ד"ש ממקסוול: הליבות הגרפיות החדשות של NVIDIA כובשות את עולם הניידים • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךמחשבים ניידים

ד"ש ממקסוול: הליבות הגרפיות החדשות של NVIDIA כובשות את עולם הניידים

שבועיים אחרי שהדהימה את שוק כרטיסי המסך הנייחים, מתפנה לשנות סדרי עולם במחשבים הניידים עם ה- GTX 980M וה- GTX 970M – ליבות חסכוניות (ועוצמתיות) כמותן טרם פגשנו

מבלי לזרוק יותר מדי סופרלטיבים לאוויר (ברובם השתמשנו כבר כשהצגנו בפניכם את כרטיסי ה-GeForce GTX 980 וה-GeForce GTX 970 השולחניים), ארכיטקטורת המקסוול המעודכנת של היא קפיצת מדרגה מדהימה בשוק העיבוד הגראפי הנייד – והעובדה שכל זה קורה עדיין במסגרת תהליך הייצור “הוותיק” ב-28 ננומטר הופכת את כל העניין למרשים אפילו יותר.

mmaxwell5 mmaxwell6

ה-GeForce GTX 980M וה-GeForce GTX 970M מציעים את כל היכולות והטכנולוגיות הבלעדיות של דור המקסוול, כגון DSR,MFAA,VXGI – ובנוסף גם תמיכה ב-DirectX 12

כרטיסי ה-GeForce GTX 980M וה-GeForce GTX 970M, אשר מושקים פחות מחודש אחרי מקביליהם השולחניים, מציעים חבילה שמתיימרת לצמצם עד מאוד את פערי היכולות המובנים בין הנייח לנייד. שני הכרטיסים מבוססים על זהה לזו של הכרטיסים השולחניים (GM204), כאשר אצל ה-GTX 980M תמצאו 12 יחידות SMM ובהן 1,536 יחידות הצללה אחודות, תדר פעולה קרוב מאוד לזה של הדגמים הנייחים, GDDR5 בנפח 4GB או 8GB ובממשק 256 ביט ועוד, ואילו אצל ה-GTX 970M תראו 10 יחידות SMM עם 1,280 יחידות הצללה אחודות בתוספת בנפח 3GB או  6GB ובממשק 192 ביט.

mmaxwell mmaxwell1

אנחנו כבר יודעים שנתונים טכניים יבשים לא ממש עושים צדק עם שבבי המקסוול של , על כן נספר לכם כי מבחני ביצועים ראשונים מצביעים על כך שה-GeForce GTX 980M מציע ביצועים הטובים בכ-30 אחוז (!) מאלו של ה-GeForce GTX 880M אותו הוא מחליף – כל זאת עם מעטפת תרמית נמוכה יותר (NVIDIA טרם חשפה מספרים רשמיים, אך ההערכות הן שמדובר במעטפת של כ-100 וואט בלבד עבור ה-GTX 980M לעומת מעטפת כ-130 וואט ב-GTX 880M). התוצר הסופי הוא יחידה גראפית שתספק קרירה יותר שתאפשר לניידים להיות דקים וקלים יותר, עם חיי משופרים וביצועים משודרגים לא רק תודות ליכולות הכרטיס עצמו – אלא גם תודות ליכולתו הצפויה לפעול בעוצמה לזמן רב יותר מבלי שהגנות חימום היתר של המחשב יכנסו לפעולה ויורידו את תדרי העבודה.

mmaxwell13 mmaxwell14 mmaxwell15

מקור: anandtech.com ו-digitaltrends.com

המצב עבור ה-GeForce GTX 970M דומה ואולי אפילו טוב יותר – גם הוא מציג שיפור בלתי מבוטל לעומת ה-GeForce GTX 870M בכל מצב ובכל מבחן, וברוב המקרים הוא מתעלה אפילו על ה-GeForce GTX 880M (שלו מעטפת תרמית גבוהה משמעותית, אף על פי שגם במקרה זה אין עדיין נתונים רשמיים בנוגע ל-GTX 970M). כל זאת עוד לפני שהזכרנו את היכולת לשלב שני כרטיסי GeForce GTX 970M במערך SLI שיצרוך ככל הנראה לא הרבה יותר מכרטיס GeForce GTX 880M בודד, אך יציע בליגה שונה לחלוטין.

mmaxwell8 mmaxwell9 mmaxwell11

מקור: tomshardware.com

בשורה התחתונה, אין צל של ספק כי שבבי המקסוול החדשים (או מקסוול 2.0 כפי שהם מכונים בחלק מהמקרים על מנת להבדילם משבבי השוק הבינוני-נמוך שהושקו מוקדם יותר והתבססו על ליבות ה-GM107 וה-GM108) טורפים את הקלפים הן בשוק הנייח ובעיקר בשוק הנייד. ניידי גיימינג יוכלו להציע יותר עוצמה ויותר חיי ובמימדים סבירים יותר, ובמקביל יותר ניידים סטנדרטיים יוכלו לכלול מתקדמים – בייחוד בעתיד הלא רחוק בו יושקו דגמי הביניים של משפחת ה- 900M.

ניידים שיכילו את ליבות המקסוול הניידות החדשות עתידים לשאת תג מחיר שמתחיל ב-1,500 דולר ועולה צפונה משם. חלק מהניידים יגיעו מיצרניות שמתמחות בניידי גיימינג ולא קיימת להן נציגות בארץ, אך מוצרים מיצרניות גלובליות כמו MSI, אסוס ו- דווקא כן עתידים לנחות על מדפינו בתקופה הקרובה

חובת ההוכחה עתה היא על המתחרה הנצחית AMD ומשפחת כרטיסי ה-Pirate Islands העתידית שלה. האם היא תצליח לצמצם את הפער הגדול שפתחה NVIDIA? בקרוב נגלה.

תגיות

5 תגובות

 1. ואו
  שירדו לננומטר נמוך אז בכלל מה יהיה

  דבר מגניב לא יהיה צריך נייח יותר יהיה אפשר להסתובב עם נייד ולעשות אחלה גיימינג
  נייח יהיה צריך בשביל 4K ומעלה

 2. אם כבר בכרטיסי מסך חדשים עסקינן.
  יש למישהו מושג מה הקטע שלכרטיסי מסך היי אנד ניידים יש כמות כפולה של vRAM?
  כשקניתי את ה-880M עם 8GB חשבתי שבגלל שזה דור ביניים (בין 780 ל-980) אז כבר קיבעו סטנדרט חדש של 8GB vRAM.
  להפתעתי, הסטנדרט נשאר 4GB גם בכרטיסי 980 הנייחים.

  ועוד מדברים על 4K + פורטים גרועים כמו WATCH DOGS ששותים vRAM לתאבון.

 3. מקווה לראות לפחות את ה970M נכנס קצת יותר לשוק, למרות שאני חייב לציין שה750M שיש לי כרגע על הנייד עושה עבודה לא ראה ב720P עם רוב המשחקים הנוכחיים…. ובכל זאת… נייח יותר נוח

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close