחירים ואז נחגוג על המוצר!

 2. סוף סוף מתי תגיעו לחניות, מה שלפי דעתי
  יקבע את התחרות כמה יעלו גם דיסקים של המתחרות.
  ישראל תמיד אחרונה ,בלקבל דברים טובים.
  כשפיוניר מוציאה צורב מסוים לשוק מסוג
  עיין הכחולה מה שאומר שמחיר ירד בקרוב.

 3. אפשר לצרוב עליו בדיסק DVD רגיל?
  אפשר לצרוב עליו בדיסק DVD רגיל?

 4. לדעתי במחשבים יגיעו מוצרים משולבים
  כמו שהיום צורב DVD תומך בערך ב 3432 פורמטים שונים של קריאה/כתיבה, וטוב שכך, אז בקרוב יצוצו כוננים שתומכים גם ב HD-DVD, גם בבלו-ריי, וגם בכל הפורמטים הקודמים.

 5. מספר הערות חשובות
  המכשיר של טושיבה הוא מכשיר מגעיל, נסיוני, שלוקח לו מעל 40 שניות להדלק ועוד מעל 20 שניות לגלות שהוכנס דיסק. כמו כן, הוא לא תומך ביציאה של 1080p, מה שאומר שסרט הוליוודי שיגיע ב 1080p24 יצא מהמכשיר ב 1080i במקום ב 1080p. אני ממליץ בחום לא לקנות אותו, גם למי שיש כסף מיותר.

  שנית, אל תתבלבלו בין תמיכה בפורמט HD DVD ROM לבין תמיכה ב HD DVD VIDEO. ה QOSMIO תומך רק בראשון, ולא תומך בהצגת סרטים. בשביל להציג סרטים צריך גם H.264 בחומרה וכו'.

  שלישית, יש הבדל עצום בין HD DVD לבין Blu-ray. הראשון הוא הרחבה "טבעית" של DVD, בעוד שהשני מוסיף יכולות רבות, כגון Java, כגון חיבור לאינטרנט להורדת תוכן מקוון, ועוד ועוד.

  דורון.

 6. מתי אידיאלי לקנות?
  התשובה פשוטה – כשיופיעו נגנים דואליים (שתומכים בשני הפורמטים יחד)

 7. למה אין כאן נתונים ?
  כגון מהו בדיוק HD-DVD ומהו BLU-RAY מבחינת היכולות של כל אחד, הקיבולות, מחירי המדיות וכו.
  לא מתאים

 8. ל-6
  תראה לי מסך *אחד* היום שיכול להציג 1080p.

  כל המסכים היום מציגים 1080i.

 9. ל9
  הטכנולוגיה של הHD-DVD \BLU-RAY היא לא להיום אלא למחר…
  תחשוב..

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close