אפל: מעבדי אינטל גם ב-Mac

אין תגובות

לפני תערוכת MacWorld, אשר נערכת השבוע, התרוצצו ברשת שמועות בקשר למוצרים שתשחרר החברה, ובין השאר הן כללו: נגן iPod Shuffle חדש, מחשב מדיה סנטר מבוסס על פלטפורמת Viiv של אינטל ומסך פלזמה אשר יכיל בתוכו מחשב. אך מה שדובר ברשת לא היה קרוב למציאות, כאשר פעם נוספת אפל הצליחה להפתיע את כולם, עם מחשבים ניידים ושולחניים חדשים אשר מבוססים על מעבדי אינטל ותוכנה חדשה בשם iWeb.

לפני חצי שנה אפל הודיעה שהיא תעבור ממעבדי ה-PowerPC של IBM למעבדי אינטל, לאחר שפלטפורמת סנטרינו של אינטל הציגה עליונות בפרמטרים ביצועים וצריכת חשמל, אשר חשובים מאוד למחשבים ניידים. אפל דיברה על כך שמעבר יחל בחודש יוני הקרוב והוא יסתיים שנה לאחר מכן, ביוני 2007, כדי לתת למפתחות התוכנה זמן להתאים את תוכנותיהן לסביבת ה-x86 של אינטל במקום סביבת ה-PowerPC של IBM.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


באפל גם ידעו שרוב מפתחות התוכנה לא יצליחו להתאים את עצמן במסגרת זמן קטנה של פחות משנה, לכן הם הכינו את Rosetta, אמולטור לסביבת PowerPC אשר לפי מקורות רבים עושה עבודה מהירה ומוצלחת מאוד יחסית לאמולטור. אך היום אפל הפתיעה את כולם, כאשר היא שדרגה כבר עכשיו חלק ממחשביה למעבדי אינטל.

המחשבים החדשים, ה-iMac וה-MacBook Pro, יתבססו על מעבדי ה-Core Duo כפולי הליבה של אינטל, אשר אינטל כבר הכריזה עליהם כיורשים של מעבדי ה-Pentium. דגמי ה-iMac המשודרגים מגיעים בשני גדלים, 17 אינץ' ו-20 אינץ', והם חזקים עד פי 2 יותר ממחשבי ה-iMac הנוכחיים, המבוססים על מעבדי ה-PowerPC G5. מעבר לתצורה הבסיסית שלהם ניתן לשדרג רכיבים שונים, בתוספת תשלום.

לדגם בעל המסך בגודל 17 אינץ' מעבד Core Duo T2400 בתדר של 1.83 גיגה-הרץ, זיכרון DDR2-667 מגה-הרץ בנפח של 512 מגה-בייט, כרטיס מסך ATI Radeon X1600 בעל זיכרון GDDR3 בנפח 128 מגה-בייט וכונן קשיח 7200 סל"ד בממשק SATA ונפח של 160 גיגה-בייט. המחיר התחלתי של המערכת ללא שדרוגים עומד על 1,299 דולרים בארה"ב. לדגם בעל המסך בגודל 20 אינץ' מעבד Core Duo T2500 מהיר יותר, בתדר של 2.0 גיגה-הרץ וכונן קשיח 7200 סל"ד בממשק SATA בעל נפח של 250 גיגה-בייט. בכל שאר המאפיינים המחשב זהה לדגם בעל מסך 17 אינץ', כאשר המחיר התחלתי שלו הוא הוא 1,699 דולרים.

שני הדגמים מגיעים עם צורב 8x DVD, מצלמת iSight, כרטיס רשת חוטית מובנה של 1 גיגה-ביט, כרטיס רשת אלחוטי מובנה מסוג AirPort Extreme המסוגל לעבוד בקצב של 54 מגה-ביט בשנייה, מתאם Bluetooth 2.0 מובנה, חמישה שקעי USB (שלושה מתוכם USB 2.0) ושני שקעי FireWire 400. ה-iMac החדש מגיע גם עם שלט רחוק לשליטמ על Front Row ועם העכבר החדש של אפל, ה-Mighty Mouse, אשר כולל ארבעה כפתורים הניתנים לתכנות וכדור מיוחד במקום גלגלת המאפשר לגלול לכל כיוון אפשרי (כן, גם באלכסון).


מחשב ה-iMac החדש, בעל מעבד Core Duo של אינטל

המחשב המעניין יותר הוא ה-MacBook Pro, סדרת מחשבים ניידים חדשה של אפל. לפני ה-MacBook לאפל היו שתי סדרות של מחשבים ניידים, PowerBook ו-iBook, כאשר המחשב הראשון היה החזק מבין השניים והשני נועד לפלח שוק נמוך יותר.

המותג החדש נוצר בשל המצב החדש בשוק המעבדים, פחות תשומת לב לכוח ותדר השעון, ויותר לחוכמה וצריכת חשמל. למעשה המחשב החדש מחליף את ה-PowerBook G4, כאשר ה-iBook יעברו כנראה גם הם למותג ה-MacBook, אך ללא תוספת ה-Pro.

