בשעה טובה: Radeon HD 7970 הושק • HWzone
מחשבים

בשעה טובה: Radeon HD 7970 הושק

מהיר, עוצמתי, משוכלל – ויקר להחריד. בואו לגלות מה חושבים המבקרים על המלך החדש של עולם העיבוד הגרפי

אחרי אינספור שמועות שונות ומשונות ודיווחים מכאן ועד סאניוויל קליפורניה, סוף סוף זה קורה – AMD משיקה רשמית את דור ליבות ה-Southern Islands שלה, דור הליבות הגרפיות הראשון בשוק שמיוצר בתהליך של 28 ננומטר, עם לא אחר מה-Radeon HD 7970, הכרטיס החד ליבתי העוצמתי ביותר שלה.

ביקורות ראשונות של ה-Radeon HD 7970, המבוסס על ליבת ה-Tahiti XT, כבר עלו לרשת – המלך החדש של מציע שיפור ביצועים ממוצע של בין 15 ל-25 אחוז לעומת הכרטיס החד ליבתי העוצמתי ביותר עד כה, ה-GeForce GTX 580, ושיפור של בין 25 ל-35 אחוז לעומת ה- HD 6970, כשהפרשים אלו מתמתנים (באופן הגיוני למדי) ככל שמסתכלים על רזולוציות נמוכות יותר. מרשימה לא פחות מהביצועים עצמם היא העובדה שה- HD 7970 עושה זאת תוך צריכת הספק נמוכה יותר מזו ה- HD 6970, ונמוכה הרבה יותר מצריכתו של ה-GTX 580.

גם טכנולוגיית ה-ZeroCore Power המסקרנת של ה- HD 7970 מוכיחה את עצמה – צריכת ההספק של הכרטיס במצב מנוחה "רגיל" דומה לזו של כרטיסי ביניים מהדורות הקודמים ונמוכה משמעותית מזו של כרטיסי צמרת אחרים.

יוקרתי או סתם יקר? ההחלטה בידיכם

צריכת ההספק של הכרטיס במצב בו המסך אינו פועל כלל לזמן מה (המוגדר כ-Long Idle בידי AMD) מורידה עוד את צריכת ההספק עוד יותר, וככל הראה אכן מצליחה להתקרב אל אותה הצהרה שאפתנית של 'פחות מ-3 וואט'.
כפי שכבר ציינו קודם, טכנולוגיית ה-ZeroCore Power עתידה להיות יעילה במיוחד במערכים מרובי כרטיסים, בהם כל הכרטיסים פרט לכרטיס הראשי יוכלו להיכנס למצב "שינה עמוקה" כשאין צורך בכח העיבוד שלהם – מה שיחסוך עשרות רבות של וואטים ביחס למערכים מרובי כרטיסים מהדורות הקודמים.

ביצועים מרשימים, במיוחד ברזולוציות מקסימליות
מקור: techpowerup.com

ארכיטקטורת ה-GCN החדשה עליה מבוסס ה-Radeon HD 7970 (וכל ליבות השוק הגבוה והשוק הבינוני-גבוה שיגיעו בהמשך) הבטיחה להביא לשיפור מהותי ביכולות החישוב הכלליות (Compute), בדומה למהפך שהביאה עימה ארכיטקטורת ה-Fermi של לפני מספר שנים.
גם כאן נראה ש- עומדת בהבטחותיה – ה-Radeon HD 7970 מציג ביצועים נאים, שטובים באופן ניכר מהדורות הקודמים של החברה. מוקדם מאוד לקבוע מה יעלה בגורל הנסיון של לקפוץ על עגלת ה-GPGPU (ביצועים לא שווים הרבה ללא תמיכה ואימוץ מהתעשייה), אך הפוטנציאל בהחלט קיים.

ביצועי Compute לא תמיד ברמה של , אך בכל זאת משופרים מאוד

מערכת הקירור המשופרת של ה- HD 7970 עומדת גם היא בציפיות עם פחות מ-40 מעלות במצב מנוחה ופחות מ-80 מעלות במאמץ, המלוות ברמות רעש סבירות בהחלט.
כל אלו מביאים אותנו לנושא המרכזי הבא – המהרה. ה- HD 7970 מצוייד בתדר בסיסי של 925MHz, שהוא אינו נמוך כלל בפני עצמו, ותדר אפקטיבי של 5.5GHz.
אף על פי כן, הליבה הגרפית מציעה כמות נדיבה במיוחד של מרווח תמרון להמהרה, ומסוגלת להגיע גם למהירויות משוגעות ממש של 1,115MHz לליבה וכמעט 7GHz (!!!) לזכרון – שיפור של בין 15 ל-25 אחוז שמניב שיפור של כ-15 אחוז בביצועים.
כשלוקחים בחשבון שמדובר בדגם ראשון בהחלט של תהליך ייצור חדש וארכיטקטורה חדשה – קשה מאוד להישאר אדישים לתוצאות האלו.

פוטנציאל מטריף
מקור: hardwareheaven.com
ביצועי טסלציה משופרים, כמובטח
מקור: anandtech.com

אחרי הרבה מאוד טוב, הגיע הזמן להתפנות אל הרע – המחיר. מחירו המומלץ לצרכן של ה- HD 7970 עומד על לא פחות מ-550 דולר (שכנראה יתורגמו ל-500 יורו באירופה, אוי גוועלד!).
המחיר הנ"ל אמנם הופך את המתחרה הגדול מבית , ה-GTX 580, לבלתי אקטואלי לחלוטין עם תג ה-500 דולר שהוא נושא – אך עדיין מתקשה להתחרות במחיר הנהדר של ה- HD 6970, שיעלה לכם כ-200 דולר פחות, וזה עוד מבלי שהזכרנו את ה- HD 6950 (מערך זוג כרטיסים כאלו יעלה פחות מה- HD 7970) והיכולת "לפתוח" חלק מדגמיו.

מקור: hardwarecanucks.com מקור: nl.hardware.info

בסופו של יום, היא המנצחת הברורה היום – היא מבטלת את המוצר של המתחרה ומצליחה לערער גם יתרונו הגדול ביותר (יכולות העיבוד הכלליות), מבלי להפוך את מוצריה הקיימים לבלתי רלוונטיים.
מי שמוכן להוציא כ-3,000 ש"ח על כרטיס מסך בהחלט ימצא מה לאהוב ב- HD 7970, שעוד אמור להשתפר עם הבשלתם של הדרייברים וכניסתו של ה- 11.1 לתמונה. כל השאר יכולים להתלהב מהסיפתח, ולהחזיק אצבעות שהיתרונות המשמעותיים בדור החדש ימשיכו גם לדגמים העממיים יותר.

צפו לביקורת שלנו על ה- HD 7970 בקרוב.

תגיות
Back to top button
Close
Close