בקרוב: ירידה משמעותית במחירי DDR3

7 תגובות

זיכרונות DDR3 צפויים לרדת במחיר באופן משמעותי במהלך השנה עקב מעבר לטכנולוגיות ייצור מתקדמות יותר שיאפשרו גם זיכרונות מהירים יותר.
 
במצב הנוכחי בשוק המחשבים, זיכרונות מסוג DDR2 עדיין מהווים את חלק הארי, ומרבית מערכות המחשב מבוססות עליהם. זה הגיוני בהתחשב במחירם הגבוה יחסית של זיכרונות ה-DDR3, ובעובדה שהם אינם משפרים באופן משמעותי את ביצועי המערכת במרבית השימושים. אינטל תומכת מזה זמן בשני סוג הזיכרונות, ואילו AMD עדיין לא השיקו כלל מעבדים התומכים ב-DDR3, וצפויים לתמוך ב-DDR3 רק עם הדור השני של הפנום 2, שלגביו לא נקבע עדיין תאריך רשמי. מעבדי ה-Lynnfield של אינטל צפויים להביא את בשורת ה-DDR3 להמונים, אך הם יגיעו רק לקראת סוף הרבעון השלישי. למרות שחלה ירידה מתמשכת במחירי DDR3 בשנה האחרונה, מחירם עדיין גבוה משמעותית מזיכרונות DDR2, עובדה שגורמת להמונים להתרחק מהם, בעיקר במצב הכלכלי הנוכחי.

החודש יתחילו שתי חברות, סמסונג, ו-Elpidia בייצור המוני של שבבי DDR3 בטכנולוגיית יצור של 50 ננו-מטר. עד כה יוצרו זיכרונות DDR3 בטכנולוגיית יצור של 65 או 70 ננו-מטר. מעבר לייצור ב-50 ננו-מטר יגדיל את מהירות העבודה האפשרית של השבבים, יקטין את ההשהיות (latency), יקטין את מתח העבודה הנדרש, יתרום לצריכת הספק מופחתת וכמובן לירידה משמעותית בעלויות הייצור.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


שבב הזיכרון של Elpidia הוא בגודל 40 מילימטר רבוע בלבד, והוא מסוגל להגיע לקצבי עבודה של 2.5 ג'יגה-הרץ במתח של 1.5 וולט בלבד. בנוסף, ניתן להשתמש בו במתחים של 1.2 וולט במהירות של עד 1.6 ג'יגה-הרץ. צפוי כי חברת קורסאיר תעבור בקרוב לשימוש בשבבים החדשים של Elpidia בזיכרונות ה-Dominator GT שהוצגו ב-CES2009. סמסונג, החברה הרווחית היחידה בשוק הזיכרונות, כבר מייצרת זיכרונות DDR3 ב-50 ננו-מטר זמן מה, והשנה הוא יהפוך לתהליך העיקרי בו היא תייצר זיכרונות.

חברת זיכרונות נוספת, Qimonda, בוחנת כעת תהליך יצור של 46 ננו-מטר עבור DDR3, והם יחלו ביצור המוני באמצע 2009. חברות נוספות צפויות להשתמש בתהליכי הייצור המשופרים עם השקת תושבת AM3 של ומעבדי ה-Lynnfield של , אשר צפויים להגדיל באופן משמעותי את הביקוש לזיכרונות . הצפי הוא כי המחיר ירד בעשרות אחוזים לקראת סוף הרבעון השלישי של השנה.

זיכרונות ה-DDR2 נפוצים וזולים מאוד ולכן לא יעבירו מפעלים של DDR2 לייצור ב-50 ננו-מטר. אולם הם יעברו בהדרגה לייצור במפעלי ה- הישנים אשר מייצרים כרגע ב-65 ו-70 ננו-מטר. על פי חברת IDC, המבצעת מחקרי שוק בתחום המחשוב, מכירות יגיעו ל-29 אחוזים משוק הזיכרונות בשנת 2009 ועד 2011 יהיו כבר 72 אחוזים מהשוק.