האם מהפכת האינטרנט בארץ החלה?

האם רפורמת השוק הסיטונאי, שמאפשרת לכל חברה להציע לכם חבילה אחודה של תשתית וספק , תוכל להביא לתחרות מוגברת ומהפכה אמיתית בעולם האיטרנט הארצישראלי? כנראה שכן, אבל זה עוד יקח זמן

למי שלא ממש עוקב אחר ההתפתחויות בשוק האינטרנט, נזכיר כי לפני קצת יותר משבוע החל לו שינוי העונה לשם רפורמת 'השוק הסיטונאי'. המשמעות של הרפורמה הזו היא שספקיות האינטרנט יכולות להציע, החל מעתה, חבילות תקשורת משולבות הכוללת תשתית של בזק וספק .

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


ראשונות להזדרז היו 018 אקספון ו-012 סמייל שהכריזו שהעלות הכוללת לחיבור במהירות 100M, תשתית וספק, היא 100 שקלים.  בזק מוכרת תשתית 100M במחיר של 110 שקלים ובתוספת עלות ספק הנעה בן 20 שקלים ל-30 שקלים, הרי שחיבור באמצעות הספקיות משקף חסכון של 30 עד 40 שקל לחודש.

מי שמעוניין במהירויות נמוכות יותר, ישלם ב-018 אקספון 90 שקלים למהירות של 40M ו-80 שקלים למהירות של 15M.  סמייל 012 אינה מציעה מהירות של 40M ואילו עלותה של חבילת 15M היא 90 שקלים.  במהירויות אלה החסכון לצרכן נאמד על כ-20 שקל עד 30 שקל לחודש.

shksr2

ממבט ראשון, ההצעות של ספקיות אלה נראות אטרקטיביות אך כרגיל, כדאי לקרוא את התנאים והאותיות המתלוות אליהן.

ב-012 סמייל המחירים הרשומים לעיל תקפים לשנה אחת בלבד ואחריה המחיר של חיבור במהירות 100M מטפס ל-120 שקל לחודש ולמהירות 40M, ל-110 שקל בחודש.  עלית מחיר זו תמחק, לפחות ב-012 סמייל, את מרבית החסכון שהוזכר.

נקודה נוספת שיש לתת עליה את הדעת היא נושא ציוד הקצה – המודם.  התנתקות מבזק ומעבר לאחת הספקיות תדרוש מהלקוח להחזיר את המודם שהושאל לו, כשהמענה של אקספון 018 ו-012 סמייל לנושא זה הוא חלקי ויקר.

עוד מ-NetCHIEF

בשיחה עם נציגת שירות של אקספון 018 התברר שהחברה אינה מוכרת או משכירה ציוד קצה ווהיא מפנה את לקוחותיה לחנויות פרטיות.  בשוק החופשי קיים היום רק דגם אחד של מודם משולב התומך במהירויות 40M ו-100M שעלותו כ-400 שקל.  את ההתקנה וההגדרה של ציוד זה יצטרך הלקוח לבצע בעצמו בסיוע טלפוני של אקספון 018.

לעומתה, סמייל 012 מספקת ללקוחות שיעברו אליה מודם משולב בעלות השכרה של 10 שקלים לחודש הנגבים החל מהשנה השנייה.  כיוון שבזק גובה עבור המודם המשולב שלה דמי שכירות זהים החל מהשנה השלישית בלבד, הרי שבחישוב כולל, המעבר מבזק אל 012 סמייל יניב חסכון אמיתי קטן בהרבה.

shksr1

סביר להניח שבימים הראשונים לרפורמה, המעבר מבזק לספקיות החדשות לא יהיה חלק לחלוטין ויצוצו להם קשיים טכניים ובירוקרטיים.  משרד התקשרות מבטיח לעקוב מקרוב על המתרחש בשוק ואף הקים מטה מיוחד לטיפול בשאלות ותקלות שיתגלו.

השאלה הגדולה התלויה בחלל האוויר היא מידת הנכונות של הלקוחות הקיימים של לבצע שינוי תמורת חסכון כספי לא גדול, שבאקספון 018 אינו מניב פירות אמיתיים באופן מיידי ושב-012 סמייל הוא קצר מועד.

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים ורשתות ביתיות