דרך חדשה ל-AMD מתחילה כאן: לוח אם Asus STRIX B550-F GAMING בביקורת • HWzone
מחשביםמעבדיםלוחות אםראשי

דרך חדשה ל-AMD מתחילה כאן: לוח אם Asus STRIX B550-F GAMING בביקורת

בביקורת זאת נצלול בפעם הראשונה אל תוך ערכת שבבים חדשה לחלוטין בתושבת ה-AM4 של – עם מתקדם למדי מבית אסוס

היום באופן רשמי יוצאים אל אוויר העולם לוחות אם בעלי ערכת השבבים B550 של , לה רבים חיכו כבר קרוב לשנה. מדובר בערכת השבבים השניה אשר מגיעה עם תמיכה בתקן 4.0 אחרי שהושקה ביולי של שנה שעברה.

ל-B550 לקח הרבה זמן להגיע לשוק, ורבים ציפו שזה יקרה כבר בסוף השנה שעברה או בתחילת השנה הזאת, שכן לא כולם רצו לשדרג ל-X570 הרציני מסיבות כאלה ואחרות – וכן, מאוורר על ערכת השבבים היא אחת מהן. בנוסף, אנחנו יודעים שיש כאלה שאכפת להם מתמיכה בדור מעבדי העתיד, ולמרות שכיום אנחנו יודעים שגם ערכות השבבים של השנה שעברה יתמכו בהם, תמיד טוב לרכוש חדש אם המחיר מצדיק זאת.

B550 היא ערכת שבבים עם גישה מאוד שונה למה שהכרנו עד כה בשוק לוחות האם, או לפחות בשנים האחרונות. החליטה שתהיה ערכת שבבים אחת אשר תשלוט ברוב פלחי השוק, אך מצד שני עדיין תמוקם מתחת ל-X570. הדרך בה היא עשתה זאת, היא להשאיר את ערכת השבבים עם 3.0 אל ממשקיה, אך לתת למעבד להמשיך ולהעניק תמיכה בתקן 4.0 המתקדם אל ממשקי כרטיס המסך ואמצעי האחסון ב-M.2.

את ההחלטה כמה ואיך השאירה ליצרניות לוחות האם השונות. כתוצאה מכך, קיימים לוחות אם המבוססים על ערכת השבבים B550 עוד החל מאיזור 90 דולר, ועד ל-300 דולר נכון לעכשיו. מי יודע, אולי יושקו בקרוב לוחות B550 יקרים אף יותר. ההבדלים בניהם הם אותם ההבדלים שאפשר למצוא בכל פלטפורמה אחרת בין של 90 דולר ל-300 דולר. B550 מאפשרת , ולכן דומה מאוד ל-X470 למשל.

ה-ROG STRIX B550-F GAMING WIFI של אסוס הוא שלוקח יחסית גבוה את ערכת השבבים הטריה. מדובר בלוח אם שמתומחר ב-210 דולר, אך שבסקאלה בין 90 ל-300 הוא בהחלט נמצא בחלק העליון, אך לא ה-"מוגזם" של לוחות האם המתקדמים. המתקדם ביותר של עם ערכת השבבים הזאת הוא ה--E.

לוח האם הזה מגיע בתצורת ATX סטנדרטית. לא תמצאו כאן הרבה מעבר למערך יציאות סטנדרטי למדי, בתושבת מעט צבע ומיתוג STRIX. דרגות הקדמה בלוחות STRIX של הן ש-A היא הזולה, H היא הבינונית, F היא המתקדמת, ו-E היא המובילה. לא תמיד תמצאו את כל הדרגות בכל ערכת שבבים, אך הסדר עדיין קיים. ספציפית, מדובר בדגם STRIX -F GAMING בעל WiFi, זו גרסה שעולה 20 דולר יותר מאשר זאת נטולת התקשורת האלחוטית.

לוחות בערכת השבבים B550 תומכים אך ורק במעבדי Ryzen 3000 וגם זה לא כולל מעבדי APU דוגמת Ryzen 5 3400G או Ryzen 3 3200G. משמע, אך ורק מבוססי ארכיטקטורת Zen 2. זה יתמוך גם בסדרת 4000 שתושק בעתיד. ממשק ה- X16 העליון יחד עם ממשק ה-M.2 העליון תומכים בתקן 4.0. כל שאר ממשקי ה- למיניהם, יחד עם ה-M.2 הנוסף – תומכים בתקן 3.0 המגיע מערכת השבבים, לתשומת ליבכם. זה למעשה המפריד הגדול בין B550 לבין .

מלבד ממשקי האודיו המוכרים, ישנן יציאות תצוגה מסוג HDMI 2.1 ו-DisplayPort 1.2 שישמשו למעבדים בעלי ליבות גרפיות מובנות שיושקו בעתיד. יציאת הרשת הינה במהירות 2.5Gbps על בקר i225-V של . ארבע יציאות ה- בכחול הינן במהירות 5Gbps, בעוד זאת באדום וב-Type-C הינן במהירות 10Gbps. שתי יציאות ה- השחורות הינן בתקן 2.0 הותיק ומומלצות לציוד היקפי בעיקר. ישנו כפתור איפוס ביוס בצמוד, וחיבור לאנטנת ה-Wifi שמגיעה באריזה. ה-Wifi הינו על בסיס בקר AX200 מתקדם, ויש גם בתקן 5.1.

