ארגון הזכויות הדיגיטלי נגד חלונות 10: "פגיעה בוטה בפרטיות" • HWzone
מחשבים

ארגון הזכויות הדיגיטלי נגד חלונות 10: "פגיעה בוטה בפרטיות"

סוגיית המשתמשים בחלונות 10 ממשיכה להכות גלים, והפעם ארגון הצרכנות EFF הוא זה שיוצא בחריפות נגד המדיניות השנויה במחלוקת של מיקרוסופט

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אך טבעי הוא שגרסאות חדשות של התוכנה הפופולארית ביותר בעולם, בפער ניכר, יעוררו את זעמם של חלק מהמשתמשים שלא מרוצים מהשינויים. זהו המצב כבר יותר משני עשורים עם גרסאות "חלונות". אך בשנים האחרונות, עם עליית המודעות על הצורך לשמור על הפרטיות בעולם הדיגיטלי, יותר ויותר תלונות מופנות אל תאגידי הענק. גוגל ופייסבוק כבר חטפו, ומאז יציאתה של "חלונות 10", גם החברה מרדמונד לא נותרה חסינה. רבים, ביניהם גופים כמו ממשלת צרפת, התלוננו בשנה האחרונה על מאמצי השכנוע של מיקרוסופט שנועדו לגרום לצרכנים לשדרג את המערכת ועל הגדרות ברירת המחדל של 10 שמאפשרות איסוף מידע מהמשתמשים.

ארגון ה-EFF יוצא נגד מיקרוסופט
ארגון ה-EFF יוצא נגד מיקרוסופט

כעת מצטרף גם ה-EFF, ארגון הצרכנות הדיגיטלית האקטיביסטי. בפוסט שפורסם בבלוג Deeplinks של הארגון ע"י אמול קאליה, נטען כי "עם 10, מתעלמת בבוטות מהזכות לבחירה של המשתמשים ומפרטיותם".

הפוסט מזכיר את התוכנה הקטנה שהחברה הכניסה לשורת המשימות של משתמשי 7 ו-8, שנועדה לעודד אותם לשדרג לגרסה החדשה. משתמשים מצאו דרך להעלים אותה מהמסך, אך לטענת ה-EFF, מיקרוסופט המשיכה להכניס אותה במסגרת עדכוני אבטחה. השדרוג למערכת ההפעלה גם הוצג כ"עדכון מומלץ" תחת שירות העדכונים Update, אותו ניתן לבחור להתקין בטעות בלחיצת כפתור. החל ממאי השנה, לחיצה על כפתור ה-X במעלה המסך בחלון הדיאלוג של השדרוג התפרשה כהסכמה להורדת המערכת.

ההודעה על השדרוג החינמי ל-Windows 10
ההודעה על השדרוג החינמי ל- 10

הפוסט מציין כי 10 אוספת מידע רב על המשתמש, כמו נתוני מיקום, היסטוריית גלישה וקלט של טקסט וקול, בייחוד אם הוא בוחר לנצל את הפונקציות של העוזרת הוירטואלית "קורטנה". שליחה של חלק מהנתונים הללו הכרחית לפעילותה של "קורטנה", והפוסט אכן מזכיר זאת, אך ב-EFF טוענים גם כי משתמשים רבים בחרו לוותר על שירותיה רק כדי לא לשתף את הפרטים הללו.

הארגון קורא למיקרוסופט להודות בטעויות, לדון עם קהילת המשתמשים ולהציע אלטרנטיבה אמיתית למי שמעדיף להימנע משיתוף מידע. בכל זאת, חשוב להזכיר כי תהליך ההתקנה של "חלונות 10" אכן מאפשר שינוי הגדרות , וניתן לבצע זאת גם לאחר ההתקנה באמצעות מסך הגדרות ייעודי.


תגיות

12 תגובות

 1. הקהל תמיד אהב לשנוא את מייקרוסופט. חלונות 10 וה"ריגול" בה הוא כאין אפס לעומת הריגול על משתמשי Facebook, WhatsApp או כל אדם בעל חשבון Google עם מכשיר Android…

  1. אוי לזה ואבוי לזה.
   אבל זה המחיר של העולם הדיגיטלי.
   מי שלא מתאים לו – שיחזור ליונות דואר וסימני עשן של המדורות.

  2. אין כלל מקום להשוואה – אלה תוכנות ושירותים 'חינמיים' – השימוש ניתן ללא עלות כספית, אך בתמורה לוויתור על פרטיות.
   מנגד, 'חלונות' זו מערכת הפעלה קניינית, עליה משלם המשתמש ממיטב כספו.

  1. אני דווקא מוצא את המטרות שלהם מאוד חיוביות, שכן אני מאמין שנושא הפרטיות צריך להיות מונגש כמה שיותר, וביטול המעקב צריך להיות פשוט ביותר, מבלי להצורך להיכנס לרג'סטרי ולבטל שירותים ומשימות מערכת, ולכל הפחות כאשר חברה רוצה להתקין כלי מעקב חדש שתדרוש את אישור המשתמש.

  1. גם אני באותה דעה כמוך. השאלה שלי, אין על המע' הזו.
   האם ידוע לך עד מתי נקבל עדכוני מערכת ?

    1. תודה גבר, אם זה ככה אני הולך לשדרג מהום פרימיום לפרו, כי נמאס לי
     להתקין את WIN XP לפני.

 2. עדכוני הריגול הגיעו גם ל-7 ו-8. חפשו בגוגל Remove windows telemetry

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close