דור המעבדים החדש של אינטל: חלק כבר בדרך, חלק מתעכבים

מעבדי Comet Lake עוצמתיים לשוק הנייד אמורים להופיע במוצרים מסחריים בתוך זמן קצר – אך נראה כי דווקא מעבדי Comet Lake משודרגים עבור המחשבים הנייחים יעוכבו בשל אתגרים טכניים

החלק הארי בתשומת הלב של אינטל ושותפותיה בתערוכת CES 2020 הענקית הוענק לדורות העתיד שמיועדים להגיע אי שם לקראת סוף השנה ומעבר, בדמות מעבדי ה-Tiger Lake הניידים ב-10 ננומטר וכמובן כרטיסי העיבוד הגראפי הראשונים בארכיטקטורת ה-Xe החדשה – אבל עד שכל הטוב והמעניין הזה ינחת עלינו מצפה לנו השלמת תמונה של דור מוצרי ה-Core העשירי עם שם הקוד Comet Lake. מה בדיוק קורה שם ומתי? התשובות לכך עדיין לא לגמרי ברורות, בעיקר לאחר התעלמות מפתיעה למדי של אינטל עצמה באירוע הפומבי הרשמי שלה.

נציגים רשמיים של אינטל אישרו כי מעבדי Comet Lake ניידים בגרסאות H, עם מעטפת הספק של 45 וואט, צפויים להופיע במחשבים ניידים שונים לפני סוף הרבעון הנוכחי, כלומר לפני סוף חודש מרץ 2020 – ובכך לחזק את ההיצע הקיים של דגמי Comet Lake-U עם ארבע ושש ליבות עיבוד במעטפת הספק של 15 וואט, לקראת התחרות שעתידה להיות קשה הרבה יותר הפעם מצידה של AMD.

המעבדים הניידים זכו לטיזר פומבי בתחילתה של תערוכת CES 2020 – אך לא הוזכרו במסיבת העיתונאים הרשמית של החברה באירוע

דגמי Comet Lake-H עוד לא נחשפו בשמם, אך באינטל דאגו לספק טיזר ובו הבטחות לתדרי פעולה מירביים חסרי תקדים של יותר מ-5GHz לראשונה בשוק הנייד (כנראה תודות לשימוש בטכנולוגיית Turbo Boost 3.0) בגרסאות Core i7 ו-Core i9 – אשר יציעו עד שמונה ליבות עיבוד פיזיות ו-16 ליבות לוגיות בניגוד לשש ליבות ו-12 ליבות בהתאמה בדור ה-Coffee Lake-H הקודם.

התחרות בשוק הניידים עתידה להתלהט בתוך כמה חודשים בודדים, כך נראה – עם דור ה-Ryzen 4000 מצד אחד ו-Comet Lake-H מהצד השני

עוד מעבד מסקרן מבית אינטל שצפוי להגיע אלינו במהלך שלושת החודשים הקרובים הוא ה-Core i7-1068G7 – הראשון במשפחת Ice Lake עם מעטפת הספק מוגדלת של 28 וואט במקום 15 וואט אשר תאפשר לו להציע תדר עבודה בסיסי מוגדל משמעותית של 2.3GHz ותדר טורבו מירבי של מעל ל-4GHz. יהיה מעניין לראות כמה יצרניות בתחום אכן יבחרו להשתמש ברכיב אקזוטי שכזה – וכמה תתרום המעטפת המוגדלת לשיפור ביצועי הליבה הגראפית המובנית האיכותית והמודרנית שמסתתרת בפנים.

אז מה בנוגע למעבדי Comet Lake-S שולחניים, שאמורים להביא את ברכת טכנולוגיית ה-HyperThreading אל משפחת ה-Core i3 התקציבית ובמקביל להגדיל את מספר הליבות הפיזיות המירבי בפלטפורמה משמונה לעשר? כאן העניינים מסובכים יותר, עם שמועות על צריכת הספק גבוהה במיוחד שיכול לחצות רף של 300 וואט בשיאה בשל המשך התבססות על תהליך ייצור וותיק של 14 ננומטר.

כמה יצרניות שותפות של אינטל רמזו על שימוש במעבדי Comet Lake שולחניים – אבל לא מידע רשמי מאינטל עצמה קשה לדעת כמה זמן יעבור עד שנוכל לרכוש מוצרים אלו בחנויות. האם זה יקרה לפני שתגיע אלינו סדרת Ryzen 4000 הנייחת?

אינטל עצמה וגם יצרניות לוחות האם עבור הפלטפורמה (עם ערכת שבבים מעודכנת מסוג Z490) נאלצים לבצע הכנות והתאמות הנדסיות אשר יאפשרו למעבדי ה-Comet Lake השולחניים לפעול כנדרש, ונראה כי מהלכים אלו מעכבים את ההשקה הרשמית ואף את ההכרזה הפומבית הרשמית שטרם התרחשה – זאת בזמן ש-AMD ממשיכה לחגוג עם דגמי ה-Ryzen 3000 שלה שכוללים גם 12 ליבות וגם 16 ליבות.