מערכת הספקת החשמל למעבד טובה למדי בלוח האם הזה. היא מכילה 8 שלבי יצוב לליבות המעבד, ו-2 שלבים נוספים לבקר ה-IO שבתוך המעבד. כל מיצב ליבות מדורג ב-50A ליכולת זרם מירבית של 400A. מדובר ביכולת טובה למדי אך לא מרשימה במיוחד. כן מדובר בשדרוג לעומת כל מה שראינו בדור הראשון של לוחות , וחלק גדול ממה שראינו גם בדור הלוחות השני. במונחי תושבת , לוח האם הזה ממוקם במקום טוב באמצע, אך רחוק טכנית מלוחות מתקדמים להמהרה בתושבת.

גופי הקירור שעל מייצבי המתח הם בעלי שטח פנים מקובל. לא מדובר פה במניפות אלומיניום דקות, ואין צינורות נחושת כאן אבל אין כל בעיה עם גופי הקירור הללו. לצורך בדיקה, התקנו מעבד 9 3900X בעל 12 ליבות בלוח האם הזה, ובדקנו אותו במאמץ מירבי לאחר שעה. טמפרטורת המייצבים לא עלתה על 75 מעלות צלזיוס ללא זרימת אוויר על גופי הקירור עם טמפרטורת חדר של 25 מעלות צלזיוס – זו תוצאה טובה למדי.

יש גם RGB בדמות לוגו ROG מעל גופי הקירור של מייצבי המתח. ניתן לשלוט על התאורה של הלוגו דרך תוכנת Aura של .

בכל הנוגע לאיתור תקלות והתמודדות עם בעיות אתחול, ישנן כמה נורות לצד מחבר ה-24PIN בלוח האם אשר נדלקות בעת בדיקת הרכיבים הללו בעליית המחשב. במידה וישנה תקלה בכרטיס המסך, המעבד או הזיכרון, הנורה תשאר דלוקה. לצערינו, אפילו במחיר של מעל ל-200 דולר לוח האם הזה לא כולל צג LCD בעל 2 ספרות לפתרון תקלות. כמו גם אין כפתור הדלקה על גבי לוח האם עצמו – לתשומת ליבכם.

למי קראת אמצע שוק?

במבט תמים, אי אפשר לדעת שמדובר בלוח אם שנושא ערכת שבבים שאינה המובילה בתושבת. עד כה ואינטל הרגילו אותנו שלוחות אם בעלי ערכות שבבים פשוטות מהמתקדמות ביותר הם לוחות אם מוגבלים למדי. עושה סדר מחדש ומגדיר מה היא ערכת שבבים שאינה המובילה בתושבת.

ברור – עדיין יש תכונות מסוימות שיחסכו מהמשתמשים, במקרה הזה תקן 4.0 לכל ההתקנים. בכל זאת, הגבלה לכרטיס מסך אחד וכונן M.2 עבור התקן הם לעיתים כל מה שמשתמש אי פעם ירצה מלוח האם, וספציפית זה מה ש-STRIX -F GAMING מספק.

במחיר של 190 דולר לדגם נטול ה-Wifi, ו-210 דולר זה בעל ה-Wifi, מדובר בכל אם לשוק אמצע-גבוה, אלו שמוכנים להוסיף עוד קצת על פני דור קודם, או מתקדם של ערכת השבבים B450 למשל, כדי לקבל משהו שמשדר ספינת דגל.

בלי עזרי אוברקלוקינג מתקדמים, ה-B550-F שם את עצמו בנקודה שפונה בעיקר אל אלו שמתכוונים לשחק קלות בביוס, א רק להפעיל את מצב ה-PBO של למעבד ולהתקדם הלאה. 209 דולר, או כ-950 שקלים, ה-STRIX B550-F GAMING צריך להיות הנקודה הגבוהה ביותר למשתמש שרוצה הרבה מבלי להגזים, אך לשמור לעצמו פוטנציאל ותמיכה ב- 4.0. הייתי שמח אם מערכת יצוב המתח עשויה מיותר מאשר ארבע שלבים מפוצלים, מערך של חמישה שלבים מפוצלים (10 בפועל) לליבות המעבד היה משדרג את דירוג יכולות ההמהרה של הלוח.

אם נבחן לוח מבוסס X570 שעולה בדומה, כמו ה-Prime X570 Pro של אסוס עצמה, נמצא שבכל דגם יהיו דגמים שעדיפים על דברים בדגם המקביל. למשל, ב-B550-F נהנים מבקר מהיר יותר, והחסכון במאוורר קטן על ערכת השבבים. מנגד, כל ממשקי ה-PCI-Express של ה-X570 Pro הינם בתקן 4.0 והוא מכיל ממשק Type-C למארזים. יכולות האוברקלוקינג של שניהם דומות למדי.

את השיקול נשאיר לכם בנושא. דבר אחד בטוח, ה-STRIX B550-F GAMING של אסוס הוא לא רע בכלל. 20 דולר זו תוספת הוגנת ל-Wifi מהיר, אך במידה ואין לכם צורך בכלל בתקשורת אלחוטית, 190 דולר או כאלף שקלים אחרי מיסים זה מחיר הוגן ללוח אם חדש ומתקדם.

תגיות

3 תגובות

      1. תודה,

        חבל שההפרש מ Asus TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) הוא רק 200 שקלים

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close