אינטל תשקיע מיליארדים בשוק הישראלי

האם ענקית השבבים מתכננת להעניק למפעל שלה בקרית-גת יכולות ייצור עתידיות בליטוגרפיה של 7 ננומטר?

מפעל ייצור השבבים של חברת בקרית-גת, Fab 28 בשבילכם, הוא אחד מהבולטים והוותיקים ביותר שיש לחברה ושממשיך להימצא בחזית הטכנולוגיה המסחרית שלה – עם התחלה רשמית בשנת 2008 בתהליך ייצור של 45 ננומטר, מעבר לתהליכי ייצור של 32 ננומטר ו-22 ננומטר (עם טרנזיסטורי ה- החדשניים) וכעת קפיצה צפוייה לייצור בתהליך של 10 ננומטר בלבד, שבוצע בהשקעה של מיליארדים החל משנת 2016. כעת מסתבר כי זו עדיין לא המילה האחרונה במסגרת השקעות העתק של החברה האמריקאית בארץ – עם חשיפה של שר האוצר משה כחלון על נכונות להשקיע מיליארדי דולרים נוספים החל מהשנה הקרובה בשדרוג תשתיות ויכולות, אל עבר הדור הבא-הבא.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


העיתון גלובס מדווח, בעברית ובאנגלית, על כך שנציגי יצרנית השבבים כבר נפגשו עם נציגי הממשלה והציגו להם תוכנית להשקעה נוספת בתשתיות החברה בארץ, בהיקף שנע בין 4.5 מיליארד דולר לכ-6 מיליארד דולר – כאשר מרבית הסכום יוקדש לכאורה להרחבת המפעל האיקוני בקרית-גת, אשר כבר נמצא היום כאמור בשלבי סיום של תהליך שדרוג יוקרתי אחר לייצור בליטוגרפיית 10 ננומטר המתעכבת של החברה.

מפעל הייצור המאסיבי של בקרית-גת יורחב אף יותר בשנים הקרובות?

שדרוג עתידי לתהליך ייצור ב-7 ננומטר עשוי לדרוש שטח גדול יותר מבעבר ושינוי יסודי באופן בו מאורגנת רצפת הייצור בשל המעבר הצפוי לאיכול בטכנולוגיית EUV, כאשר ברור למדי כי ייצור מסחרי מעשי של עידן חדש זה יחל רק אי שם בתחילת העשור הבא. עם כל זאת, מדובר בחדשות מעודדות מאוד עבור התעשייה בארץ ובעיר הדרומית בפרט – וחתימה על הסכם פומבי בנושא תבטיח ככל הנראה היקפי העסקה של אלפי עובדים לפחות למשך העשור הקרוב.

הזינוק מייצור ב-22 ננומטר ל-10 ננומטר היה מאתגר ביותר – וקשה מאוד להעריך איך ייראה המעבר העתידי ל-7 ננומטר

נקווה שהדיווחים המוקדמים יתממשו, ומי יודע – אולי נראה התרחבות של אינטל גם אל מיקומים נוספים בארץ הקודש, בתור נגזרת של פיתוח Fab 28 ורכישתה של מובילאיי בשנה שעברה.

אולי נראה התרחבות של גם במיקומיה האחרים בארץ, כמו חיפה וירושלים?