המחשבים החדשים מגיעים עם תוכנת Front Row אשר הופכת את המחשב למרכז בידור ביתי, בנוסף למצלמת iSight בשביל שיחות וידיאו, כך שהמחשבים הופכים למעין גרסה ניידת של ה-iMac. בנוסף, אפל הכניסה בתוך המחשבים חיבור חדש לחשמל בשם MagSafe, אשר כפי שמשתמע משמו הוא מתבסס על חיבור מגנטי, כך שבפעם הבא שמישהו ידרוך לכם על כבל החשמל המחשב שלכם לא ייפול לרצפה.

סדרת ה-MacBook Pro כוללת בינתיים מחשבים בעלי מסך רחב בגודל 15.4 אינץ' בלבד, בעל רזולוציה טבעית של 1440×900 פיקסלים ועוצמת הארה של 300 ניט (nit). החברה מציעה שני דגמים, עם מעבדי Core Duo שונים, אחד בעל תדר שעון של 1.67 גיגה-הרץ והאחר בעל תדר של 1.83 גיגה-הרץ. לדברי אפל, מחשבים אלו חזקים עד פי 4 ממחשבי ה-PowerBook G4 המבוססים על מעבדי PowerPC G4. הניידים החדשים הם בעלי עובי של 2.54 סנטימטר ומשקלם, כולל סוללה וכונן קשיח, הוא 2.54 קילוגרם.

הדגם הזול מבין השניים, בעל מעבד Core Duo T2300 עם תדר שעון של 1.67 גיגה-הרץ, כולל זיכרון DDR2-667 מגה-הרץ בנפח של 512 מגה-בייט אשר ניתן לשדרוג עד לנפח של 2 גיגה-בייט. עוד כולל המחשב צורב 8x DVD, כונן קשיח 5,400 סל"ד בממשק SATA בנפח של 80 גיגה-בייט, כרטיס מסך ATI Mobility Radeon X1600 עם זיכרון GDDR3 בנפח של 128 מגה-בייט, טכנולוגיות אלחוטיות מסוג Bluetooth 2.0 ו-WiFi בתקן 802.11g וכרטיס רשת חוטית במהירות 1 גיגה-ביט. בנוסף, המחשב כולל יציאות וידיאו מסוג VGA אנלוגית ו-DVI דיגיטלית, שני חיבורי USB 2.0 וחיבור FireWire 400 יחיד. הוא כולל גם מקלדת בעלת תאורה אחורית ומחירו המומלץ בתצורה זו, בארה"ב, לפני שדרוגים, הוא 1,999 דולרים.

הדגם היקר יותר כולל מעבד Core Duo T2400 בעל תדר של 1.83 גיגה-הרץ, זיכרון מערכת DDR2-667 מגה-הרץ בנפח של 1 גיגה-בייט, כרטיס מסך זהה, אך בעל זיכרון גראפי מוגדל של 256 מגה-בייט וכונן קשיח בגודל 100 גיגה-בייט. מחירו המומלץ, לפני שדרוגים, הוא 2,499 דולרים.


מחשב ה-MacBook Pro החדש, בעל מעבד Core Duo של אינטל

בנוסף לחומרה החדשה אפל גם שדרגה את חבילת תוכנות ה-iLife שלה. החבילה הראשונה תכיל גרסה משודרגת ל-iPhoto אשר עכשיו מסוגלת להכיל עד 250,000 תמונות, בנוסף לאופציה חדשה בשם Photocasting אשר נותנת לכם דרך קלה לשתף חברים באוסף התמונות שלכם דרך לינק RSS (אם כי יש לקחת בחשבון שאופציה זו דורשת חשבון Mac. אשר עולה כסף). גירסת ה-iDVD החדשה תתמוך ביצירת DVD בפורמט רחב (16:9) ובצורבים מחברות צד שלישי, ותוכנת ה-GarageBand תכיל עכשיו כלים חדשים ליצירת Podcasting.

התוכנה החדשה אשר מצטרפת לחבילה היא ה-iWeb. ה-iWeb מאפשרת למשתמשים ליצור אתרי אינטרנט לחשבון ה-Mac. שלהם ללא צורך בידיעת תכנות HTML. התוכנה תאסוף את כל המדיה הדיגיטלית שלכם מחבילת ה-iLife ותהפוך אותה לאתר אינטרנט. התמונות יהפכו למצגות, תוכלו לשתף את העולם עם אוסף המוזיקה שלכם ובנוסף ליצור בלוגים ו-Podcasting. החבילה החדשה תשאר במחיר הישן שלה, 79 דולרים.

עם התוכנות והמחשבים החדשים השלימה אפל את הצעד הגדול של השקת מוצרים בעלי מעבדי אינטל ותוכנות התומכות בהם, השאלה עכשיו היא מה תעשה אפל כדי לייחד את עצמה ביחס לשאר תעשיית המחשוב, המתבססת על מעבדי x86, בין אם של אינטל ובין אם של .